Bitcoin'in yaratıcısının kimliği sonunda ortaya çıktı

Bitcoin'in yaratıcısının kimliği sonunda ortaya çıktı

Yıllardır süren spekülasyon sona erdi ve Bitcoin sanal para biriminin yaratıcısı kimliğini açıkladı. BBC, Economist ve GQ'ya aynı anda ve özel açıklama yapan Avustralyalı girişimci Craig Wright, Bitcoin'in yaratıcısının kendisi olduğunu duyurdu.

Craig Steven Wright'ın Bitcoin'in mucidi olduğu ilk olarak Aralık 2015'te bazı araştırmalar neticesinde iddia edilmiş ancak Craig Wright konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Wright artık kimliğini gizlemenin gereksiz olduğunu düşünmüş olacak ki bazı kanıtlarla birlikte Bitcoin'in 1. numaralı ismi olduğunu açıklamaya karar vermiş.

BBC, Economist ve GQ üzerinden bu açıklamayı yapan Wright'in kimliği, Bitcoin Foundation'ın kurucu isimlerinden Jon Matonis tarafından da doğrulanmış. Matonis, Wright'ın gerçekten Bitcoin zincirini başlatan isim olduğunu hem kriptografik hem sosyal hem de teknik açıdan teyit ettiğini söylüyor.

Gelen bilgilere göre Wright önümüzdeki dönemde kimliğinin herkes tarafından doğrulanmasını sağlayabilecek bilgiler paylaşmayı da planlıyor. Diğer yandan kendisinin işin ana parçası olduğunu ama diğer kişilerin de yardımını aldığını ifade ediyor.

1970 doğumlu bir bilgisayar mühendisi

Şimdiye kadar Satoshi Nakamoto kod adını kullanan Craig Wright, Wikipedia'aya göre 1970 doğumlu Avustralyalı bir bilgisayar mühendisi. Doktora ünvanına sahip ve elbette bir iş adamı ve girişimci.

2015 sonunda Gizmodo ve Wired araştırmaları sonucunda adı ilk kez anılan Craig Wright, "Bunu yapmamış olmayı isterdim. Para, şöhret ve ilgi görmek istemiyorum, sadece yalnız kalmak istiyorum." diyor. Wright, BBC'ye verdiği röportajda bir daha kesinlikle ama kesinlikle herhangi bir şekilde TV veya medya önüne çıkmayacağını ifade ediyor.

Bitcoin mucidi Craig Wright

Şu anda 15,5 milyon Bitcoin'in dolaşımda olduğu ve Satoshi Nakamoto yani Craig Wright'ın 1 milyon Bitcoin'e sahip olduğu düşünülüyor ki bu da şu anki kurla 450 milyon dolar civarında bir servete denk düşüyor.

Wright'ın kimliğini resmi olarak açıklaması Bitcoin ve Blockchain'in geleceği için neler getireceğini merakla bekliyoruz.

Diğer yandan Bitcoin'in kuruluş hikayesi için yayınevlerinin ve yapımcıların Wright ile iletişime geçmiş olması da işten bile değil...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.