Crystal kullanan web çatısı Kemal, performans ve kolay kullanımıyla öne çıkıyor [Yerli GitHub]
Teknoloji

Crystal kullanan web çatısı Kemal, performans ve kolay kullanımıyla öne çıkıyor [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

kemal-logoCrystal programlama dili ile geliştirilen bir web çatısı ('framework') olan Kemal; oldukça hızlı ve kolay bir şekilde modern web uygulamaları geliştirebilmenize olanak tanıyor.

Açık kaynak kodlu olarak GitHub'ta da yayınlanan Kemal, bugüne kadar 600'ün üzerinde 'star' almayı başarırken 39 kez de 'fork' edildi.

Ekim 2015'te Serdar Doğruyol tarafından geliştirilmeye başlanan Kemal, geliştiricisinin sözleriyle 'Crystal'in potansiyelini ve performansını da göz önüne alarak; süper hızlı, kolay ve tam teşekküllü bir geliştirme çatısı ortaya  çıkarmak' amacıyla başlanmış bir proje ve hala da geliştirilmeye devam ediyor.

Kemal, aynı Swift' gibi LLVM tabanlı bir programlama dili olan Crystal ile geliştirilmiş. Kemal'in öne çıkan özelliklerinin başındaysa WebSocket desteği ve kolayca REST API oluşturabilme geliyor. Bunun dışında Kemal'in statik dosya sunucusu sunduğu ve tamamen kendi başına (yani Apache ya da Nginx olmadan) çalışabildiği bilgilerini de verelim.

kemal-ekran-goruntusu

Kemal'in geliştirici Serdar Doğruyol'un söylediğine göre şu an dünyanın dört bir yanında Kemal'i kullanan girişim ve şirketler varmış. Örneğin bu isimler arasında Rainforestqa, Compose.io, Bulutfon ve Protel'i saymak mümkün. Diğer yandan Türkiye'den Fatih Kadir Akın ve Aşkın Gedik'in katkıda bulundukları Kemal; bugüne kadar Arjantin, Fransa ve Japonya gibi ülkelerdeki 22 geliştiricinin katkısını almayı başarmış.

Serdar'a göre Kemal, Ruby on Rails ve Laravel gibi teknolojilerden 10 kat daha hızlı olabiliyor. Sözü Serdar'a bıraktığımızda kendisi geliştirdiği framework için şunları söylüyor: "Kemal şu anda Crystal programlama dili için defakto geliştirme çatısı olma yolunda ilerliyor. Crystal daha Alpha olmasına rağmen Kemal ile beraber büyüyor. Kemal de aynı şekilde Crystal ile beraber büyüyor ve gitgide daha 'production-ready' hale geliyor. Crystal 1.0 olduğunda Kemal'in en basit blog sitesinden, yüksek ölçekli, büyük altyapılara kadar kulanılabilecek bir web çatısı olmasını istiyorum."

Ve gelelim muhtemelen sizin de aklınıza gelen o soruya... :) Kemal'in geliştirisi Serdar ile konuştuğumuzda kendisi, 'projeye adını veren kim' sorusuyla çok sık karşılaştığını bizimle paylaştı. Ve evet, sorunun yanıtının Mustafa Kemal ile doğrudan bir ilgisi var.

Kemal ve benzeri yerli yapım açık kaynak projelerini sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (10)
 1. John Raptor John Raptor

  Fes nedir??

  1. Kemal Fesseven Kemal Fesseven

   Bravo kardeşim, çok güzel konuya takılmışsın gerçekten. Bence de sorulması gereken soru buydu. Hll spr!

  2. Gökmen Görgen Gökmen Görgen

   Functional Electrical Stimulation

  3. Osman Yuksel Osman Yuksel

   fes insanın kendine yakışanı giymesidir

  4. Lord Voldemort Lord Voldemort

   hep 50 liralik aldigim icin anlamini bilmedigim hede :)

  5. Osmanun Osmanun

   Fesbuk'a gönderme yapmış hocam

 2. Engin Kartal Engin Kartal

  İsme ve logoya takılmak anlamsız. Önemli olan yerli açık kaynak projelerin çoğalması.

 3. Mahmut Fesgiyeroğlu Mahmut Fesgiyeroğlu

  Fes başıma fes başımaaa püskülü ben olayım

 4. Umut Çağdaş Coşkun Umut Çağdaş Coşkun

  İsmi eğer Mustafa Kemal'den geliyorsa fes bence de biraz garip olmuş. Ancak buna takılmaya gerek yok, güzel işler yapılıyor, desteklemek gerekli. Öte yandan açık kaynaklı bir projeye milli duygularla bakmak ne kadar anlamlı bilmiyorum. Umarım PHP'nin Laravel'i, Python'ın Django'su gibi olur...

 5. Administrador Gral. Administrador Gral.

  Fes 'in anlamsızlığı dışında iyi gibi gibi.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri