Elon Musk’ın hayatından bilmiyor olabileceğiniz 22 detay
Teknoloji

Elon Musk’ın hayatından bilmiyor olabileceğiniz 22 detay

Dünyayı değiştiren ve insanlığa bugün geldiği noktayı inşa eden mucitler, aradan yüzyıllar geçse de icatlarıyla hala hayatlarımızın birer parçası gibiler. İnsanlık için yepyeni bir devrin başlamasını sağlayan buharlı makinelerin icadından günümüze kadar geldiğimizde, bir zamanlar Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in, “Artık icat edilecek bir şey kalmadı” şeklindeki tarihi gafını hatırlamamak elde değil.

Bu özlü (!) sözün ardından gelen inanılmaz bilimsel ve teknolojik gelişmeler bir yana, günümüzde insansız makinelerden, uzaya hareket edecek araçlardan söz ediyoruz. Tüm bunların arkasında da 21’inci yüzyıla damga vuran bir mucit ve girişimci var: Elon Musk.

Bugün artık 45 yaşında olan Musk, 1995 yılında geliştirme, icat etme ve insanlığa fayda sağlama tutkusunun peşinden giderken henüz 24 yaşındaydı. Aradan geçen 20 seneye, SpaceX gibi bir uzay taşımacılığı şirketi, Tesla Motors adı altında elektrikli araç ve bu araçların motor parçalarını üreten ve satan dev bir kuruluş ve ödeme sistemleri alanında dünyanın en geniş ağına sahip PayPal adlı bir firmayı sığdırdı. Sektörlerinin bu dev isimlerinde başkanlık ve kurucu ortaklık gibi unvanların sahibi oldu. Kısacası artık o, tıpkı uzay taşımacılık şirketine verdikleri isme de ilham olan, modern zamanların Tesla’sı; teknoloji ve bilim dünyasının dahi çocuğu.

Elbette, Elon Musk’ın hayatına etraflıca baktığımızda başarı kadar başarısızlıkların da hiç eksik olmadığını görmek mümkün. Ancak bunu, belki de ileride tarihe kazınacak şu sözle açıklıyor: “Başarısız olmak da elimizdeki seçeneklerden biri. Eğer hiç başarısız olmadıysanız bu, yeterince yenilikçi değilsiniz demektir.”

Ne kadar vizyon sahibi olduğunun altını çizmek, özellikle bu sözden sonra ne kadar gerekli; bilinmez. Ancak, Musk hakkında öğrenilmesi ve ilham alınması gereken daha çok şey olduğu kesin. Peki, Elon Musk hakkında neler biliyorsunuz? Belki bilgilerinizi şöyle bir tazelemenize yardımcı olacak ya da onun hakkında bilmediklerinizi öğrenmenizi sağlayacak şu detaylara, gelin birlikte yakından bakalım…

1- 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da dünyaya geldi.

Elon Musk ın hayatından bilmiyor olabileceğiniz 22 detay

2- Annesi Maye Musk, 15 yaşından bu yana modellik yapıyor. Kendisinin en çarpıcı pozlarından biri de 63 yaşında New York Magazine için Demi Moore’un verdiği hamilelik pozuna gönderme yapan kapak pozu oldu.

3- Musk, 12 yaşında teknoloji konusunda ne kadar yetenekli ve iddialı olduğunu ortaya koydu. Blastar adlı bir video oyunu için kod yazan ve bu oyunu PC and Office Technology adlı bir dergiye 500 Amerikan Doları’na satan Musk, ilk girişimcilik deneyimini bu şekilde yaşamış oldu.

4- Pennsylvania Üniversitesi’nden Ekonomi lisans diploması ve yine aynı üniversiteden Fizik yan dal diploması bulunuyor. Musk 1995 yılında, Stanford’da yüksek lisansa başlamasına rağmen hayatını değiştirecek bir karar vererek, 2 gün sonra yüksek lisansı bıraktı. Kardeşi Kimbal Musk ile beraber çevrimiçi içerik yayınlama programı Zip2 için çalışmalara başladı. 1999 yılında bu yazılımı 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığı AltaVista’ya sattı.

5- Eğitimi süresince insanlığın bazı konular hakkında daha net ve güçlü çözümlere ihtiyacı olduğunu keşfetti: Temiz hava, uzay ve internet.

6- 1999 yılında çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans altyapısı X.com’u kurarak, bugünün PayPal’i için ilk temelleri attı. 2002’nin ekim ayında PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

7- Haziran 2002 yılında Musk, SpaceX’i kurdu. 31 yaşında uzay taşımacılığı şirketi sahibi olan Musk, roket teknolojilerine yönelik fırlatma araçları üreten bu şirketinin ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9; ilk uzay aracının adı ise Dragon’dur.

Elon Musk ın hayatından bilmiyor olabileceğiniz 22 detay

8- Tesla Motors şirketinin ürettiği ilk araba, elektrikli bir spor araba modeli olan Tesla Roadster. Bu araç 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı.

9- Musk’ın en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır.

10- James Bond serisinin 1977 yılında çekimi gerçekleştirilen filmi Beni Seven Casus’ta (The Spy Who Loved Me) kullanılan denizaltı arabasını 1 milyon dolar karşılığında satın aldı.

11- Dünyanın en önemli kültür, moda ve politika dergisi Vanity Fair, Musk’ı “Dünyanın 1 numaralı ezber bozan adamı” seçti.

12- Google’ın kurucularından Larry Page, Musk hakkında,“Bir gün servetimi bir yere bağışlamaktansa, Elon Musk’a bırakmayı tercih ederim. Adam Mars’a gitmek istiyor; dünyayı değiştirecek” dedi.

Elon Musk ın hayatından bilmiyor olabileceğiniz 22 detay

13- Musk’ın ilk çocuğu Nevada Alexander 10 haftalıkken vefat etti. Daha sonra ikiz ve üçüz olmak üzere 5 oğlu oldu.

14- Dünyaca ünlü fantastik film serisi Iron Man’in yönetmeni Jon Favreau, verdiği röportajda filmin baş kahramanı Tony Stark’ın karakterinin oluşumunda Elon Musk’tan ilham aldıklarını açıkladı. Daha sonra Iron Man serisinin ikinci filminde SpaceX fabrikası filmde mekan olarak kullanıldı.

15- Dünyanın en önemli iş dünyası dergisi Forbes, 2011 yılında Elon Musk’ı “ABD’nin 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su” arasında gösterdi.

16- Elon Musk, Tesla Motors ve SpaceX için bazı haftalar, haftada 100 saat çalıştığını açıkladı.

17- 2013 yılında, San Francisco ve Los Angeles arasındaki mesafeyi yarım saate indiren bir tüp ulaşım sistemini tasarladığını bildiren Musk, başkasının üstlenmediği takdirde bunun bir prototipini de geliştirebileceğini belirtti.

18- Elon Musk’ın kendine ait 12 koltuklu Dassault 900 model özel jeti bulunuyor.

19- Hayır işlerine oldukça fazla önem veren Musk, 2012 yılının Nisan ayında Verme Yemini’ne (The Giving Pledge) katılarak, servetinin önemli bir kısmını hayır işlerine bağışlayacağına dair yemin etti.

Elon Musk ın hayatından bilmiyor olabileceğiniz 22 detay

20- Elon Musk, Musk Foundation adını verdiği bir vakıf aracılığıyla, çocuk sağlığı, bilim ve teknoloji eğitimi, temiz enerji gibi konularda çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda X Prize Foundation adlı yenilenebilir enerjiyi destekleyen bir vakfın mütevelli heyetinde bulunan Musk, Milli Havacılık ve Uzay Akademileri, Gezegenler Derneği, Uzay Vakfı gibi ABD menşeli vakıfların da yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

21- Musk, çocukluğunda günde 5 saati kitap okumaya ayırdığını söyledi. Bunda annesi Maye Musk’ın oldukça büyük etkisi olduğunu ifade eden Musk, süper kahramanların olduğu çizgi romanları ve tarihin en önemli fantastik romancılarından J.R.R. Tolkien’ın kitaplarını okumayı sevdiğini söyledi. Hala vakit buldukça kitap okumaktan keyif aldığını söyleyen Musk, yaşadığı bölgedeki kütüphanede rafları dolaşıp, kitapları karıştırmayı ve keşfetmeyi çok sevdiğini ifade etti.

22- Kardeşi Kimbal Musk, çocukluklarına dair anlattığı anılarda, Elon Musk’ın okulda zor zamanlar geçirdiğini, okuldaki popüler çocuk olmak bir yana, itilip kakılanlardan biri olduğunu anlattı. Okulundaki çocuklar, Elon’ın bir gün 13 milyar dolarlık bir servetin sahibi olacağını bilseler, acaba böyle yaparlar mıydı? Kim bilir…

İşte dünyanın merak ve heyecanla takip ettiği adam Elon Musk’ın ilham veren hikayesinden kesitler. Musk, tutkularının peşinden gitmeye, dünyayı mutlaka çok daha iyi bir yer haline getirmeye kararlı görünüyor. Şu sözü de bunu destekler nitelikte: “Eğer sizin için önemli bir şeyler varsa ve elinizdeki veriler yapmamanızı öneriyorsa siz yine de yapmaya devam edin.”

Görsel kaynak: Shutterstock

Yorumlar (16)
 1. Adamın Biri Adamın Biri

  Söylenenlerin hiçbirine yalan demiyorum ama ortaya konan tablo yalan. Birilerinin parlatmak istediği bir kişilik bu adam. Amerikan rüyasının konu mankeni. Adamı o kadar yüceltiyorlar ki kendini küçücük hissediyorsun. Ama arada "Siz de böyle olmak istemez misiniz?" sorusuyla tahrik etmeyi de biliyor ve insanları kendi istedikleri yola revan ediyorlar.

  Dün Steve Jobs, bugün Elon Musk, yarın bilmem kim... medya gücü ana omurga olmak üzere birçok sanat ve teknik kullanılarak ortaya çıraktılan bu süperkahramanlar insanlığa faydadan çok zarar getirecek diye endişeliyim.

  1. Salih Evren Demir Salih Evren Demir

   Okuyunca babası Superman, Herkül filan zannettim :) Annesi şanslı kadınmış.

 2. Anlamadığım konu kabullenmek mi istemiyor sunuz?

  Bir insan bunları nasıl yapabilirim, nasıl milyarder olabilir ve hala çalışmaya devam edebilir, nasıl olursa 20 yıla bu kadar başarı hikayesi sığdırabilir, bizim bu adamdan eksik olan yanımız ne? Sorularının yerine; bu adam yahudi, bu adam aptal, bu adam beceriksiz söylemleri sizi rahatlatıyor mu?

  Google CIA tarafından kuruldu, Amazon yahudi, Facebook NSA tarafından kurulda gibi düşüncelerden ne zaman kurtulmayı düşünüyorsunuz. Bu şirketler size iş teklif etse koşa koşa gidersiniz değil mi? O zaman kimin tarafından yönetildiği, kimin hangi amaçla kurduğu sizi neden ilgilendiriyor? Din ve devlet işlerini bir biriyle karıştırmayın dersiniz ama karıştırmak için fırsat ararsınız.

  Bu girişimlerin hepsi bir ihtiyaca cevaben kurulmuş, senin benim göremediğimi görüp, Amerikan sermayesinden yararlanarak kurulmuş ve milyar dolarlık şirketler olmuşlar.

  Yazarın size Musk'ın anlatış tarzını beğenmemiş olabilirsiniz. Ama gerçekler acıdır :)

  1. Ağzına sağlık Raif :)

  2. Fırat Şentürk Fırat Şentürk

   Bir girişimin başarılı olması , onun arkasındaki güçleri görmezden gelmeyi gerektirmez.

  3. Din ve devlet işlerini karıştırmamakla ne alakası var? Sen hiç bir müslüman ya da bir hristiyanın ya da budistin ya da ateistin "sıfırdan" zirveye ulaştığını gördün mü? Yahudilerin birbirlerini tuttuklarını ve içlerinden yeni zenginler çıkardıklarını inkar mı edeceksin? İhtiyaçmış kurulmuş da Amerikan sermayesi almış da. Gören de her fikri olana amerika para akıtıyor sanır. Senin sermaye dediğin zengin yahudi paravan şirketlerinin fikrine ortak olması. Senin aksine bu şirketlere koşa koşa gitmek yerine Türkiye'de vergi yükü ile boğulmayı göze alıp bir şeyler üretmeye çalışan girişimciler var. Kendi vizyonsuzluğunu genele yayamazsın. Ve evet gerçekler acıdır Raif ;)

 3. Megavan Megavan

  Oha :O Başka bir şey demiyorum.

 4. Ahmet Selman Özdemir Ahmet Selman Özdemir

  "Okulundaki çocuklar, Elon’ın bir gün 13 milyar dolarlık bir servetin sahibi olacağını bilseler, acaba böyle yaparlar mıydı? Kim bilir…" yazının sonuna bu yorumu yazmasaydın iyiydi. Şu adamı araştırıp bu kadar basit bir yorum çıkarmak da nedir?

  Neden şunu yazmadın: "Onun bu kadar başarılı olacağını bilselerdi, acaba boyle yaparlar mıydı?"

  Herşey para demek ki size göre. Önemli olan başarı değil, para. Örnek almamız gereken şeyde onun başarısı değil serveti. Neyse.

 5. Kullandığı telefon ateist, arabası roman katolik, laptop'u taocu, sigarası hristiyan hala bıdı bıdı yapıyor.

 6. Hakkaten bende böyle bir hayal gücü görmedim tebrikler dostum valla ne diyim. Kitap olur bu yazdıklarından :D

  1. Mehmettalhauludag Mehmettalhauludag

   Zaten bunlar Ashlee Vance tarafından kaleme alınan Elon Musk' ın biyografi kitabından alıntılar. :)

 7. 23. gerçeği de ben açıklıyorum. Elon'un gençken saçları dökülüyordu. Şimdi saçları daha uzun olduğuna göre zengin olunca saç ektirmiş.

  işte kanıtı: http://images.boomsbeat.com/data/images/full/4273/paypal-jpg.jpg

 8. yorumlara bak beyin yoksunluğu baş vermiş.

 9. çok doğru yazmışsınız :D

 10. Ya bu nasıl kafalar ya hayret burda size ilham almaniz gereken bir başarı hikayesi sunulmuş biri kendi ülkesine tutunmak isteyen türk girişimci diyor biri adama yahudi diyor biri amerikayi kotuluyor biri adamın parasından bahsediyor türkiye sizin gibiler sayesinde çok gelişmiş bir ülke zaten

 11. Mehmet Çiçek Mehmet Çiçek

  12 yaşında iken yazılım yapmış.

  Yani 1983 yılında yani bilgisayar daha yeni dogmus.

  Bu zaman diliminde güzel bir bilgisayari var yani.

  Lüks bir arabadan değerli. İnanmiyorum. Yada çok iyi desteklenmiş iteklenmis.

  Türkiye'deki 12 yaşındaki bir çocuğun bilgisayar sahibi olmasına daha 20 yıl var. Öyle bir donem.

  Elektrikli arabalar 1920li yıllarda vardi ama petrol babalari gelismesini istemediler. Petrol devri bitiyor artık Elektrikli araclar dunyaya sunulsun. Hadi Elon musk devreye gir. Olay bu bence.

  Bizde nice Elon Musklar var ama ama işte.