BuKurye Uber modelini gönderi servisine uyarlayarak yenilendi
Girişim

BuKurye Uber modelini gönderi servisine uyarlayarak yenilendi

Kurye uygulamaları Türkiye'de gittikçe yaygınlaşıyor ancak servislerin mobile taşınması bir yıldan kısa süre önce başladı. Geçtiğimiz Eylül'de yayınladığı uygulamasıyla sürecin ilk örneklerinden biri olan Bukurye, Uber modelini gönderi servisine uyarlayarak baştan sona yenilendi.

Yaklaşık yedi ay önce bir yalın girişim olarak yola çıkan Bukurye'nin yenilenen özelliklerinin başında yeni kurumsal kimliğiyle e-ticaret sitelerini de hedefleyen bir girişim haline gelmesi yer alıyor. Hızlı teslimat yapmak isteyen e-ticaret siteleri BuKurye entegrasyonuyla, siparişlerini üç saat içinde adrese ulaştırabiliyor. Mobil öncelikli servisini masaüstünden de erişilebilir hale getiren Bukurye bunun e-ticaret şirketleri için önemli bir kolaylık sağlayacağını düşünüyor. Bukurye ödeme altyapısı için artık iyzico servisini kullanıyor.

iOS ve Android uygulamalarını da yenileyen BuKurye, harita ve arama deneyimini Uber'den esinlenerek oluşturmuş. Bu sayede artık uygulamayı kullanarak erişilebilir olan kuryeleri görebiliyor ve gönderinizi takip edebiliyorsunuz.  Oluşan bir talep, Bukurye'nin kuryelere özel uygulaması üzerinden talebin oluştuğu bölgedeki kuryelere iletiliyor.

BuKurye'nin bizimle paylaştığı bilgilere göre uygulama bugüne kadar bin 500'den fazla kayıtlı üyeye ulaştı. İşe 50 bin dolar tohum yatırımla başladığını söyleyen Bukurye, yatırımlarının karşılığını aldığını ve kar etme noktasına ulaştığını aktarıyor.

bukurye-gorsel

Uber ve BiTaksi gibi P2P uygulamalara benzer şekilde Bukurye dileyenin gönderi servisine çıkarak ek gelir kazanmasını sağlıyor. Freelance kuryelerle çalışan Bukurye motorsiklet sürücüsü olan herkes için yeni bir iş alternatifi olabilir.

İncelemek isterseniz BuKurye iOS ve Android uygulamaları için bağlantıyı takip edin.

Yorumlar (4)
 1. Gürkan Nisa Gürkan Nisa

  Düzenlenmiş bi pazardır taşımacılık sektörü. Belgeniz olmadan gittigidiyor gibi aracı olamazsınız. Yarın bir kurye firması ya da rakip firma şikayet ettiği zaman çok üzülürsünüz. Kurye faturayı kesecek de taşıma belgesi var mı? Ğer siz fatura kesiyorsanız, kuryelerin sigortasını ödemeden nasıl oluyor o iş? Başka kuryeekri kullanıp onlar adına fatura kesiyorsanız yine gerekli belgeniz var mı? Bunlar yoksa ( ki aldığınız yatırım miktarıyla bunları edinmeniz imkansız) yaptığınız yarın sizi çok zora sokacaktır. Sadece modeli değiştirdik diyip beylik laflarla sunmakla olmaz yani. Uber bile bu düzenlemlr yüzünden Türkiye'de ABD'deki modelinden çok daha farklı bir iş modeli uyguluyor. Siz nasıl yapıyorsunuz? Cevap vereyim legal bir şekilde yapmıyorsunuz. Özetle: Gerçekleri saklayıp yatırımcıların gözünü boyamak için yapılan ucuz hareketler bunlar… riskleri saklamayın.

  1. Mertcan Kucukozcan Mertcan Kucukozcan

   İste bu sorularin cevabini bukurye buldugu icin bunu siz degil bukurye yapmaya baslamis. Amerikadaki hangi girisim hazir kanunlarin uzerine kurulmus? Neden Turkiye'den girisim cikamiyor sorusunun cevabi sistemin askeri olan girisimci kafasi , yapamadiysan bari tas atma yapabilene saygi duy.

   1. Gürkan Nisa Gürkan Nisa

    Merhaba Mertcan,

    Sorularıma cevap vermemişsiniz. Biz bulduk vs diyip geçiştirmişsiniz. :) Açıklayıcı olmak yerine Ali Ağaoğlu gibi biz yaptık oldu noktasına getirmişsiniz. :) Bunlar hep cevaplamaktan kaçan kişi hareketleri... Taş atmadım: soru sordum. Ayrıca sorduğum soruları bildiğinizden eminim. Bunları bilmenize rağmen bu şekilde gerçek dışı anlatım yaparsanız arada iğneleme yapmama da üzülmeyeceksiniz.

    Amerika'daki hangi girişimin kanunlara uygun kurulduğu konusuna gelince:

    Bunun cevabını zaten önceki yazımda vermiştim. Mesela bu yazıda üstüne basa basa aynı iş modelini kullanıyoruz dediğiniz UBER... Uber ABD'de kanunlar el verdiği için mevcut modelini uygulayabildi. Kanunların uygun olmadığı yerde (mesela sizi çok ilgiendiren bir yer olan TÜRKİYE'DE!) asıl modelinin yakınından bile geçmeyen bir model uyguluyor. Yeterince büyük pazara sahip olduğu için de kendisine dava açıldığında karşı koyabiliyor. Karşı koyamayacağı yerde ya da hiçbir çıkış yolu bulamadığı noktalarda ise (Mesela, yine TÜRKİYE'de) risk almıyor. UBER korkak mı şimdi? Bitaksi korkak mıydı da UBER modelini uygulamadı Türkiye'de? Lütfen beylik laflar kullanmayalım. Komik oluyor. Sizin dışınızda sektörde bi sürü oyuncu var. Sadece siz yapmıyorsunuz yani.

    Böyle ters cevaplar vermek yerine, açıklayıcı olsaydınız keşke de utansaydık.

    Bundan böyle soranlara da (örn: devlete, yatırımcıya, müşteriye ya da benim gibi meraklılara) "biz yaptık oldu" demeye devam edin. Çok güzel. :)

    Sevgiler,

 2. Mertcan Mertcan

  Gurkan ben sozu geçen girişimin ekibinden değilim, düzgün okursan onlar yapmıs sen bakakalmışsın dedim. Baya kıskanmışsın adamları komik duruyor burdan okuyunca :) sen bildiğin gibi yap bay doğru, bırak adamlar bilfikleri gibi yapsın yapıyorlar da demek ki seni hoplatmışlar yerinden. Bu ülkede modacruz gibi bir örenek var, 2 son kullanıcı arasında para ve ürün transferi yapıp komisyon alıp buna fatura kesiyor, sen daha hala nasıl oluyor diye düşün istersen.

  sevgiler