YouTube, 6 saniyelik reklamlarda "atla" seçeneğini kaldırıyor
Dijital

YouTube, 6 saniyelik reklamlarda "atla" seçeneğini kaldırıyor

Reklam engelleme eklentileriyle ilgili mecraların giderek sertleşen tedbirleriyle birlikte, Google da bir takım önlemler alma yoluna gidiyor. Reklamsız video özelliğini de barındıran ve henüz sadece ABD'de uygulanan YouTube Red'e ek olarak, videoların başında görünen reklamlarla ilgili bir değişikliği devreye almaya başladı.

YouTube'un mobil uygulamalarında devreye giren ve yakın zamanda masaüstü tarayıcılarda da devreye girmesi beklenen "Bumper" adlı  yeni sisteme göre 6 saniyelik video reklamlarda "Reklamı Atla" özelliği bulunmayacak. Reklam verenlere yeni bir seçenek vadeden Bumper reklam, YouTube'u özellikle müzik dinlemek için kullananların canını biraz daha sıkacak gibi görünüyor.

Kullanıcılara ücretli YouTube Red hizmeti satmanın bir hazırlığı olarak da değerlendirilebilecek bu süreçte Google'ın farklı reklam modelleri geliştirmesi olası. Reklam bekleme süresinin 1 saniye daha uzatılması, önümüzdeki dönemde "zorla reklam izletme" konusunda farklı uygulamaların habercisi de olabilir.

Yorumlar (6)
 1. Gözümde zerre değeri kalmadı youtube'un. Aynı dizi - film siteleri gibi nereden reklam fırlayacak diye tetikte bekliyoruz. Tamam reklam gösterin kardeşim ama iyice sapıttınız, her 5 dakikada bir 20 saniye reklam izliyoruz. o reklamı atla butonu gelene kadar sinir katsayım oynuyor zaten.

  1. Mehmet Emre Mehmet Emre

   Adblock kullanmanı öneririm.

 2. Kemal Doğan Kemal Doğan

  neredeyse her gün her alanda yeni bir "zorlama" olayı oluyor!!! biraz uyanık olmak lazım! zorla iş yaptıranlara tercih etmememiz lazım gelir!

 3. Sürekli çıkan reklamlar nedeniyle izlenilen videodan tat almak elde değil. Reklamlar için kullanıcılara tek çözüm adblock eklentisini kullanmak kalıyor.

 4. Ahmet Akdel Ahmet Akdel

  sayıyı makul tutsalar sorun değil zırt pırt 5dk bir olursa facia :)

 5. Inci Yildiz Inci Yildiz

  Türkiye’de ModaSky bu hizmeti çoktandır veriyor. YouTube kullanıcıları ModaSky üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri