Sözcü gazetesi reklam engelleyicilere karşı Reklamsız Sözcü’yü devreye alıyor
Arama
Dijital

Sözcü gazetesi reklam engelleyicilere karşı Reklamsız Sözcü’yü devreye alıyor

sozcu2

Reklam engelleyicilere karşı yeni bir çözüm geliştiren yayınlar arasına Türkiye’den ilk katılanlardan biri Sözcü gazetesi oldu. Reklamsız Sözcü adında özel bir teklifle okurların karşısına çıkan Sözcü, bu edisyonunu ilk olarak yurt dışından ziyaretçilere açtı.

Sözcü online baskısı Sozcu.com.tr’yi yurt dışından (dilerseniz VPN ile deneyebilirsiniz) ziyaret eden ve herhangi bir reklam engelleyici (adblocker) yazılım kullanan okurlara artık kapatıyor. Okurlarına reklamın yayın için önemli bir gelir kanalı olduğunu hatırlatan Sözcü siteye devam etmek için iki teklif getiriyor. Bunlardan ilki Sözcü’yi web ve mobilde tamamen reklamsız deneyimlemenizi sağlayan Reklamsız Sözcü aboneliği. Aylık 4.99 ve yıllık 49.99 TL’den sunulan üyelik, okurların reklamlar olmaması sayesinde, sayfalar arasında daha hızlı gezinmesini de sağlıyor.

sozcu reklam

Abonelik teklifiyle ilgilenmeyenlerin ise Sözcü içeriğine ulaşması için reklam engelleyicilerini kapatmaları gerekiyor. Bunun için sayfada yeterince açıklayıcı bir rehber bulunuyor.

Sözcü’nün teklifi bir süre önce küreselde Wired ile başlayan ve hızla farklı yayınlar tarafından adapte edilen trendi izliyor. Reklam engelleyiciler web’de yeni gelir modelleri denemek için yayıncıları da cesaretlendiriyor. Bugüne kadar aboneliği düşünmeyen pek çok yayın benzer tekliflerle gelecek gibi görünüyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (29)
 1. Sözcü’nün böyle bir girişimde bulunması güzel olmuş. Ama halkın gazetesi ise reklamsız ve ücretsiz yayın yapmalı diye düşünüyorum.

  1. Kuzey dedi ki:

   Adamlar taş mı yesin birader?

   1. Ahmet dedi ki:

    Taş değil de daha çok taş ocağı yemek diyelim. Ayda 500 bin dolar değilde, 100 bin dolar kazanıversinler efenim… Kapitalizme karşı çıkıpta, kapiatilizme aşık olarak çalışan bir uygulama şeklidir, reklam bize lazım uygulaması…

 2. Kadir dedi ki:

  İyi ziyaretçi sayısı düşecek o zaman. Reklam konusunda kullanıcıyı zorlamak yerine bu işi beceremediğini kabul edip tarla sürmeye dönmek en mantıklısı.

 3. Mehmet dedi ki:

  Bu nedenle telefonumdan ve tabletimden bundle kullaniyorum. Kafam rahat. Hergun en az 1 saat harcadigim gazete artik benden 1 tik bile alamaz.

 4. Muhammed dedi ki:

  Burda mızmızlananlar, sadece sözcü.com.tr için reklam engelleyiciyi devre dışı bırakabilir.

  Ama Brave Browser’ın kurucusu Brendan Eich’in dediği gibi, bunun reklam göstermekten öte, privacy konusunda riskleri var. Yani mesele yalnızca reklam da değil.

 5. ahmet dedi ki:

  halkın gazetesi sözde sosyalistlerin gazetesi ama paranın tadını alınca nasıl sosyal şeylere kendini kapatıyor.

  1. mobil teknoloji dedi ki:

   O gazete çalışan insanlar o insanların aldıkları maaş ve sitenin bir gideri var. Sonuçta emek verip insanlara haber üretiliyorsa bunun bir karşılığı olmalıdır. Biraz farklı açılardan bakmayı deneyin lütfen.

  2. Fırat Fırat dedi ki:

   doğrudur.
   hür medya işlevini ranta reklama tercih eden havuz düzenine girmiştir.

 6. Sedat dedi ki:

  Olumsuz yorum yapmak ne kadar da kolay. Para kazanmadan yaşayabildiğinizi bize kanıtladıktan sonra bu eleştirileri yapsanız?

  Bence çok da makul bir model geliştirmişler. Spotify’a ayda 10 tl veren kitle Sözcü için 5TL’yi rahatlıkla verir bence.

 7. saçma. trafik mobildendir zaten mobilden aynısını yapamazlar. gereksiz bir girişim.
  reklam engelleme yazılımını engellemek ne kadar mantıksız bir iş olsa da üyelik sistemi mantıklı iyi olmuş.

 8. Kemal dedi ki:

  Halkçılık ilkesi gereği, para veremeyenler giremez.

 9. Oğuz dedi ki:

  adguard unutmuşlar engel sadece adblock için geçerli 😀

 10. aslı a dedi ki:

  Bir gazetenin özgür haber yapabilmesi için maddi özgürlüğe ihtiyacı var, güzel olmuş. İçerik için para ödemeyi öğrenmeli insanlar, çünü bu birilerinin mesaisi.

  1. Teknoloji dedi ki:

   Kullanıcılara olumsuz etki yapabilir, bu seçeneği kullanıcılara farklı şekillerde sunmakta yarar var.

 11. Faruk UZUN dedi ki:

  Dijital içerik pazarlaması tarafında reklam engelleme ciddi tehditler oluştursa da TV’de zappingin engellenememesi gibi webde de bunun engellenemeyeceğini düşünüyorum. Sözcü’nün bu kararını sürdürüp sürdüremeyeceğini zaman gösterecek ancak tüketicilerin “bilgi internette ise ücret ödemem” düşüncesi hala çok güçlü

 12. Berk dedi ki:

  Eskiden medya sektöründe çalışmış biri olarak merak ediyorum insanların bu “her şey bedava olsun ama reklam da görmeyelim” merakı ne zaman bitecek? O haberleri yapan gazetecilerin, teknik elemanların, dağıtımcıların maaşını kim ödeyecek acaba reklam olmazsa?

 13. Creative35 dedi ki:

  Kullanıcılar açısından negatif etki yapabilir. Paralı üyelik seçeneğini kullanıcılara farklı şekillerde sunmakta yarar var.

 14. mobil teknoloji dedi ki:

  İnsanlar maalesef birşey verden birşey almayı istiyor. Web siteleri insanlar için bir içerik üretiyor ve emek harcıyorsa bunun bir karşılığı olmalı. Bir web sitesinin kendine göre giderleri vardır ve tabiki emeğinin karşılığında gelir elde etmelidir. Adblocku ve kullananları kınıyor Sözcüyü tebrik ediyorum.

  1. Fırat Fırat dedi ki:

   zamanlama manidardır.
   hür medya işlevini ranta reklama tercih eden havuz düzenine girmiştir.

 15. Can dedi ki:

  Yeni yetmelerin elinden çıkan tıklama tuzağı manşetler ve anlamsız galeriler son bulacak ve kaliteli bir içeriğe ulaşacaksam para ödemeye razı olurum.

  1. Reha dedi ki:

   – Reklamsız Site gezmek isteyenler için bir seçenek yokken var edilmiş. isteyenler mevcuttur.
   – adblock gibi her açıdan siteye gelmeyen ekonomiyi pozitife çekmek açısından artı
   – tıklama tuzağı manşetler ve anlamsız galeriler gibi medyanın kronik sorunundan çıkmak açısından iyi bir deney. zira olumsuzlama ile çözüm olmuyor. deneyerek oluyor ve denediğiniz modelin bir iş modeli altyapısının olması mühim!

 16. Göktuğ dedi ki:

  Yurtiçi içinde devreye almışlar kontrolü. Gel gör ki Adblock sayfada çalışmadığı halde erişime izin vermiyor. Sayfalarını hiç ziyaret etmememizi istiyorlar galiba

  1. Ahmet dedi ki:

   uBlock Origin eklentisini kullanın. Hem reklamları hemde reklam engelleyicileri engelleyerek, interneti tertemiz gezin…

 17. Vedat dedi ki:

  Bilgiye verdiğimiz değer, verilen cevaplarda gizli. Reklam almasınlar, halk için yapsınlar. Mesela çorbacı kardeş, sen de halk için fakirleri doyursan, ne güzel olur değil mi?

 18. Fırat Fırat dedi ki:

  bu bütünü kavrayamayan salt rantiye zihniyetle;
  pc üretseydik her sene fiyatı kesin artardı ancak standart büyük olasılıkla yükselmezdi.
  işletim sistemi üretseydik fiyatı kesinlikle astronomik olurdu
  internet tarayıcı
  e posta
  facebook kesinlikle paralı olurdu.

  şaşırmıyorum bu zihniyetle hüsran %100’dür.

 19. Lugo dedi ki:

  Adguard ile siteye rahatça girebiliyorum. https://chrome.google.com/webstore/detail/adguard-adblocker/bgnkhhnnamicmpeenaelnjfhikgbkllg

  Bu yapılan “reklam engelleyicini kapat” uygulaması doğru değil. İster engellerim ister izin veririm. Kullanıcıyı buna zorlayamazsınız.
  Neden reklam engelleyici kullanıyoruz? Birçok site doğru düzgün reklam göstermiyor sayfa asıl içerikten çok reklam ile dolmuş. Artık bıkkınlık geldi. Siteye giriyorsunuz, otomatik oynayan videoyu kapat, açılan popupları kapat, çerez sözleşmesini kabul et bilmem ne daha asıl içeriği okuyamadım el insaf!

  Adguard kullanın Türkçe filtreside var. Türkçe sitelerde mis gibi birçok reklam engelleniyor sayfalar tertemiz, AdblockPlus’tan iyi denedim sabittir. Yeni internette reklama yer yok maalesef, içerik sağlayıcılar yeni yolları denemelidir. Bağış yapma konusu gözardı edilmemeli.

  İyi forumlar.

Bir Yorum Yazın