Wired reklam engelleme yazılımına karşı freemium model uygulamaya başlıyor
Dijital

Wired reklam engelleme yazılımına karşı freemium model uygulamaya başlıyor

Reklam engelleme yazılımlarının yaygınlaşmasıyla yeni bir model denemeye zorlanan yayınlardan en yenisi popüler teknoloji kültür dergisi Wired oldu. Wired.com'un tüm ziyaretçilerinin yüzde 20'sinden fazlasının reklam engelleme yazılımı kullandığını açıklayan yayın, bu sorunla başa çıkacak yeni bir çözümle okurlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Wired bunun için önümüzdeki haftalardan itibaren reklam engelleme yazılımı kullanan okurları engellemeye başlıyor. Bu şekilde içeriği görüntülemenin üçüncü bir yolu olmayacağını belirten Wired'ı okumak için iki seçenek sunuluyor. Bunlardan ilki, reklam engelleyicinizde Wired.com için bir istisna oluşturmanız; böylelikle içeriği tüketmek için reklam görme ön koşulunu kabul etmiş oluyorsunuz.

İkinci seçenekse ücretli haftalık abonelik modeli. Haftalık 1 dolar ödemeyi kabul eden okurların Wired.com'un yeni reklamsız versiyonuna erişmesi mümkün olacak. Aylık 3.99 dolardan ücretlendiren versiyonda gösterim reklamları ya da ad tracker'lar bulunmuyor. Burada daha fazla sayıda içeriğin okurları karşılayacağı da notlar arasında.

Wired'ın reklam engelleyen okurlarını cezalandırmak yerine alternatif çözümler sunması doğru bir seçim gibi görünüyor. Online abonelik modeli ise beklenenin aksine çalışıyor. 2015 son çeyrekte 1.1 milyon dijital aboneye ulaşan New York Times, yalnızca dijital aboneliklerden elde ettiği gelirlerini 193 milyon dolara çıkardığını duyurmuştu. The Times, 2020 yılına kadar bu sayıyı 800 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Dijital abonelerin toplam abonelerinin yüzde 70'ini oluşturduğu Financial Times ise geçtiğimiz yıl karını üçe katladığını açıklamıştı. İçerik kalitesi ve okur güveni dijital yayıncılıkta da kazanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Görsel Kaynak: Wired

Yorumlar (4)
 1. Tebrik ediyorum. Reklam engelleyen kullanıcılar için şu benzetme çok uygun, markete gidiyor ihtiyacı olan ürünü alıyor ama 'ben para ödemek istemiyorum' diyor. Ne kadar doğru bu? Bazı web siteleri gerçekten reklamı abartıyorlar, o siteler için bile bu uygulamalar kullanılmamalı ve o siteler kullanıcı tarafından cezalandırılmalı. Reklamı abartan siteleri okuyup, okumamak da kullanıcının elinde. A sitesi çok reklam yapıyorsa kullanma, B sitesini kullan. Alternatif C sitesini kullan ama reklam görmemek için tüm siteleri de aynı kefede değerlendirme.

  Bir web yayıncısı olarak sayfalarımda 3'ten fazla reklam kullanmıyorum. Kendim de rahatsız oluyorum ama yapmak zorundayım. Popup vb. açmak yerine sadece daha az rahatsız edici reklamları kullanmaya çalışıyorum. Bir yayıncı olarak, yayınların devamını sürdürebilmem için tek yol bu.

  Wired sonrasında umarım diğer içerik siteleri de aynı önlemleri alırlar. Bana geri dönüşü olmayan ya da geri dönüşe fırsat bile sağlamayan okuyucu neden verilen hizmetten ücretsiz yararlansın ki? Yayıncıya saygı göstermeyen ziyaretçilere de saygı gösterilememesi taraftarıyım.

  1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

   Yerinde bir yorum...Zaten günlük hayatta okuduğunuz basılı gazeteye , dergiye hemde reklamlı haliyle ücret ödeyip alıyorsunuz.Geleceğin medyası ise dijital medya olacak.Eğer kaliteli bilgiye sahip olmak istiyorsanız belli bir bedel ödemek zorunda kalacaksınız.Tamam internet özgür,bilgi özgür ama kusura bakmayın insanlar kaliteli içerik üretebilmek için emek harcıyorlar.Her emeğinde bir karşılığı olmalı...

 2. Adblock block blocker lar var. Bu sayede site senin adblock kullandığını anlamıyor siteye giriş yapıyorsun içerigi görüntülüyorsun reklamları engelliyorsun. Bi teknoloji yayınının daha akıllı çözümleri olması gerekiyor bence.

  1. Böyle bir şey için bütün network akışınızın onların sunucuları üzerinden geçmesi gerekiyor. Bir reklam görmeyeceğim diye bütün bilgilerinizi üçüncül kişilerin sunucularına aktaran çok fazla akıllı insan olacağını sanmıyorum.

   Herkese açık ve ulaşılabilir bir içerik üretmek için emek harcanıyor. Bunun karşılığını son kullanıcıdan doğrudan talep etmemenin en güzel yöntemide reklam gösterimidir.

   Genel anlamda insanların emeğe saygıyı öğrenmesi gerekiyor.