BKM, Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY’u resmi olarak kullanıma sundu!
Arama
Finans

BKM, Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY’u resmi olarak kullanıma sundu!

Türkiye’nin ödeme yönetimi TROY (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi) bugün itibarıyla kullanıma açıldı. Bankalararası Kart Merkezi‘nin Eylül 2015’te başlattığı geri sayım sona erdi ve TROY ile alışveriş bu sabah 10:42 itibarıyla BKM Genel Müdürü Soner Canko tarafından yapıldı.

TROY’un tanıtım toplantısında konuşan Soner Canko, ödeme yöntemi geliştiren ülkelerin Kanada’dan İtalya’ya, Hindistan’dan Güney Kore’ye kadar uzandığını söyleyerek Türkiye’nin bu atılımı yapmasının son derece anlamlı olduğunu paylaştı.

Türkiye’nin Chip&PIN konusunda öncü bir ülke olduğunu söyleyen Canko, Türkiye’deki banka kartlarına ilişkin şu rakamları paylaştı;

 • 112 milyon banka kartı
 • 59 milyon kredi kartı
 • 2.2 milyon kart kabul noktası
 • 2015’te 5 milyar işlem, bu işlemlerin yüzde 98,5’i yurtiçinde gerçekleştiriliyor
 • 2015’te işlem hacmi 375 milyar dolar (Ayrıca bkz: BKM’nin Mobil16’da açıkladığı son rakamlar)

Tüm bankalarla anlaşma sağlandı

Bugün itibarıyla Türkiye’deki tüm POS ve ATM’lerde TROY logolu kartlarla ödeme yapmak mümkün olacak. Soner Canko, TROY’un 8 kişilik bir ekiple gerçekleştirildiğini, şimdiye kadar en fazla emek sarfettikleri proje olduğunu söyledi ve tüm bankalarla anlaşma yapıldığını ifade etti. Şu anda 10 bankadan, önümüzdeki yıl ise Türkiye’de kart veren 29 bankanın tamamından TROY logolu kart alınabileceğini ekledi.

Soner Canko, TROY’un Türkiye’de lider ödeme yöntemlerinden biri olacağını ifade etti. Türkiye’de ödemelerin yüzde 60 oranında nakit olarak yapıldığını ve BKM’nın ilk olarak nakitsiz gelecek hedefini önemsediklerini ifade etti.

Canko, TROY’un e-ticaret alışverişlerinde de kullanılabileceği bilgisini verdi. İlk temassız TROY logolu kartın da bu yıl sonunda çıkacağını da paylaştı.

Soner Canko, sorular üzerine “TROY, ödeme yöntemleri arasındaki yerini geç almış gibi görünebilir fakat inovasyon konusunda önemli bir temel atarak harekete geçtik ve oldukça hızlı ilerleyebileceğimizi söyleyebilirim. AB’ye giriş sürecinde de herhangi bir sorun yaşatmayacağını düşünüyorum. Şimdiye kadar 6 ülkede TROY’u anlattım. Afrika ülkelerinden de davet alıyoruz.” dedi.

TROY hakkında detaylı bilgiler için TroyOdeme.com‘u ziyaret edebilirve bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. Dude00 dedi ki:

  Cebimize Truva atı sokacaklar he mi? 😀

  1. mall koçoğlu dedi ki:

   truva atı cebine sokacak kadar küçükmu?

   1. geekherif dedi ki:

    Komik olduğunu mu sanıyorsun?

 2. Serhat dedi ki:

  Iyi guzel de 8 derken yanlis yazilmis herhalde, eger 8 se cok da onemsenecek birsey degilmis

 3. Troy Pay dedi ki:

  Turkey’s answer to Visa/Mastercard TROY has been launched. 10 banks are ready for provisions http://www.troypay.com/

 4. Ali dedi ki:

  Yabancı bir ödeme altyapısı kullanıp, her kartlı alışverişimde, dünyanın öbür ucundaki elin oğluna bilgilerimi ve komisyon vereceğime, ülkemin insanına komisyon veririm daha iyi… Ama şu var; 1) Sorunsuz çalışacak mı? 2) Gerçekten yerli mi? Yani Superonline’nın Turk Telekom Fiber altyapısını satması gibi, Troy’da Visa/Master/Electron/American Express gibi şeylerin üzerine bir katman olacaksa, hiç işim olmaz…

 5. Nuri Yıldırım dedi ki:

  Açılımı TR : Türkiye O: Ödeme Y: Yöntemi olarak yapılmış.

 6. Mustafa Ilgazlı dedi ki:

  PayPal’ın Türkiye’den çekilmesi ile Troy’un aynı zamana rast gelmesi TESADÜF mü?

Bir Yorum Yazın