TROY: Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor

TROY: Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor

BKM bir süredir çalışmaları devam eden ulusal ödeme sistemi TROY'u bugün resmi olarak tanıttı. BKM CEO'su Soner Canko, sektör içerisindeki 25 yıllık bilgi birikimleri ve teknolojileri ile yeni bir dönemin kapılarını "TROY" ile açacaklarını belirtti.

“Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” markası olacak TROY'un ismi ise: Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y , harflerinden oluşan kısaltmayla oluşturulmuş. Türkiye ve kartlı ödeme sistemleri için bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Canko, Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzey, sahip oldukları bilgi birikimi ve teknoloji gücüyle oluşan alt yapıyla Türkiye'nin kendi ödeme yöntemini hayata geçirdiğini aktardı.

bkm-troy-odeme-sistemi

Türkiye’deki bankalar da, BKM çatısı altında güçlerini birleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemi olacak TROY için üç yıldır devam eden çalışmalara dahil olmuşlar. Çeşitli ülkelerde de, yerel düzeyde pek çok alternatif ödeme yönteminin mevcut olduğunu aktaran Soner Canko, Türkiye'de yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacının giderek artmasıyla TROY'un temellerini attıklarını ve ödeme yönteminin 1 Nisan 2016 yılında kullanıma açılacağını duyurdu.

bkm-troy-odeme-sistemi

TROY'un nasıl çalışacağından bahsetmemiz gerekirse, alışveriş yaparken ya da para çekerken sağ alt köşedeki logo kartlı işlemlerin yapılmasını sağlıyor. 2016 yılından itibaren ise sağ alt köşesinde TROY logolu banka kartları ve kredi kartları piyasaya çıkacak ve kullanılabilecek. Kullanıma açılacak bu kartlar 1 Nisan 2016 itibariyle Türkiye'deki tüm ATM ve POS cihazlarında geçerli olacak. Bu sayede hem Türkiye kendi ödeme yöntemini kurmuş olacak hem de Türkiye kartlı ödemeler sektörünün ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştirilerek kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.