TROY: Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor
Ödeme Sistemleri

TROY: Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor

BKM bir süredir çalışmaları devam eden ulusal ödeme sistemi TROY'u bugün resmi olarak tanıttı. BKM CEO'su Soner Canko, sektör içerisindeki 25 yıllık bilgi birikimleri ve teknolojileri ile yeni bir dönemin kapılarını "TROY" ile açacaklarını belirtti.

“Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” markası olacak TROY'un ismi ise: Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y , harflerinden oluşan kısaltmayla oluşturulmuş. Türkiye ve kartlı ödeme sistemleri için bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Canko, Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzey, sahip oldukları bilgi birikimi ve teknoloji gücüyle oluşan alt yapıyla Türkiye'nin kendi ödeme yöntemini hayata geçirdiğini aktardı.

bkm-troy-odeme-sistemi

Türkiye’deki bankalar da, BKM çatısı altında güçlerini birleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemi olacak TROY için üç yıldır devam eden çalışmalara dahil olmuşlar. Çeşitli ülkelerde de, yerel düzeyde pek çok alternatif ödeme yönteminin mevcut olduğunu aktaran Soner Canko, Türkiye'de yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacının giderek artmasıyla TROY'un temellerini attıklarını ve ödeme yönteminin 1 Nisan 2016 yılında kullanıma açılacağını duyurdu.

bkm-troy-odeme-sistemi

TROY'un nasıl çalışacağından bahsetmemiz gerekirse, alışveriş yaparken ya da para çekerken sağ alt köşedeki logo kartlı işlemlerin yapılmasını sağlıyor. 2016 yılından itibaren ise sağ alt köşesinde TROY logolu banka kartları ve kredi kartları piyasaya çıkacak ve kullanılabilecek. Kullanıma açılacak bu kartlar 1 Nisan 2016 itibariyle Türkiye'deki tüm ATM ve POS cihazlarında geçerli olacak. Bu sayede hem Türkiye kendi ödeme yöntemini kurmuş olacak hem de Türkiye kartlı ödemeler sektörünün ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştirilerek kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Yorumlar (21)
 1. Murat Demirci Murat Demirci

  Bu isim yurtdışında virüs olarak çağrışım yapmaz mı?

  1. Fatih Fatih

   bu sistem türkiye içinde çalışacağı için yurt dışında ne çağrıştırdığının pek bir önemi yok.

  2. Janberk Arıkan Janberk Arıkan

   Yapmaz

  3. Denizci Denizci

   virüs değil worm dır:)

 2. Cin'in UnionPay'i gibi olmamasi icin bir sebep yok. Odeme sistemlerinin merkezilestigi bir ortamda yurtdisina acilmalari da kolay olacaktir.

 3. Pos tarafında zaman gerekiyor.

  Su andaki poslar EMV kabul ediyor genelde.

  Çok güzel çalışma.

 4. İnsanin parası alunca hemen girişim haberi yapılır. Fakat yeni girişimcilere başvuruları hakkında onaylandı onaylanmadı diye mail atılmaz. Girişimleri destekleyeceginizi söyleyip sadece paraya odaklanmak sizin zararınıza olacak. Girişimciler sizi okumazsa para babalarında okumaz. Bkm ye başarılar.

 5. Bazen yazdıklarınızı okurken inanamıyorum. Bir sürü kelime yazmışsınız ama haberin içeriğinden hiçbir şey anlaşılmıyor. İsmin nereden geldiğini ve kartın köşesinde şerit olacağını anladık, ama bu konuya aşina olmayan birisi olarak sunulan servis neymiş, neden farklıymış, Visa/Mastercard'a mı rakip yoksa başka birşeye mi rakip olacakmış, neden TR için faydalıymış, hiçbirşey anlamadım. Birşey anlayan varsa lütfen uyarsın, sorun bendeyse onu bileyim en azından. Önemli bir servis sunuyorsunuz, çabanızı ve katkınızı takdir ediyorum, ancak nolur haberleştirme ve storytelling konularında kendinizi geliştirmeden "yazıyor gibi" yapmayın.

  1. Bülent Bülent

   BT sana katılıyorum. Bu haberle kimsenin birşey anladığını zanetmiyorum. Belliki yazar yeterince araştırmamış.

  2. Ali Rıza Ali Rıza

   İfade ettiğiniz gibi Visa ve Mastercard'a rakip yerli bir sistem. Üretilen kart yurtiçi ödeme noktalarında geçecek. Eğer acquirer tarafta yurtdışında da gerekli anlaşmalar yapılabilirse; yurtdışında da geçebilir. Mesela Türk'lerin yaygın olarak gittiği destinasyonlarda bir veya bir kaç büyük banka ile anlaşma yapılarak başlanabilir. Bence geç kalmış, çok yararlı bir çalışma. Milyonlarca dolar yurtdışına gitmeyecek.

 6. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Destekliyorum. Belki 3D secure sisteminin de bir alternatifini yaparlar.

 7. Faruk Faruk

  Yanlış Anlamadı isem Bu sistem aynı zamanda bankalar tarafından visa ve master card a yurticinde ödenen lisans ücretlerinide azaltmış olacak

  1. :) Ancak yurtdışına giden milyonlarca doların biz kullanıcılara dönmesi yine hayal. Örneğin, kredi masraflarını geri almak için dava açmak veya dilekçe yazmak gerekiyordu. Niçin? Bu kadar insanın değerli vaktini banka kuyruklarında banka temsilcileri ile tartışarak geçirilmesine sebep lurken kaybedilen onca insan saatin hesabını kimse yapmadı. Zaten bankalar kimden ne aldığını biliyor ve kanuna göre dava açılırsa banka ödemekle yükümlü duruma geliyordu. Yasa koyucular neden dava açılması veya dilekçe yazılması gibi yollara başvurdular anlamış değilim.

   Bu projede de elde edilecek tasarrufun kullanıcıya yansıtılacağı bir hayaldir ve illüzyondur. Banka her türlü şekilde parasını bir kılıfa uydurup alır. Yurtdışında kart kullanmak istediğinizde de daha okkalı bir fiyattan VISA ya da Mastercard'lı bir kredi kartı sunacaklar. Bu sistem madem bu kadar iyi niçin Almanya veya Fransa kendi bankacılık sistemi içinde böyle bir düzen kurmadı? Mesela Fransızların ülkeleri dışında etkili olduğu ve yoğunlukla Fransızca'nın konuşulup eski sömürge ülkeleri.

   Emek verilmiş, hayırlısı olsun. Ancak yurtdışında kullanıma başlamasının uzun bir süre alacağını düşünüyorum.

 8. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Kamu ortaklı bir yapının, bireylerin kişisel harcamalarını görmesini birey istemez.

  Mahremiyet ve vergisel endişeleri bunun temel sebepleridir.

  Dolayısıyla kamuda çalışanlara jest yapan bir alışveriş kartı yaratmaktan öteye gidemez.

  "Troy" ifadesi bile, ileride bu çarpıklığın sembolü olarak işi bilen mizah sever finansçıların sohbet konusu olacaktır.

  Bir nevi "passolig vakası"dır.

  syg.

  1. Orhan Orhan

   Heheh haklısınız, param Türkiye'de kalacağına, datam Türkiye'de kalmasın derim ben de.

 9. Baris Akkaya Baris Akkaya

  Editorun hikayesinde sorun mu var yoksa yukaridaki makale yalnizca teaser mi? TROY neyi farkli yapacak? Neden boyle bir seye gerek duyuldu, ben neden kullanmaliyim, hangi sorunlarima derman oluyor. Hic birinin cevabi yok. Uye isyerlerini nasil tesvik edecek? Acikcasi is modeli biraz flu. Musteri teklifini pas gecip, dogrudan teknolojisine girmisler. Teaser bile olsa urun iletisimini yapan ajanslari biraz acemi sanirim. Bekleyelim gorelim.

 10. Emrah Kerti Emrah Kerti

  Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY 2016'da hazır

  Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye'nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirdiklerini belirterek, "Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alacak. 'Türkiye'nin Ödeme Yöntemi - TROY' 1 Nisan 2016 tarihinde hayata geçecek" dedi.

  Türkiye'nin ilk ve tek ödeme yöntemi olan TROY'un tanıtım toplantısında konuşan Canko, Türkiye'de ödeme sistemlerinin hızla gelişirken, bir ilkin daha gerçekleştiğini ve Türkiye'nin kendi ödeme yöntemini hayata geçirdiğini söyledi.

  Son üç yıldır çalışmaları devam eden ulusal ödeme yönteminde sona gelindiğini ifade eden Canko, "Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alacak" diye konuştu.

  BKM olarak 25. kuruluş yıl dönümlerini kutlarken, Türkiye'ye değer katmaya devam ettiklerini, ülke ve kartlı ödeme sistemleri için tarihi bir ana tanıklık ettiklerini vurgulayan Canko, bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücü ile oluşan altyapıyla artık Türkiye'nin kendi ödeme yönetimi yarattıklarını dile getirdi.

  Son 25 yıl içinde yerel kaynaklar ve kendi altyapılarıyla kümülatif olarak 28 milyar adet ödeme işlemiyle 1,8 trilyon dolara ulaşan kart harcaması hacmi yarattıkları bilgisini veren Canko, Türkiye'de 106 milyon banka kartı, 58 milyon kredi kartı ve 2,4 milyon adet POS cihazı olduğunu belirtti.

  Canko, yıllık kartlı işlem tutarının 400 milyar dolar ve işlem hacminde Avrupa'da lider durumda olunduğunu kaydetti.

  - TROY, 1 Nisan 2016'da kullanıma hazır"-

  Küresel düzeyde 1 milyarın üzerinde kredi kartı ve banka kartı için faaliyet gösteren sistemlere, yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacın giderek arttığını söyleyen Canko, çeşitli ülkelerde de yerel düzeyde bakıldığında alternatif ödeme yönteminin mevcut olduğuna işaret etti.

  Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzeye bakıldığında alternatif bir ödeme yöntemini yaratacak güce sahip olunduğuna dikkati çeken Canko, sektördeki bilgi birikimi ve teknoloji ile yeni bir dönemin kapılarını aralamanın vaktinin geldiğini ifade etti.

  Canko, Türkiye'deki bankaların BKM çatısı altında güçlerini birleştirdiğini ve Türkiye'nin ilk ve tek ödeme yöntemini geliştirdiklerini kaydederek, konuşmasına şöyle sürdürdü:

  "Türkiye'nin Ödeme Yöntemi' markası Türkiye: TR, Ödeme: O, Yönetimi: Y harflerinden oluşan kısaltmayla, TROY oldu. TROY, 1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlayacak. TROY'u kullanmak için geri sayıma başladık. Şu anda kadar 'Ben buna katılmayacağım. Ben bu işte yokum' diyen banka olmadı. 1 Nisan itibarıyla 2,4 milyon POS cihazında TROY kullanılabilecek ve 45 bin ATM de TROY'a para ödeyecek. Ödeme yaparken ya da alırken işlemler yine güvenli, hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşsin diye, hem Türkiye'ye özel olsun hem Türkiye kazansın istiyoruz."

  TROY ile Türkiye için tasarruf yaratacağız"-

  Son beş yılda büyük bir dönüşüm içinde olduklarını ifade eden Canko, 2023'te nakitsiz toplum hedefini ortaya koyan BKM'nin ödeme teknolojilerinin geliştirilmesinde dünyada ve Türkiye'de öncü rolünü sürdüreceğini vurguladı.

  Basit ve güvenli ödeme sistemleri sunan BKM'nin, bugünden geleceği şekillendiren ve kullanıcıları özgürleştiren uygulamalarıyla Türkiye ekonomisine değer katmaya devam edeceğini anlatan Canko, "Yüzde 100 nakitsiz toplum hedefine TROY ile daha kolay ulaşacağımızı ve Türkiye ekonomisine daha fazla değer kazandıracağımızı düşünüyorum" dedi.

  Türkiye'nin kendi ödeme yönteminin oluşturduğu yeni ortamın, bir bütün olarak büyük bir tasarruf yaratılmasını sağlayacağına dikkati çeken Canko, "TROY'un bize yarattığı yeni koşullar ile bu tasarruf miktarının artacağını düşünüyoruz. TROY bizim için Türkiye ekonomisinin bütününde yaratacağı verimlilik ve tasarruf açısından önemli katkı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

  - "TROY, yurt dışında da kullanılabilecek"-

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Canko, TROY'un stratejisi hakkındaki soruya, "Türkiye'de gerçekleştirilen işlemlerin yüzde 60'ı nakit, yüzde 40'ı kartlarla yapılıyor. Var olan mevcut uluslararası markalarla kıyasıya bir mücadeleyi sürdürmek yerine, yüzde 60'lık nakitlik bölüme cephane kazanmak arzusu ile bu işe başlıyoruz. Ağırlıklı Anadolu'da yaşayan, emekli maaşı alan, öğrenci bursu alan kitlelere yönelik olarak bankalarımızın yapacağı stratejiler doğrultusunda kartlarınız size ulaşacak. Bilinçli kullanıcı belli bir müddet sonra kartların birbirleriyle olan avantajları ve teknolojilerine baktığı zaman 'ben X kartı ya da Y kartını istiyorum' deme şansına ulaşacaktır" dedi.

  Türkiye'nin Ödeme Yöntemi'nin stratejik açıdan parayla ölçülemeyecek derece önemli olduğunu vurgulayan Canko, bunun arkasında 25 yılın birikimi olduğunu söyledi.

  Bu kartın şu aşamada yurt içinde kullanılabileceğini, ancak uluslararası networklerle yapılacak iş birliği ile kartların yurt dışı kullanımının da olabileceğini dile getiren Canko, "Gelecek dönemde TROY kart ihraç edecek bir banka istediği uluslararası network ile TROY kartın arkasına o networkun adını yazıp uluslararası dolaşıma açabilir" diye konuştu.

  TROY'un altyapısı ve oluşumuna ilişkin soru üzerine Canko, TROY'un tüm bankalar adına BKM tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

  Soner Canko, TROY'un kullanımının artmasıyla hem banka hem de tüketici açısından tasarrufu artırıcı etki yapacağını, diğer ödeme yöntemleri ile kıyaslandığında çok daha fazla artı değerinin olacağını vurguladı.

  - "Yapıcı rekabet yapacağız"-

  Kartı bankaların basacağını ve kartların sağ alt köşesinde Türkiye'nin markası olan TROY'un yazacağını anımsatan Canko, Türkiye'de hedefine ilişkin, "Büyük hedeflerimiz var Türkiye'nin en büyük üç ödeme yönteminden birisi olmak istiyoruz ve bir numara olma hedefimiz var" dedi.

  Türkiye'de faaliyette bulunan uluslararası ödeme yöntemi markaları ile rekabet konusundaki soruya Canko, "Bu konu üzerinde hassasiyetle durduk. İlk yaptığımız işlem Rekebet Kurumu'na başvurmak oldu. Yıkıcı değil yapıcı bir rekabet yapmak istiyoruz" şeklinde cevap verdi.

  Canko, BKM'nın felsefesine yönelik ise şunları kaydetti:

  "BKM'de kar oluşturup bunu ortaklarımıza dağıtmak gibi bir felsefemiz 25 yıldır olmadı. BKM'de kar oluşturmak yerine verimlilik ve tasarruf oluşturalım. Bunu bankalar kendi çabaları ve pazar payları nispetince kullansınlar istedik. TROY ile de aynısı olacaktır. Biz ne yüzde 100 globalizayon taraftarıyız ne herhangi bir şekilde milliyetçi bir taraftayız. Biz serbest piyasa şartlarında yerli ve yabancı oyuncuların rekabet hukukuna uygun, hizmetin ve verimliliğin arttığı, özetle tasarrufun sağlandığı bir altyapıyla hareketle çalışmalarımızı yaptık."

  1. %100 nakitsiz toplum mevcut hükümetin 2023 hedefleri arasında ise desenize istediğinizi fişini istedikleri zaman çekip ortalıkta bırakabilecekler :) Kısaca toplumu daha kolay nasıl kontrol edersiniz? Elindeki nakit gücünü alarak... Projeniz hayırlı olsun.

 11. Resul Yazici Resul Yazici

  Proje çok güzel ama hedefi hem yurt içi hem de yurt dışı olduğu için rakiplerin veya sanal alemin saldırılarına karşı çok dikkatli olmak lazım...

 12. Adnan Kolcu Adnan Kolcu

  PayPal ülkeden gitsin diye atılan bi kazık. Başka bir şey değil. Ulusal ödeme sistemiymiş. Sanki ekonomik çok ulusal. Hükümet oyunu yine.

 13. Kuyudepo Kuyudepo

  yurt dışında ki ödemeleri alamadıktan sonra çok ehemmiyeti yok. inşallah gelişir paypal gibi büyük bir markamız olur