"Türkiye, dünyadaki en yüksek mobil bankacılık kullanım oranına sahip"

Webrazzi Mobil'16 konferansının sabah oturumlarında Bankalararası Kart Merkezi CMO'su Serkan Yazıcıoğlu, "Reklamlarla Mobil Dünya ve Dijital Cüzdanlar" sunumuyla sahnedeydi. BKM her zaman olduğu gibi birbirinden dikkat çekici rakamlar ve verilerle karşımızdaydı.

Serkan Yazıcıoğlu'nun sunumunun ilk kısmında mobil dünyayla ilgili son derece ilginç ve önemli rakamlardan bahsetti. Dünyadaki 3,7 milyara ulaşan mobil cihaz sayısı internet kullanım alışkanlıklarını da doğrudan etkiliyor. 2014 yılında mobil kullanıcı sayısı ilk kez mobil kullanıcı sayısını geçti. İnternet kullanımındaki bu değişimin ticareti de etkilememesi mümkün değil. Yazıcıoğlu'nun paylaştığı rakamlara göre küresel çapta 2015 yılı itibariyle mobil ticaret hacmi 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda. Online perakede içinde mobilin payı yüzde 35'e yükselmiş durumda. Sadece 3 yıl içerisinde ise 2 milyar mobil ticaret kullanıcısının toplam işlem hacminin 700 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

serkan-yazicioglu-bkm

Akıllı telefon penetrasyonun tüm dünya çapında artışı da bu anlamda son derece önemli. ABD ve İngiltere'de akıllı telefon penetrasyonu yüzde 80 e ulaştı. Türkiye 2015'te yüzde 57, 2016 sonunda yüzde 65'e yaklaşacak.

Tüm bunlar önemli rakamlar ama aslında mobil ticarette her şey dört dörtlük değil. Mobil alışveriş sürecine yakından bakıldığında aslında 4 adımdan bahsetmek mümkün. Araştırma ile başlayan süreç karşılaştırma ile devam ediyor, tavsiye ve yorumları okuduktan sonra kararını veren kullanıcıların dördüncü adımı da ödeme.

Araştırmalar ilk üç adımında kullanıcıların yüzde 61'i mobili tercih ediyor. Fakat son adıma yani ödeme geçildiğinde mobil kullanım bir anda yüzde 16'ya düşüyor. Yani kullanıcıların büyük kısmı ürün araştırma ve seçim için mobili kullanırken, sıra ödemeye geldiğinde daha büyük kısmı masaüstüne geçiyor.

Bu anlamda mobilin yanı sıra çoklu kanal kullanımından da bahsetmekte fayda var. Serkan Yazıcıoğlu'nun paylaştığı rakamlara göre özellikle genç kullanıcılar tek cihazla yetinmedikerini görmek mümkün. Genç kullanıcılar artan oranlarda tüm cihazları kullanıyor ve ciddi bir çoklu kanal kullanımına yöneliyorlar. Bu konuda en dikkat çekici örnek ABD'deki gençler. Araştırmalara göre ABD'deki gençlerin yüzde 97'si internete erişim için çoklu kanal kullanıyor.

Türkiye'de neler oluyor?

Mobil alışveriş penetrasyon konusunda Japonya  yüzde 50 ile lider durumda. Türkiye'de ise geçen yıl yüzde 17 iken, 2015'te yüzde 28'e kadar ulaşmış durumda. Bu kullanımın yanı sıra mobil ticareti de doğrudan etkiliyor. Fakat akıllı telefon ve tabletin Türkiye'de oranları oldukça dikkat çekici. Araştırmalara göre online perakendede yüzde 18 tablet, yüzde 82'i ise akıllı telefonlarla gerçekleşiyor.  Yazıcıoğlu bu farkın tabletlerin yeterince uyumlu olmamasından kaynaklı olmasından kaynaklandığının altını çizdi.

İşletim sistemlerine bakıldığında Türkiye'de mobil ticaretin yüzde 70'i Android, yüzde 30'u ise iOS cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu aradaki ciddi fark Türkiye'de iOS cihazlarla, Android cihazların toplam penetrasyonları ile oldukça paralel görünüyori, hatta cihaz penetrasyonuna bakıldığında iOS kullanıcılarının Android'e göre mobil ticarete biraz daha yatkın olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Diğer ilginç bir bilgi Türkiye'de mobil alışverişlerin yoğunluğunun hafta sonu artıyor olduğu. Yazıcıoğlu'nun paylaştığı rakamlara göre cumartesi günü yüzde 26'ya ulaşan mobil alışveriş pazar günleri ise yüzde 29 ile zirveye ulaşıyor. Yani cep telefonundan alışveriş yapanlar hafta sonlarını tercih ediyor.

Peki Türkiye'de kullanıcılar mobili alışveriş anlamında ne için kullanıyorlar? BKM'nin paylaştığı rakamlara göre mobili sadece ödeme için kullananların oranı yüzde 11. Sadece ürün araştırması için kullananlar ise yüzde 37. Hem araştırmayı, hem de ödemeyi mobilden yapanlar ise yüzde 52.

Kullanıcıların neden mobili tercih ettikleri sorusunda araştırmaya katılanlar yüzde 52'si pratik olduğu, yüzde 41'i her yerden işlem yapılabildiği, yüzde 36'su ise mağazaya gitmeden vakit tasarrufu nedeniyle tercih ettikleri yanıtı vermişler. Ortalama ne kadar mobil hacama yapacakları sorusuna katılımcılar 130 TL yanıtını verirken, mobilden en fazla ne kadarlık alışveriş yaparsın sorusunun yanıtı ise 190 TL olmuş.

Türkiye'de mobil ticarette en popüler kategori yüzde 27 ile giyim aksesuar ayakkabı olmuş. Ardından yüzde 15 ile elektronik ve yüzde 9 ile seyahat konaklama geliyor.

Mobil bankacılık, dijital cüzdanlar ve BKM Express

Mobil bankacılık konusunda Türkiye'deki rakamlar oldukça dikkat çekici. Serkan Yazıcıoğlu'nun paylaştığı rakamlara göre 2015 sonunda aktif mobil bankacılık kullanıcıları bir önceki yıla göre yüzde 100 büyüyerek 12 milyon kişiye ulaştı. Bu rakam 17 milyonluk toplam internet bankancılık müşterinisin yüzde 70'ine denk düşüyor. Bu oran bu anlamda dünyadaki en yüksek oran.

Bu noktada dönüşüm oranını artıracak bir numaralı etken dijital cüzdanlar. Dijital cüzdanlar denildiğinde ise seçenekler aslında olukça çeşitli. BKM Ekspres gibi ulusal cüzdanlar, operatörlerin cüzdanları, telekom operatörleri cüzdanları, iOS ve Android gibi cihaz işletim sistemlerinin cüzdanları, uluslarası MasterPass, PayPal gibi çözümler ve son olarak Fintech firmalarının çoğunlukla inovatif dijital cüzdanları.

Bunlara biraz yakından bakacak olursa ApplePay 12 milyon aylık kullanıcıya, Samsung Pay 5 milyon aylık kullanıcıya ve 500 milyon dolar hacme, Android Pay 5 milyon aylık kullanıcıya, Paypal 180 milyon kullanıcıya ve 282 milyar dolar hacme, Alipay ise sadece Çinde 450 milyon kullanıcı - 778 milyar hacme sahip durumda.

Dünyada dijital cüzdan kullanımı artışta görünüyor. Avrupa'da İtalya ve İspanya önde görünen ülkeler. Avrupa'da yapılan araştırmalar yüzde 31'i dijital cüzdan kullanımına yatkın olduğunu ortaya koyuyor.

BKM Express verilerine bakıldığında ise toplam harcamaları içinde mobilin payının 2013'te yüzde 5'ken, 2015'te yüzde 43'e, 2016 mart ayı itibariyle ise yüzde 48'e ulaştığı görülüyor. Serkan Yazıcıoğlu'nun altığını çizdiği diğer önemli bir nokta da kullanım gün ve saatleri ile ilgili. Yazıcığolu, normalde tüm kartlı işlemlerin yoğunluklu olarak pazartesi günü gerçekleştiğini ama mobilde pazarın en yüksek gün olduğunu söyledi. Saat olarak da mobil 18:00-24:00 arası en yoğun mobil kullanım zamanı olarak görünüyor. Sepet ortalamalarına bakıldığında ise web sepet ortalaması 222 TL, mobilde ise 112 TL olduğu görünüyor.

Bu sırada Serkan Yazcıoğlu sunumunun sonunda BKM Express'le ilgili de yeni bir gelişmeyi ilk kez duyurdu. Sunumundan çok kısa süre önce uygulaması yenilen BKM Express böylece BKM Express 2.0'a geçmiş oldu. Yazıcıoğlu BKM Express'te daha kullanıcı dostu ekranlar, daha flat bir ekran tasarımı, sosyal medyada görmüş olduğunuz ürünü istediğiniz zaman alabilmeyi sağlamak gibi çeşitli özelliklerin eklendiğini duyurdu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.