Slack Manager: 'Agile' toplantılarınızın sanal yöneticisi [Yerli GitHub]

Slack Manager: 'Agile' toplantılarınızın sanal yöneticisi [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

slack-logo

Kısa sürede popüler olan ve milyar dolarlık değerlemeleri aşan Slack; henüz platformu bilmeyenler için 'takım içi etkileşim ve iletişim uygulaması' olarak tarif edilebilir.

Günlük olarak milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Slack'in tahmin edebileceğiniz gibi en çok öne çıkan özelliklerinden birisi de kullanıcılarına sunduğu eklentiler. Slack kullanan bireysel kullanıcılar ve takımların neredeyse tüm ihtiyaçları için bir Slack eklentisine rastlamak mümkün diyebiliriz. Bu haberimizin konusu olan Slack Manager da bu eklentilerden yalnızca biri.

Açık kaynak olarak Yağız Nizipli tarafından geliştirilen ve GitHub'ta yayınlanan Slack Manager; bugüne kadar 150'nin üzerinde 'star' ve 10'un üzerinde 'fork' almayı başarmış.

'Agile' şekilde yazılım geliştiren ekiplere hitap eden Slack Manager'da; eklenti tarafından oluşturulan bot'u kanalınıza davet etmeniz ve 'start meeting' yazmanızla beraber bot'unuz adeta sanal bir 'agile meeting' başlatıyor, aynı zamanda da yönetiyor.

Slack Manager ile proje yöneticilerinin ekipteki geliştirici ile tasarımcıların neler yaptığını görmesi/takip etmesi de kolaylaşıyor. Ayrıca Slack Manager'da bot'un soracağı soruları özelleştirmek ve eklentinin mail ayarlarını düzenlemek de mümkün.

slack-manager-gorsel

Slack Manager 3 günde geliştirilip Product Hunt'ta günü üçüncü sırada tamamladı

2015 Aralık'ta geliştirilmeye başlanan Slack Manager, Product Hunt üzerinde yayında olduğu günü üçüncü sırada tamamlamayı başarmış. Bu hızlı başlangıç sonrasında Slack Manager eklentisinin ana geliştiricileri arasında Kaan Kara da katılmış.

Slack Manager ekibinden öğrendiğimize göre eklentiye proje yöneticileri için bir panel ve toplantı zamanlayabilme gibi özellikler eklenmesi planlanıyormuş. Ayrıca yine geliştirici ekipten aldığımız bilgiye göre Slack Manager çoğunlukla ABD'de bulunan şirketler ve küçük çaplı bağımsız ekiplerce kullanılıyormuş.

Slack Manager'ın yaptığına benzer bir iş yapan ve ücretli olan piyasada bulunan bir başka girişimden de bahseden Yağız Nizipli; 3 günde geliştirdiği projenin Product Hunt'ta günü 3. tamamlaması ve açık kaynak dünyası hakkında şunları söylüyor: "Slack-Manager, bir girişimin ortaya çıkarttığı bir ürünü çok kısa bir sürede (3 gün) başka bir geliştiricinin yapabileceğini ve girişim olarak seçtiğimiz konunun kolay replike edilmeyecek bir fikir olması gerektiğini gösterdi.

Diğer yandan açık kaynak kodlu projelerin her zaman ücretli servislerin önüne geçeceğini; ve farklı kapılar açarak kendinizi geliştirmenize olanak sağlayacağını düşünüyorum."

Tüm Slack kullanıcılarının GitHub üzerinden projeyi 'fork'layarak' kullanmaya başlayabileceği Slack Manager'ı dilerseniz siz de hemen şimdi inceleyebilir ya da kullanabilirsiniz. Slack Manager ve benzeri yerli GitHub repo'larını sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.