Reklam engelleme eklentilerini engellemek suç mu?
Dijital

Reklam engelleme eklentilerini engellemek suç mu?

 • adblock

Reklam engelleyiciler (adblockers) son dönemin en revaçta konularından ve bu kez reklam engelleyicileri durdurmak isteyen yayıncılar yasal bir sorunla karşı karşıya kalacak gibi gözüküyor.

Bildiğiniz gibi bazı yayıncılar ziyaretçilerine 'reklam engelleme yazılımınızı kapatın' şeklinde uyarılar eklemeye ve bu sayede gelirlerindeki düşüşü kontrol altına almaya başlamıştı. Ancak kullanıcı gizliliği konusunda çalışmalar yürüten Alexander Hanff, bu uyarıları yayınlayan yayıncıların AB yasalarını ihlal etmiş olabileceğini dile getiriyor.

Think Privacy'nin CEO'su Hanff, Avrupa Komisyonu'ndan aldığı bir mektubun, bu tarz bir uyarı gösteren yayıncıların kullanıcıların kişisel bilgilerine müdahale ettiğini onayladığını söylüyor. Zira Avrupa Birliği'nin 2011 yılında yürürlüğe koyduğu bir yasa, yayıncıların bu tür bir tespiti yapabilmek için ziyaretçilerinden izin almış olmasını şart koşuyor. Reklam engelleyici kullanıldığını tespit etmek de ziyaretçilerin hangi eklentileri kullandığının kontrol edilmesi anlamına geliyor.

Alexander Hanff, reklam engelleme eklentilerini durdurmak isteyen yayıncıları önümüzdeki günlerde bir web sitesinde listeleyeceğini ve yasal süreçlere başvuracağını söylüyor. Çok iyi silahlandığını, yani delillerinin sağlam olduğunu da ekliyor.

Hanff amacına ulaşabilir mi?

Hali hazırda AB yasaları tarayıcı çerezlerine ulaşmak için izin alınmasını şart koşuyor ve yayıncılar bir kullanıcı sözleşmesi sunarak kullanıcıdan izin talep ediyor. Bu sözleşme dahilinde reklam engelleme yazılımlarını tespit etme yetkisi olabilir veya bir iki satırlık güncellemeyle eklenebilir. Dahası yayıncılar içeriklerini göstermeden önce bu sözleşmenin kabulünü zorunlu tutabilir. Bu durumda ziyaretçilerin ne kadarının siteyi terk edeceği ise meçhul.

Özetle Alexander Hanff'ın iddialı olduğu kadar parlak bir sonuca ulaşıp ulaşamayacağı net değil. Ancak her halükarda yayıncıları biraz uğraştıracağı kesin gibi gözüküyor.

Kısa süre önce Sözcü Gazetesi'nin böyle bir uygulama başlattığını duyurmuştuk ancak AB yasaları AB ülkelerini ilgilendirdiği için, en azından Türkiye'de yasal bir yükümlülük taşımadığı söylenebilir. Türkiye'nin AB yasalarına benzer bir yasa çıkarıp çıkarmaması gerektiği ise elbette tartışmaya açık bir konu...

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (11)
 1. Siteye dışarıdan müdahale etmek suç değil ancak dışarıdan gelen müdahaleyi engellemek suç? Site sahibi içeriğine karşılık bir bedel varsayabilir, bunun da değeri reklamlardır. Eğer ki reklam şartını kabul etmezsen ve yinede içerikleri okumaya çalışırsan suçlu sen olursun.

  1. Sizin zihniyetinizdeki yayıncılar sitelerini genel ziyarete kapatacaklar; kıymetli içeriklerini paralı üyeleri okuyacak, dışarıdan gelen bedavacı okuyucular görmeyecek. Ama işte bunu da GÖZLERİ yemiyor. Müdahale ile ilgili olarak da, yapılan işlem sizin sitenize müdahale değil. Hukuken müdahale sayılabilmesi için hostinginizdeki dosyalarınıza müdahale edilmesidir. İnsanların tarayıcıları sizin siteniz değil :)

   1. Ona ne gerek var? Tarayıcıya gelen istekte reklam alanlarını içerik olarak gösterir, içerikleri de reklam alanı olarak gösteririm, ondan sonrasını okuyucu düşünür? ;) Hiçbir web sitemde reklam alanı yok, gelir karşılığı paylaşmam bilgiyi ancak bu işten gelir sağlayan, firmasını kurup sitesinde ki reklam alanlarından gelir sağlayan insanlar var. Piyasada ki en büyük reklam pastasını da yayınlanan reklam bannerları kaplıyor, Adsense vs.; eğer site sahibi reklamdan gelirini elde edemezse, farklı bir de gelir kapısı oluşmazsa siteler bir bir kapanır, yeni dijital para kazanma alanlarına yönelinir ondan sonra da Wikipedia'da ki güncelliğini yitirmiş bilgilere kalırsınız.

    Geçtiğimiz haftalarda Sözcü adblock özelliğini devreye soktu, gözü yedi. Başarılı olacak olursa da diğer siteler bir bir takip edecektir. Kaldı ki günümüzde Kızlar Soruyor gibi siteler de uyarı da bulunmaya başladı. Eğer devler tamamıyla dönüşecek olursa ya o parayı ödeyeceksiniz ya da içeriğe ulaşamayacaksınız.

   2. "Tarayıcıya gelen istekte reklam alanlarını içerik olarak gösterir, içerikleri de reklam alanı olarak gösteririm, ondan sonrasını okuyucu düşünür?" demişsin ama bu kadarla halloluyor olsaydı, şimdiye herkes yapmıştı bunu. Demek ki bu engelleme yazılımlarını yazan insanlar da düşünmüş bunu :)

    Benim de internet sitelerim ve adsense hesabım var Mert ama bir okuyucu olarak reklamı abartan siteler isterse en kral içeriği sunsun mide bulandırıyor; haber siteleri bunların en başında zaten. Sözcü, sitesini kapattığında onlara da uzunca bir mail yazıp görüşümü ilettim ve kapandığı günden beri sözcüyü okumuyorum. Sözcü benden gelen tıklamalardan kurtularak host maliyetini düşürdüğü için Türkiye'nin en çok kazanan internet sitesi veya medya şirketi olur mu bilmiyorum ama, sözcü okumadığım için benim hiçbir kaybım olmadı :)

   3. İnsanların tarayıcıları sizin siteniz değil nasıl bir cümledir ya? Bu işlerden hiç anlamıyorsun belli. Siteler olmasa tarayıcılar ne işe yarar? Tarayıcı dediğin şey senin siteni açmaya yarayan programdır. Kaldı ki hangi tarayıcıyı kullanıyorsun, ekran çözünürlüğü, işletim sistemi, hangi şehir ve hatta her kullanıcının mouse hareketleri dahi bulunabiliyorken diyorsun ki reklam engelleyiciyi tespit etmek ihlale girer. Hadiyin ordan, bilmediğiniz işler hakkında böyle ahkam kesmeyin...

    Bu haber de safsata bi haber. Haber olsun diye yazılmış bi haber.

 2. Selena Gomez'den kışkırtıcı pozlar reklamını göreceğime sitedeki bütün reklamları engellerim siz de bu reklam engelleyiciyi engellerseniz emin olun diğer okuyucuları da rahatsız edersiniz. . Keşke farklı bir reklam kaynağı bulsaydınız

  1. Serhat Ünlü Serhat Ünlü

   Reklamlar sizin daha önceki ziyaretlerinize bakılarak seçiliyor. Yani Selana Gomez gördüyseniz daha önceki ziyaret ettiğiniz web siteleri buna sebep olmuştur.

 3. İlker Taşkın İlker Taşkın

  Adblock kullananların siteyi ziyaret edememesi, böyle site sahiplerinin vizyonsuzluğundan kaynaklanıyor. Yani senin sitenin tek gelir kaynağı Adsense vb. reklamlarsa, o kafayı mikrodalgaya sok.

  1. Serhat Ünlü Serhat Ünlü

   Önerin nedir

 4. Serhat Ünlü Serhat Ünlü

  Nasrettin Hoca demiş ya zamanında "hırsızın hiç mi suçu yok" diye. Aynen o hesap.

 5. Megavan Megavan

  Sadece davetiyesi olanlarin girebildigi mekanlar ile sadece adblock kullanmayanlarin girebildigi sitenin farki nedir?