Sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren girişimler

Sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren girişimler

Otomotiv endüstrisinin geleceği sürücüsüz elektrikli araçlar ve tüm otomotiv şirketleri bu konuda uzlaşmış görünüyorlar. Dünya genelinde Apple'dan Bosch'a, Samsung'dan Tata'ya ve General Motors'a kadar otuzdan fazla büyük şirket otonom araçlar geliştiriyor. Bu şirketleri besleyen inovasyonlarıyla yeni girişimleri de ekleyince, sürücüsüz teknolojiler başlı başına bir ekosistem haline geliyor.

Sürücüsüz araç teknolojileri üzerine çalışmak ve bu alandaki teknolojileri merak etmek için muhtemelen daha iyi bir zaman olamazdı. Bazılarına göre sürücüsüz devrim için önümüzde 20 yıl daha var ancak biliyoruz ki birçok şirket için hedef 2020 ya da daha erken. Bu tarihe kadar daha çok fazla girişimi görmeyi beklediğimiz sürücüsüz otomobiller sahnesinde bugün kimlerin olduğunu merak edenler için, en dikkat çekici girişimler alfabetik olarak şu şekilde sıralanıyor:

hotz
Görsel Kaynak: Bloomberg

Comma.ai

17 yaşında iPhone'u hack'leyen ilk kişi olarak tanınan George Hotz, garajında sessiz sedasız sürdürdüğü otonom araç çalışmalarıyla gündeme gelmişti kısa süre önce. Comma.ai adındaki yapay zeka destekli girişimi için Andreessen Horowitz'ten 3.1 milyon dolar yatırım alan Hotz, küçük bir ekiple geliştirmeyi planladığı teknolojiyi kitleler için erişilebilir hale getirmek istiyor. Comma.ai kameralar ve yapay görüş yazılımından oluşan sürücüsüz araç kitini bin dolardan ucuza bir IKEA mobilyası gibi kuruluma hazır şekilde satmayı planlıyor. Bunun için Hotz'a General Motors'un benzer bir teknoloji geliştiren Cruise'a bir milyar dolardan fazla ödemiş olması bir soygun gibi görünüyor.

Delphi

Birleşik Krallık merkezli şirket aslında büyük bir otomotiv yan sanayi şirketi. Yakın zamanda geleneksel araçları sürücüsüz araçlar haline getiren sistemini tanıtan Delphi, bu teknolojiyi Audi SQ5 ile denemişti. Yaklaşık bir yıl önce New York San Francisco arasında testlere başlayan Delphi bu yolu yüzde 99'u sürücüsüz olarak başarılı bir şekilde geçti.

drive.ai

Drive.ai

Aralarında Apple ve Google'ın olduğu sürücüsüz araç deneme lisansına sahip 13 şirket arasına giren Drive.ai deep learning odaklı bir girişim. Hakkında çok fazla şey bilinmeyen Drive.ai, araçları programlamaktan çok, araçların kendi kendilerine öğrenmelerini beklemeyi tercih ediyor. Girişim 2015 sonunda 12 milyon dolar yatırım almıştı.

Mobileye

İsrail merkezli Mobileye aslında 1999 yılında kurulmuş ve bugüne kadar 515 milyon dolar yatırım almış bir şirket. Tesla'dan Volkswagen'a kadar farklı şirketlerle iş birliği yapan Mobileye sürüş güvenliğine odaklanıyor. Yapay görüş araştırmalarında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Mobileye, otonom sürüşü 2018 yılından itibaren seri üretime hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

Nauto

Palo Alto merkezli girişim geçtiğimiz Eylül'de lansmanını yaptı ve ilk yatırım turunu kapatması çok da uzun sürmedi. Geçtiğimiz haftalarda Andy Rubin'in kurduğu Playground Capital liderliğinde 12 milyon dolar yatırım alan Nauto, otonom olarak üretilmeyen eski tip (günümüze ait) araçları da sürücüsüz hale getirme iddiasında. Hareket sensörleri, profesyonel kameralarda kullanılan imaj sensörleri, GPS sistemleri ve araca durum farkındalığı kazandıracak diğer donanımları kullanan Nauto, araç içinde ve dışında ne olup bittiğini önceden izleyip bildirme ve bulutta kaydetme özelliklerine sahip.

nutonomy

nuTonomy

MIT girişimi nuTonomy sürücüsüz taksi teknolojisi geliştiriyor. İlk testleri geçtiğimiz ay Singapur'da başarıyla tamamlanan araçların önümüzdkei birkaç yılda Singapur'da trafiğe çıkması planlanıyor. Yakın zamanda 3.6 milyon yatırım alan girişim daha önce  Jaguar Land Rover aracı için sürücüsüz park özelliği de geliştirmişti.

zoox

Zoox

Robot taksilerini 2020 yılında trafiğe çıkarmayı planladığı belirtilen Zoox oldukça gizemli bir girişim. 2014 yılında kurulan Zoox'un araçları oldukça minimal: Aracın içinde dört yolcu yüz yüze oturuyor ve ne fren ne de gaz pedalı bulunuyor. Zoox da sürücüsüz araç deneme lisansına sahip 13 şirketten biri.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.