Akıllı Saha amatör sporcular için maç analizlerini sistemine dahil ediyor
Girişim

Akıllı Saha amatör sporcular için maç analizlerini sistemine dahil ediyor

İstanbul'da amatör bir futbolcuysanız Akıllı Saha'yı duymuş olmanız kuvvetle muhtemel. Geçtiğimiz Ekim ayında faaliyete başlayan Akıllı Saha sistemi İstanbul genelinde 28 halı sahada aktif olarak kullanılıyor. Bu sayıyı 2016 sonuna kadar 150'ye çıkarmayı hedefleyen girişim, Nisan ayında amatör futbolcuların maç sırasındaki performanslarını görebilecekleri analizlerini yayınlamaya başlamayı planlıyor.

Akıllı Saha'nın bugünkü kurgusunda anlaşmalı olunan halı sahalar hareketli kamera sistemiyle donatılıyor. Sistem oynanan maçlaır kaydediyor ve maç bitiminde otomatikman bir özet hazırlayıp videoyu YouTube'a yüklüyor ve akillisaha.com üzerinden yayınlıyor. Bugüne kadar 40 sahayla anlaşan Akıllı Saha bugüne kadar toplam 90 bin amatör futbolcuya ait maçları yayınladı. Videoların izlenme sayısı 300 bine yaklaştı.

Logaritma Bilişim Kurucu Ortağı Ahmet Faruk Yamankaradeniz ve Ar-Ge sorumlusu Ahmet Bekir Güller tarafından yaklaşık bir yılda geliştirilen bir proje Akıllı Saha. Özet videolarsa tahmin edebileceğiniz gibi projenin henüz ilk fazı. Başarıyla geçilen aşamanın ardından sırada sahaların gerçekten akıllı özellikler kazanmasına yönelik geliştirmeler var. Bunlardan ilki yine ekip tarafından geliştirilen akıllı top. Adidas gibi tanınmış spor markalarından aşina olduğumuz konsept, futbolcuların topla her etkileşiminin takip edilmesini ve böylelikle performans analizlerinin daha sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Yamankaradeniz, bu ay halı sahanın ısı haritası ve topla oynama yüzdesi gibi analizleri sistemlerine dahil edeceklerini söylüyor.

Ekip analizlerin derinleşmesiyle birlikte kişiselleştirme aşamasına geçmeyi planlıyor. Bugün geliştirmeye devam ettikleri akıllı kol bantları kullanıma alındığında, futbolcuların maç sırasında sağlık ve fitness değerlerini de gerçek zamanlı olarak ölçümleyecekler. Sistem çalışırsa, amatör futbolu bugüne kadar hiç olmadığı kadar okunaklı hale getirebilir. Buradan hareketle profesyonel liglere kadar yükselebilir.

Yorumlar (5)
 1. Ben hiçbir şey anlamadım. Videoya çekiyor yaptığı başka bir şey var mı? Üstelik video olarak koyduğunuz şey ile bunun bir ilişkisinide göremedim. Reklam kokan hareketler bunlar.

 2. Firatersoy Firatersoy

  hareketli kamera diyor sahanın %30 u yok. Hadi yaptınız,bari güvenlik kamerası kıvamında bir kalite yerine gopro bağlasanız daha iyimiş.

 3. Bu ne şimdi gerçekten anlamadım! Resmen yaşlandım okurken! Nedir bu, amacı nedir, belirtilen amaç ile ortaya çıkan şey kuzey'le güney kutbu kadar farklı... Bildiğimiz sıradan video'lar...

  Fiyasko... Niçin haber yapıldığı bile belli değil... Sonuç ne? Gerçekten pes! Merve hanım haber kıtlığımı yaşıyorsunuz? Yakıştıramadım bu haberi size, siz ki çok iyi haberler patlatmış birisiniz, bu nedir böyle?

 4. Çok gereksiz bir fikir değilmi?

 5. Akıllı Saha Eski Çalışan Akıllı Saha Eski Çalışan

  Burda eski bir çalışanım.Akıllı Saha'nın 1 kamerası yok.Görevi ise 2 kamerayla maçı çekiyoruz ve sonrada önemli dakikalarla gereken tuşlara basıp önemli dakikalari çekiyoruz.Ve yeni olarak 360 dönebilen kameralarimiz geldi.Ama gelmeden önce okullarım yüzünden işi bıraktım.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri