Facebook, görme engelliler için görsel tanıma yeniliğini erişime açtı

Facebook, görme engelliler için görsel tanıma yeniliğini erişime açtı

Facebook, görme engellilerin Facebook'tan daha fazla faydalanabilmesi için bir görsel tanıma sistemi geliştirdiğini daha önce paylaşmıştı. Bugünse bu özelliğin iOS uygulaması için kullanılabilir olduğunu açıkladı.

Facebook'un Erişilebilirlik Birimi tarafından yapılan açıklamaya göre her gün Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta 2 milyardan fazla fotoğraf paylaşıyor ve dünyada 39 milyonu tamamen görme engelli insan yer alıyor. Ciddi görme kaybı olan insanların sayısı ise 246 milyonu buluyor.

Facebook, kaç tane görme engelli üyesi olduğunu paylaşmıyor. Fakat 1,59 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip Facebook'ta çok sayıda görme engelli kullanıcının olduğunu kabul etmek zor değil ve Facebook'un bu yeniliği o kişilerin fotoğraflarda ne olduğunu 'görmesini' sağlayacak.

'Automatic Alternative Text'

Otomatik Alternatif Metin adlı yenilik, Facebook'un görsel tanıma çalışmalarının bir ürünü. Yapay zeka teknolojilerini kullanarak herhangi bir görseldeki nesneleri tanıyıp fotoğrafın altına metin olarak iliştiriyor. Böylece görme engellilerin kullandığı ekran okuma araçları sadece 'fotoğraf' deyip geçmek yerine; 'fotoğraf, gülümseyen iki kişi ve kırmızı bir araba içeriyor olabilir' gibi bir açıklama okuyor. Tabi şimdilik tüm bunlar İngilizce dilinde ve iOS Facebook uygulaması için geçerli.

Facebook sinirsel ağ temelinde milyarlarca parametre ve milyonlarca örnek üzerinde geliştirdiği bu özelliği daha da geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Eğer sizin de tanıdığınız görme engelli kişiler (benim bir arkadaşım var) varsa bu bilgiyi paylaşabilir veya işin detaylarını görmek için şu sayfaya bakabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.