Borsatekno: İkinci el telefonlar için satış garantili, güvenli ve pratik alışveriş kanalı
E-Ticaret

Borsatekno: İkinci el telefonlar için satış garantili, güvenli ve pratik alışveriş kanalı

İkinci el akıllı telefon satmak için akla gelen ilk adres ilan sayfaları olsa da bunun en zahmetsiz çözüm olduğunu söylemek zor. Zira telefonunuzun fotoğrafını çekmekten hasarlarını nasıl tanımlayacağınıza kadar aslında uzmanlık gerektiren konular vakit alır, alıcı ve satıcı arasında güven gerilimi son ana kadar devam eder ve ortalama satış süreniz bazen bir aya kadar uzar. Alternatifi sayılabilecek ikinci el offline telefon mağazalarının en önemli handikapı ise pazarlık gücü sayesinde düşük fiyat teklifi sunmaları...

Piyasada daha iyi en az bir alternatifin daha olması gerektiği gerçeğinden yola çıkan Borsateknocom, ikinci el telefonun alışverişi için en pratik yollardan biri. Telefonunuzu yaklaşık 3 dakikada satışa çıkardığınız site alış garantisi sayesinde ortalama 3.5 gün içinde cihazınızı elden çıkarmanızı sağlıyor. Satış süreci oturduğunuz yerden tamamlanıyor, telefon kuryeyle kapınızdan alınıyor.

borsatekno2

KOSGEB destekli Borsatekno.com Turkcell ve Trendyol deneyimlerinin ardından kendi girişimini kurmaya yönelen Umut Özgündüz ve Şevki Cengiz'in ortak girişimi. İkilinin yaklaşık bir yıllık çalışmanın ardından geçtiğimiz yıl kurdukları Borsatekno, Aralık başında faaliyete başladı. Geçen sürede 7 bin üyeye ulaşan Borsatekno, 300'den fazla kişinin telefonunun satışına aracılık etti. Girişim için en önemli istatistikse müşteri memnuniyetinin 10'da 10 olması. Zira Borsatekno'nun piyasadaki devasa rakipleri karşısındaki en önemli iddiası bu: Kullanım kolaylığı.

Borsatekno ödeme, lojistik ve yasal ve fonksiyonel kontrolleri üstlenen ve alıcı ile satıcıyı karşılaştırmayan bir web sitesi. Değer teklifi "kolayca sat" ya da "güvenle al". Yine rakiplerine kıyasla düşük komisyon oranlarıyla çalışan sitenin, fiyatı 2 bin liradan fazla olan yüksek uç cihazlardan yüzde 10'un altında kazandığını söylüyor Umut. Satıcılar için herhangi gizli bir maliyetin olmadığı sitede, satıştan itibaren en geç yedi gün içinde ödemeniz hesabınızda oluyor.

Türkiye'de ikinci el cep telefonu piyasası ve biraderler

Türkiye'de ikinci el telefon piyasası da birader kültürüyle iç içe. Öyle ki ana akım ilan sitelerinde satıcı profillerinin yüzde 90'ından fazlası erkek. Borsatekno'nun kurumsal ve müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı bu oranı kadınlar lehine değiştirmesini sağlamış. Bizimle paylaştıkları verilere göre, Borsatekno.com'un satıcı ve alıcılarının yüzde 50'sinden fazlası kadın.

Bugün ağırlıklı olarak C2B ve C2C odaklı çalışan Borsatekno.com, aldığı tüm ürünleri kontrol ediyor. Kullanıcı tarafından beyan edilenden daha kötü durumdaki cihazlar için teklif revize edilip, tekrar kullanıcıya danışılıyor. Umut, bugüne kadar bu oranın tüm satışların ancak yüzde 10'unu oluşturduğunu söylüyor. Satışa hazır hale gelen ürünlerse son kullanıcılar için web kanalında listeliyor. Listelenen ürünler ilk haftada  satılmazsa anlaşmalı olunan alıcılar tarafından toptan satın alınıyor.

borsatekno teklif

Borsatekno.com bugün  yalnızca 5 ana markanın 47 ana modeli için teklif veriyor. Kapasite ve cihazın durumu gibi alt kırılımlar da eklendiğinde herhangi bir t anında sitede 390 farklı fiyat görülebiliyor. Bu 47 model, pazarın ciro olarak yüzde 70'i , adet olarak yüzde 40'ına denk geliyor. Borsatekno.com'da tahmin edebileceğiniz gibi ikinci el pazarının en dinamik ürünleri yer alıyor ancak Blackberry ya da Nokia gibi markalara son kullanıcı talebi olmadığı için teklif bulunmuyor. Yine de kullanıcılar görmek istedikleri ürünleri form doldurarak iletebiliyor.

Borsatekno.com ikinci el piyasasındaki standartları yukarı çekerek pazarı da büyütebilecek bir girişim. Türkiye'de ikinci el telefon alışverişlerinin ancak yüzde 8'inin internet üzerinden gerçekleştiği tahmin ediliyor. Bu bağlamda Borsatekno, offline alışverişlere sunulan en iyi online alternatiflerden biri.

Yorumlar (12)
 1. Wmtr22 Wmtr22

  sitede telefon yok, neden şimdiden tanıtım yapma gereği olmuş, ilginç.

  1. Umut Ozgunduz Umut Ozgunduz

   Merhaba,

   Ürünlerimizi genelde Anadolu'da satın alımlarını önden planladığımız telefoncular satın alıyorlar. Bu sebeple ilanlar 5-10 dakika aktive olduktan sonra kapanıyor. Hatta bazen listelemiyoruz bile.

   Siz satın almak istediğiniz telefon modeli için email adresinizi bırakırsanız dilediğiniz ürün yoldayken ilk olarak sizinle paylaşıyoruz.

   İyi günler!

 2. Lokman Demir Lokman Demir

  Teknik servis olarak bu sistemi incelediğimizde kesinlikle ihtiyaç olunan bir site olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle cihaz durumu alanı oldukça dikkatimizi çekti. Gerçekte uzman ve profesyonel teknisyenler kontrolünde devam ettirilecek olursa önü her daim açık diyebiliriz.

  Her gün yüzlerce ekran değişimi yapıyoruz. Teknik servis olmamıza rağmen yine yüzlerce ikinci el cep telefonu alım ve satım için başvurular almaktayız. Pazar payı oldukça büyük bir sektör ancak bugüne kadar girişimciler ve özellikle teknik servisler tarafından böyle bir çalışma başlatılmamıştı.

  GSM İletişim olarak kesinlikle desteklediğimizi ve ikinci el cep telefonu alım-satım isteklerini bu siteye yönlendireceğimizi belirtmek istiyoruz. Henüz başlangıç aşamasında ancak bizler gibi bir çok teknik servise duyurusu yapıldığı taktirde başarılı olacağını düşünüyoruz.

  Tabi unutulmamalı ki Google Adwords (kelime bazlı reklamlar) ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya reklam çalışmalarına yoğunluk verilmeli.

  GSM İletişim LTD. ŞTİ.

  1. Umut Ozgunduz Umut Ozgunduz

   Merhaba Lokman bey, tüm güzel fikirleriniz için teşekkürler sizinle tanışmayı çok isteriz.

 3. 2500 TL'lik telefona 900 TL verdiklerine göre pek geleceği yok gibi :)

  1. Umut Ozgunduz Umut Ozgunduz

   Emre bey merhaba,

   Cihazınızın marka ve modelini bilmediğim için standart bir yorum yapmak durumundayım. İkinci el cep telefonu pazarında fiyatlamayı etkileyen faktörler aşağıdaki gibi.

   1. Ürünün sıfırı satılıyor mu? Satılıyorsa ne kadar?

   2. Model lansmanının üzerinden kaç sene (dolayısıyla kaç farklı model) geçmiş? Mesela iPhone 6S çıktığında iPhone 6 'nın ikinci el fiyatı %5, iPhone 5S'inki %20 düşüyor. İnsanlar 6S e geçişi ağırlıklı olarak 5 ya da 5S ten yaptıkları için bir anda satılan 5 ve 5S adetleri artıyor ancak talep aynı kalıyor.

   3. Ürünün bayi alım fiyatları fiyatı farklı coğrafyalarda ne kadar? (Anadolu ve İstanbul'da son kullanıcının ödemeye hazır olduğu fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor)

   4. Ürün ne durumda? Kozmetik ya da fonksiyonel bir sorunu var mı

   Böyle bir farkla karşılaştıysanız muhtemelen kullandığınız telefon Android işletim sistemli bir markadır. Bu markalar genellikle her yıl ürünlerini yeniliyorlar ve bir önceki modelin sıfırının fiyatını düşürerek kendi tüketicilerini bir anlamda üzüyorlar. 2500 TL e aldığınız ürün bir sene sonra fiyatı 1500 TL bandına düşüyor. Sıfır ürünler bu seviyedeyken de ikinci elde fiyatı düşüyor. Örnek vermek gerekirse, Samsung geçtiğimiz sene lansmanını yapıp 3300 TL den satışını yaptığı S6 edge'ler şu anda sıfırı 1900 TL . Biz bir pazaryeri olduğumuz için fiyatlamalarımızı alıcılar belirliyor ve rekabetçi olduğunu söyleyebilirim.

 4. "Borsatekno.com’un satıcı ve alıcılarının yüzde 50’sinden fazlası kadın." ifadesi eşittir bayandan satılık az kullanılmış korsa.

  Tanıtım yazısında sadece bu ifade kalın harflerle belirtilmiş, pazarlama argümanı olarak bu ifadenin kullanılması cinsiyetçi bir yaklaşımdır. En azından bayan yerine kadın kelimesi kullanılmış, editöryel artı puan veriyoruz.

  Girişime başarılar diliyorum, umarım saha araştırmasını ve potansiyeli iyi ölçümlemişlerdir. Sadece telefon alınan satılan bir mecra olarak değil; eskpertiz, kurye ve teknik destek sağlanan bir hizmet noktası planlamış. Umarım son kullanıcıya bunu aktarabilirler.

 5. Yunus Aslankılıç Yunus Aslankılıç

  Yurtdışında benzer örnekleri var sitenizin ama Türkiyede uygulamaya koymanız baya güzel olmuş. Eticarette elektronik ürünlerin pazar payını düşününce şimdiye kadar bu tarzda site açılmaması düşündürücüydü. Yasal olarak ne gibi önlemler aldınız? Malum kayıtsız, çalıntı ürün dolu piyasa. Bayiilere sistem kursanız cihaz tamiri için de kuryeniz düzenli olarak tamir hizmeti vermeyen bayiilere gidip onların cihaz toplamalarını sağlayıp tamir ederseniz süper olur. İyi çalışmlar. Tanıtım gerekli ama bu tarzda işlere ilgili olmama rağmen webrazzi olmasa haberim olmayacaktı sitenizden.

  1. Umut Ozgunduz Umut Ozgunduz

   Merhaba Yunus Bey. Güzel düşünceleriniz için teşekkürler. Yasal güvence noktalarımız şu şekilde:

   1. Satıcının ad soyad ve bu isme ait IBAN bilgileri satış talebi oluşturulurken alınıyor.

   2. Satıcıya kurye ile gidildiğinde Kimlik bilgisi fotoğraflanıyor ve ıslak imzalı bir form bırakılıyor.

   3. Satıcıya ücreti her hafta Çarşamba günü banka hesabına yatıyor.

   Hırsızlık malı olan bir ürünün bizde satılması, hırsızın tüm kimlik ve banka bilgilerini deşifre etmesi demek. Böyle bir suç ortaya çıkarsa TCK da belirtilen konuyla ilgili hukuki haklarımızı devreye sokarız. Ürünü alan kişinin mağduriyetini gidermek için de aynı cihazdan kendisine bir adet daha sağlarız.

   Tanıtımımızı da artırmaya özen gösteriyoruz eşekkürler

 6. Alkan Tamer Alkan Tamer

  Site uzerinden satis icin form doldurup kargonun teslim alinmasi icin tarih belirledim ancak belirlenen gun ve devaminda kimse gelmedi. Yine site uzerinden 2 kere mesaj gondermeme ve bir de mail atmama ragmen de herhangi bir donus yapilmadi. Bu sebeple is modelinin calistigini, musterilere cevap verilmemesi ile de memnuniyetin cok onemsenmedigini dusunuyorum.

 7. Yeni yerleşimi olan boş bir plazada 15 m2lik bir ofis ve 3 personel = borsatekno

  Telefonlarımızı karaköydeki ilkokul mezunu adamlara nasıl kakalayabiliriz, onları nasıl ikna edersin diyen bir kurucu

  Zavallı küçük minik Ekin

 8. Orhan Denizhan Orhan Denizhan

  2.el piyasası için güzel bir sistem olduğunu düşünüyoruz bararılarınızın devamını dileriz.