BulutPress: Kodsuz web sitesi oluşturma platformu
Girişim

BulutPress: Kodsuz web sitesi oluşturma platformu

Kod yazmadan web sitesi oluşturma platformları uzun süredir hayatlarımızdalar ve ilk günden bu yana ilgi görmeye devam ediyorlar. Yurtdışında Wix, Squarespace ve Weebly gibi büyük oyuncuların yer aldığı pazara kısa bir süre önce Türkiye'den de tamamen Türkiye'yi hedefleyen bir girişim katıldı: BulutPress.

Amazon Web Services (AWS) altyapısını kullanan BulutPress, kod yazma ya da web sitesi oluşturma tecrübesine sahip çalışanları olmadan web sitesi sahibi olmak isteyen kurumlara,, müşterilerine içerik yönetim sistemi desteği sunmak isteyen bağımsız grafik tasarımcılara, diğer içerik yönetim sistemi yazılımlarının kurulum, bakım ve yönetimiyle uğraşmak istemeyen ajanlara hitap ediyor.

Kullanıcılarına SaaS olarak hizmet veren BulutPress'te 1 ay süreyle platformu ücretsiz olarak test edebiliyorsunuz. Platformda bir adet web sitesi oluşturmak ve sınırsız trafikle host etmek ise yıllık 250 TL.

bulutpress-ekran-goruntusu

2016 yılıyla yayın hayatına başlayan BulutPress'te kısa sürede 7 web sitesi yayınlanmış

BulutPress'in çalışma mantığıysa oldukça basit. BulutPress'e üye olduktan sonra kafanızdaki fikre göre markette yer alan 20 web sitesi şablonundan birini seçmeniz gerekiyor. Sonrasında her bir şablondaki menüleri, formları, eklemek istediğiniz harita ya da video içerikleri ve görselleri düzenleyebiliyorsunuz. Yukarıda da söylediğimiz gibi 30 gün için ücretsiz olarak kullanabildiğiniz BulutPress, bir web sitesi için yıllık 250 TL gibi bir fiyat etiketine sahip.

Kendi domain'inizi de kullanabildiğiniz platformun öne çıkan özelliklerinin başındaysa SEO konusunda iddialı olması ve kullanıcılarına oluşturdukları web sitelerine içerik girişi yapmaya imkanı vermesi (bir CMS yani içerik yönetim sistemine benzer olarak) geliyor. Platform ayrıca detaylı eğitim videoları, dokümantasyonu ve destek ekibiyle fark yaratmak istiyor.

Gökçen Korkmaz ve Murat Uysal tarafından 1 Ocak 2016'da hayata geçirilen BulutPress'te bugüne kadar 7 adet web sitesi yayınlanmış. Kurucu ortaklarından paylaştığına göre 1 Ocak'tan itibaren 700'e yakın üye tarafından oluşturulan taslak web sitesi sayısıysa 500'ün üzerinde.

Rekabetin yüksek olduğu pazarda bazı özellikleriyle öne çıkıp kendine yer kapmak isteyen BulutPress'i zorlu bir yolculuk bekliyor. BulutPress'i tamamen kendi özsermayesiyle kuran kurucu ortaklar, 10 yılı aşkın sektör tecrübelerini bu girişim üzerinde kullanmak istiyor.

Yorumlar (24)
 1. Ayhanbaris Ayhanbaris

  isim çok itici. malesef.

  1. Hüseyin Altun Hüseyin Altun

   Sistem çok çekci ama. Yerli girişimleri desteklemek lazım. Oldukça iyi iş çıkarmışlar.

 2. Sarp Karaca Sarp Karaca

  Hayır bunu bu kadar büyütecek ne var. Atom altı parçacığını bulmuş gibi. Bunu yapan bir çok uygulama var zaten. Öyle aman aman bir proje değil. Şahsi görüşüm hiç beğenmedim. Ayrıca bu işler çok fazla ayağa düştü.

 3. Mehmet Can Mehmet Can

  Allah başarılarının artarak devamını nasip etsin.

  Bir her zaman sıfırdan büyüktür.

  Ortaya birşey koymadan şevki artırmak yerine baltalayanların özgüvenine ayrıca hayranım.

  1. Murat Uysal Murat Uysal

   Teşekkürler Mehmet bey.

 4. Furkan Çelik Furkan Çelik

  öncelikle isim gerçekten banada itici geldi press kısmı özellikle.

  Kullanım olarak çok kullanışlı değil içerik ekleme düzenleme vs işlemler verdiği hizmet güzel gibi olsada ücret bakımından gerçekten ayağa düşürmeye gerek yok çok iş yapalım ucuz yapalım mantığından kurlulmamız gerektiğini düşünüyorum..

  Buna benzer hali hazırda çalışan ve kullanılan (kullandığım) laravel ile yazdığım bir cms var https://github.com/wholecms/core)

  1. Özkan Çetin Özkan Çetin

   "buna benzer" cümlesi biraz iddalı olmuş. sanırım sistemi incelememişsiniz. ama sizin cms adını verdiğiniz şeyin okunuşu kulağa daha hoş geliyor ona şüphe yok.

  2. Can Ertürk Can Ertürk

   Benzer kısmı bence de iddialı tamamen müşteri satın aldığında kendi kurulabilen bir sistem bu sizin "benzer" dediğiniz sistemi videolarınızda siz anlatıyorsunuz nasıl kurulacağını.. Yani burada "hiç kod yazmadan" diye bir slogan var ve sonucunda ürün var :) piyasada sizinkine "benzer" çok CMS örneği var. Bence iyice incelemeden bu tarz yorumlar yapılmamalı.

 5. Wordpress'e rakip olup 3 ayda 7 web sitesi yapmak. Ve bundan ortalama 2K ciro elde etmek. Fena değilmiş. Çok doğru ifade etmişsiniz; Kendilerini zor bir yolculuk bekliyor. Başarılar.

 6. Sefer Sefer

  Wordpress varken neden bulutpress kullansın insanlar. Ayrıca bulutpress gibi hazır site kurucular yapılabilecekleri çok kısıtlar. Sistem açık kaynak kodu ile yayınlanmayacağı için bazı şeylere müdehale etmeniz imkansız olacak. Sitenize en ufak bir eklenti bile kuramayacak, görünümünde değişiklikler yapamayacaksınız. Bulutpress'in verdiği tema neyse o.

  Yukarıdaki yorumlarda da söylendiği gibi artık bu işler çok ayağa düştü. Yılda 100-200 TL'ye web sayfasını mâl ederek kar ettiğini düşünen kişiler, en ufak bir değişiklik yapacakları zaman tonlarca para dökecekler. Ayrıca karşılarında sitelerini kendileri için özelleştirebilecek bir web tasarımcı bulamayacaklar.

  1. Murat Uysal Murat Uysal

   Merhaba Sefer Bey,

   Tüm BulutPress temalarını LESS (css) ile düzenleyebilirsiniz. Bu konuda fikir edinmek için https://bulut.press/egitim-videolari/video/60 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

   1. Sefer Sefer

    İyi diyorsunuz, güzel diyorsunuz da son kullanıcı css'den hele ki less'den ne anlar. Benim bahsettiğim şey webmasterların gerekliliği.

    Örneğin müşteriniz özel bir modül istedi siteye entegre etmek için. En basitinden bir anket modülü olsun. Bunu entegre edebilecek mi yazılım bilmeden?

    Ha tabi böyle bir hazır site kurucusunun işe yaramayacağından bahsetmek size haksızlık olur. Bir çok küçük ölçekli firma kısa vadede sorunsuz bir şekilde kullanabilir sistemi. Ancak ikinci adımı atmaya kalktığında tökezleyip yere yapışır.

 7. Mehmet Mehmet

  Her şeyi geçtim o logoyu çok aramışlar mı, küfür gibi :)

  1. Özkan Özkan

   Ben BulutPress'ten tema satın aldım ve kullanmaya da başladım :) Kod bilmeyen kişiler için çok kullanışlı ve kolay olduğunu düşünüyorum. Burada biraz kıskançlık kokuları seziyorum. :))

 8. Hiç kodlama bilmeyen birinin tipografi, UX, mobil uyumluluk, W3C standartları gibi bilgilerden de yoksun olduğunu unutmamak gerek. Bunları bilmeyen birinin eli yüzü düzgün ve standart ilkelere uygun bir web sitesi oluşturabilmesi mümkün değil. Ayrıca bu uygulamanın tanıtım videolarından da görüleceği üzere web sitelerini "alımlı" gösteren öğelerin başında ana sayfadaki slider'a yüklenen gösterişli banner tasarımları. Kısacası kodlama bilmese de bu işten anlayan profesyonel birinden yardım almadan başarılı bir web sitesi oluşturmak mümkün görünmüyor.

  Ayrıca videoyu izlediğimde ilk anda uygulamanın kullanıcı dostu olmadığını düşündüğüm iki nokta oldu.

  - Logoyu bile değiştirmek için 4-5 yere tıklandı, oysa mevcut logonun üstüne tıklayıp "değiştir"e basıp yenisi yüklenebilmeliydi. Logoyu değiştirmek için html editöre gerek yoktu.

  - "Gövdeyi düzenle" gibi kulağa zorlama çeviri yapılmış gibi gelen kelimeler, deneyimsiz insanlara anlamsız gelir. Onun yerine "sayfadaki metni düzenle" daha anlaşılır olurdu.

  Bu tarz uygulamaları yazılımcının elinden çıktığı gibi devreye almadan, kullanılabilirliği ve anlaşılabilirliği artırmak için kesinlikle UX ve UI açısından gözden geçirilmesi gerekiyor.

 9. M. Hakan Özaltay M. Hakan Özaltay

  Neden olmasın?

  Ama Sarvon'un tasarım kalitesinden sonra site çok yalın kalmış.

  Sarvon'un tasarım kalitesini bilmesem tamam diyeceğim ancak Bulut.Press kendilerine yakışmamış.

  Siteye canlılık lazım.

  1. Murat Uysal Murat Uysal

   Merhaba Hakan Bey,

   Her şey sırayla. Yazıdan da okuyacağınız gibi bulutpress yeni bir girişim. Elimizden geldiğince yeni temalar eklemeye ve diğer taraftan yazılımı geliştirmeye devam ediyoruz. Takipte kalmanız bizi sevindirecektir.

 10. Murat Uysal Murat Uysal

  Olumlu ve olumsuz tüm yorumlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Tüm önerilerinizi elimizden geldiğince değerlendirmeye çalışıyoruz. Kısıtlı kaynaklar ve dev rakipler karşısında BulutPress yapmaya çalışmak belki Don Kişot'un değirmenlerle mücadelesine benziyor ama olsun, sürecin kendisi heyecan verici.

  Olumsuz yorumlar için özellikle teşekkür ediyorum, herkes "mükemmel olmuş" deseydi artık çalışmak için gerekçemiz kalmazdı. Yine de fazla sert vurmayın lütfen :)

  Saygılar

 11. Şirkete ulaşmak mümkün değil. iki gündür websitesindeki numaraya ulaşılamıyor !!! webrazzi reklam almadan önce firmaların kurumsallığına bakmalı. okuyucu bıkar sizden bu şekilde..

  1. Murat Uysal Murat Uysal

   Merhaba Uğur bey nasıl ulasamadığınızı çok merak ettim. 0850 numaramız veya Türkiye'nin her yerinden 444 40 12 yi arayarak bize ulaşmanız mümkün. Mesai saatleri dışında aramış olabilir misiniz?

 12. Mustafa Dilmen Mustafa Dilmen

  Video ları izlemeden siteyi olusturdum bir kaç saate yayına hazır olur www.sendilgida.com.tr

  kurumsal bir site bir kaç saatte oldu 1 senede deneyecem duruma gore uzatarım ya da uzatmam şuan için memnunum ve Murat beyde ilgili :) tabi çok buyurseniz aynı ilgi devam edermi göreceğiz :)

  1. Murat Uysal Murat Uysal

   Çok teşekkür ederiz Mustafa Bey.

   Çok büyürsek daha fazla ilgi gösterecek kaynağa sahip oluruz :)

   Ancak ilgilenmemize fırsat vermediniz ki, her şeyi kendiniz yaptınız. Biz sadece bir logo sildik o kadar :)

 13. Abdullahn'aptın Abdullahn'aptın

  Bir girişim sahibinin buradan yorumlara cevap vermek için terlemesi gerçekten markanın kalite puanını inanılmaz düşürüyor bu onun girişimcilik serüveninin çok başında olduğunu gösteriyor..

 14. Can Ertürk Can Ertürk

  Doğru bir girişim. Günümüzde Türkiye'de bulunan hazır web sitesi oyuncularından en azından farklılar. Bu yönden baktığımızda başarılısınız ve başarınızın devamını diliyorum.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri