Reklam engelleyicilere karşı İsveç bloğu, ‘kullanıcı dostu’ reklamlar geliştirecek
Arama
Dijital

Reklam engelleyicilere karşı İsveç bloğu, ‘kullanıcı dostu’ reklamlar geliştirecek

adblock

Reklam engelleme yazılımlarının kullanımına karşı mücadelede yeni bir perde İsveç’te açıldı. IAB İsveç öncülüğünde birleşen yayıncılar yeni yayın politikaları konusunda ortak eylem kararı aldılar.

İsveç’te 2015 yılında reklam engelleme yazılımlarının yüzde 10 oranında artarak toplam yüzde 30 seviyesine ulaştığını belirten yayıncılar reklam gelirlerini daha fazla zarar vermeyeceğini umdukları bir çözüm izleyecekler. “Reklamsız İsveç” mottosuyla çalışacak olan yayıncılar, reklam engelleme yazılımı kullanan ziyaretçilerine sayfalarını göstermemekle işe başlayacaklar. Paylaşılan notta kullanıcıların bu yazılımı kaldırmadan sayfaya erişmesinin yolunun mikro ödeme ya da üyelik gibi alternatifler olabileceği belirtiliyor. Sayfada tüm içerik yerine belirli bölümlerin ziyaretçilere açılması da söz konusu olabilir.

Tüm bu önlemlerin karşılığında İsveçli yayıncılar internet reklamlarına çeki düzen vermek üzere işe koyuluyor. Rahatsız edici ve muhtemelen işe yaramayan reklamların ortadan kaldırılması, reklamların “kullanıcı dostu” hale getirilmesi bu çalışmalarla hedeflenenler arasında.

İnternette yıllardır sessiz sedasız kullanılan reklam engelleme yazılımları taşları yerinden oynatıyor. “Kullanıcı dostu reklamlarla” yalnızca yayıncılarınkiler değil tüm internet sayfaları kısa süre için bugün olduğundan çok farklı bir görüntüye kavuşabilir.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (1)
  1. Fatih dedi ki:

    Reklam engelle programları yayıncıları native reklama yönlendiriyor ki bu hem reklam veren hemde içerik tüketicileri açısından gayet güzel bir durum… Bunu bir adım öteye taşıyan ise tüm yayıncıları çatısı altında birleştirmesi gereken adrazzi gibi platformlardır… Her site kendi reklam modelini uygulasa reklam verenler nerelere uğrayacağını kime reklam vereceğini şaşıracak duruma gelecektir. Ancak adrazzi gibi platformlar bunun kesin çözümü… Tek sorunu açıldığı günden beri bünyesinde (kendi siteleri) webrazzi.wpengine.com ve sosyalmedya.co dışında başka bir yayıncının olmaması. Bir ara shiftdelete.com ile bişeyler yaptılar ama sonuç pek de istendiği gibi olmadı sanırım…

Bir Yorum Yazın