Ankara’daki terör saldırısı sonrasında Twitter ve Facebok’a erişim engellendi
Arama
Dijital

Ankara’daki terör saldırısı sonrasında Twitter ve Facebok’a erişim engellendi

terorAkşam saatlerinde Ankara Kızılay Meydanı’nda meydana gelen hain terör saldırısı sebebiyle mahkeme kararıyla Facebook ve Twitter’a erişim engellendi.

Saldırı sonrasında RTÜK medya kuruluşlarına yayın yasağı getirmişti. Kullanıcıların haber almak için yoğun şekilde kullandığı sosyal medya sitelerine Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği patlamayı içeren görüntülerin paylaşılması nedeniyle erişimi engelledi.

Yaklaşık yarım saattir aktif olan engellemenin ne kadar süreyle devam edeceği ise şu anda belli değil.

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı tarafından paylaşılan metne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Kızılay‘daki terör saldırısının ardından sosyal medyada paylaşılan yaralı veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntülere erişimin engellenmesi kararı aldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TİB, 5156 Sayılı Yasa kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) Kızılay’daki terör saldırısıyla ilgili alınan yayın yasağının ardından, patlamada yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin erişimi engelledi.

TİB tarafından, söz konusu erişim engeline ilişkin Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesine de başvuruda bulunuldu.

Yeni bilgiler elimize ulaştıkça paylaşacağız.

Güncelleme: Sosyal ağlara Türkiye’de erişim 14 Mart sabah saatlerinde yeniden tesis edildi.

Kaynak: Hürriyet

Yorumları GösterYorumlar Gizle (8)
 1. Hakan dedi ki:

  “KÖKTEN” bir engelleme yok, doğru araştırın! yaralı / hayatını kaybedenlere ilişkin görüntülere yasak var. http://aa.com.tr/tr/turkiye/sosyal-medyaya-erisim-yasagi/536612

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Yaklaşık yarım saattir FB ve Twitter’a tamamen ulaşamıyoruz. Uygulama yeni başladıysa birazdan tüm internet servis sağlayıcılarında aktif olacaktır. Açıklamayı yazıya ekliyoruz. Teşekkürler.

   1. enes dedi ki:

    aynen erişim hiç yok şuanda zenmate in gözünü seveyim 🙂

  2. çağsan dedi ki:

   Kökten bir engelleme var. Facebook, Twitter ve Youtube’a erişim tamamen kapalı. Nedeni ise “hayatını kaybedenlere ilişkin görüntüler”. Kaynak: Sabah. Webrazziyi suçlamadan önce, birazcıkta olsa bilgi sahibi olmaya davet ediyorum sizi.

 2. yazacağım yoruma bile acırım vakit kaybı 🙁 yorumum yok. alıştık.

 3. İnternet Kullanıcısı dedi ki:

  Ne haber yapacağınızı şaşırdınız artık galiba, akıl fikir edinmeniz dileğim ile.

  1. Sinan dedi ki:

   Ne varmış haberde? Dileklerinin senin için de gerçekleşmesi dileğiyle…

   1. İnternet Kullanıcısı dedi ki:

    Neden bu şekilde bir yorum yaptığımı biraz irdelemiş olsaydınız, avukatlık misali böyle bir savunma moduna geçmezdiniz hemen.

    Belki de haberi yayınlayan kişisiniz, bilinmez.

    İşin özeti şudur ki;

    Doğru ya da yanlış (farklı bir zamanda tartışılır) ama, bu tür olayların akabinde RTÜK aracılığı ile önce televizyon kanallarına, akabinde TİB üzerinden sosyal medya üzerinde yavaşlatma metodu ile engelleme yoluna gidiliyor.

    Yani, bilinen birşeyi sanki bir haber niteliği taşıyormuş gibi vurgulamak, kısacası terör üzerinden rant sağlamaya gerek yok diye düşünüyorum.

    Anlatabildim mi acaba?

    Herşeyin yeri ve zamanı vardır.

    Saygılar.

Bir Yorum Yazın