Tesisatçı mı lazım? Google'ı arayın, yardımcı olsun

Tesisatçı mı lazım? Google'ı arayın, yardımcı olsun

Google'ın yerel işletmelere dönük ilgisi Groupon'a yaptığı 6 milyar dolarlık teklifle zirveye çıkmıştı ve halen bu dikeyin peşini bırakmış değil. Yeni keşfedilen bir reklam seçeneğiyse Google'ın bu konuda farklı bir yol deneyebileceğini gösteriyor.

Joe Goldstein, Google'da yaptığı bir aramada 'Güvenilir Bir Tesisatçı Bulmak İçin Google'ı Arayın' reklamıyla karşılaşmış ve Google Concierge hizmet sayfasına ulaşmış. Söz konusu tanıtım sayfasında da göreceğiniz üzere Google, sizi bir karşılaştırma servisine yönlendirmek yerine telefon üzerinden iletişime geçmenizi istiyor.

Şimdilik sadece tesisatçılara özgü görünen bu yenilikte Google'ı telefonla arayabiliyor veya kısa mesaj gönderebiliyorsunuz. Google'ın daha önceki yerel reklamlardan istediği dönüşü alamadığı için araya insan faktörünü eklediği düşünülüyor ama bunun Google için şaşırtıcı bir yenilik olduğu da malum.

Google Joe Goldstein, henüz resmi bir tanıtımına rastlamadığımız Google Concierge'ın söz konusu reklamına artık rastlamadığını da ekliyor. Tanıtım sayfası ise hala aktif. Google'ın yerel tesisatçı vb. hizmet çalışanlarını içeriye almak için herhangi bir başvuru formu da göze çarpmıyor.

Google'ın pekala 'müşteri hizmetleri aracılığı' yaptığı ortada ama hem Google'ın yazılıma dayanan iş anlayışı, hem de ölçeklenebilirlik açısından bu modelin deneysel olduğu kesin. Google'ın bu çalışmayı hizmet verenleri müşteri temsilcisi çalıştırmaya ikna etmek için yaptığını tahmin ediyorum. Önümüzdeki dönemde bu işin altından ne çıkacağını bekleyip görelim.

Google bu tip ustalık gerektiren işler için yeni bir ürün geliştirdiğini geçtiğimiz Nisan ayında doğrulamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.