Yapay zekanın yeni kahramanı AlphaGo, go ustası Lee Sedol'u altetti
Teknoloji

Yapay zekanın yeni kahramanı AlphaGo, go ustası Lee Sedol'u altetti

2014 yılında Google'a katılan DeepMind'ın geliştirdiği yapay zeka oyuncusu AlphaGo, yeni Go müsabakasında go ustası Lee Sedol'u yenmeyi başardı.

Ekim ayından bu yana AlphaGo'yu insanlarla karşı karşıya getiren Deepmind ekibi, go ustası Lee Sedol ile 5 oyunluk bir maç serisi planladığını açıklamıştı. Bugün yapılan ve Youtube'da canlı yayınlanan serinin dişe diş geçen ilk maçında kazanan AlphaGo oldu.

Deepmind Kurucu CEO'su Demis Hassabis, Twitter'dan AlphaGo'nun zaferini paylaştı ki müsabaka yanlış hatırlamıyorsam bir go rekabeti teorik olarak sonsuza dek uzayabiliyor.

Garry Kasparov ile IBM’in Deep Blue'sunun kapışmasını hatırlata bu rekabetin sonunda kazanan taraf 1 milyon dolar ödül kazanacak. Kazananın AlphaGo olması durumunda ödül UNICEF, STEM ve go oyununa odaklanan kurumlara dağıtılacak.

Aşağıda izleyebileceğiniz serinin ilk maçını izleyebilirsiniz. Serinin ikinci maçı 10 Mart'ta gerçekleşecek.

Yorumlar (2)
  1. Serkan Serkan

    Reklamlarla bilgi toplamaktan daha fazla ilgilendiğiniz çok açık, "yanlış hatırlamıyorsam" gibi talihsiz bir cümle yazacağınıza konuyu araştırmanızı dilerdim. Keza bu ve diğer yazılardaki yazım hatalarına değinmiyorum bile, sizi anlayabiliyorum reklamlar vs baya yoğunsunuz fakat sizinde artık bizi anlama vaktiniz geldi... Eleştirileri umarım TR deki algının ötesinde kabul ediyorsunuzdur aksi halde yayınlanmayaca bir yorum yazdım demektir :)

  2. Tolga Tolga

    Sonsuza kadar uzaması da nerden çıktı . Elindeki taşları tabloya koyuyorsun, tbloda yerler dolarsa oyun bitiyor. Teorik olarak sonsuza kadar uzaması mümkün degil. Hatta taşları rastgele istedigin yere koyamadigin icin her iki oyuncununda koyabilecek yeri kalmadığı zaman tablodaki yerler dolmasa bile oyun biter. Kaldi ki boyle gereksiz bilgi vermek hele birde habere destek olmayan yanlis bilgi vermek anlamsiz olmus.