x

Türkiye’de en popüler programlama dilleri ve diğer geliştirici istatistikleri

İlk kez geçtiğimiz Kasım ayında duyurduğumuz VisionMobile imzalı Geliştirici Ekonomisi Ulusal Trendler Anketi‘nin (Developer Economics National Trends) sonuçları gelmeye başlıyor. Bu yıl Türkiye’nin de aralarında olduğu 140 ülkeden 22 bin geliştiriciye ulaşan anketin tüm sonuçları önümüzdeki hafta paylaşılacak. Ülkeler bazında geliştirici istatistiklerine ise bugünden erişmek mümkün.

Geliştirici Ekonomisi Anketi’nin Türkiye istatistiklerinde öne çıkan ilk sonuç Türkiye’den geliştiriciler arasında en popüler “programlama dilleri”. Açıkçası bu konuda sürprizin olduğunu söylemek zor zira katılımcıların yüzde 17’sinin kullandığı Javascript sıralamanın lideri. Onu yüzde 15 ile HTML5, yüzde 14.7 ile C# ve yüzde 14.19 ile Java izliyor.

Screen Shot 2016-03-02 at 15.57.28

Türkiye’den ankete katılan geliştiricilerin yarısından fazlası 50’den daha az çalışana sahip şirketlerde çalışıyor. Java’nın yaygınlıkla kullanıldığı 5 binden fazla kişiyle çalışan büyük kurumsalların oranı ise yüzde 15.

Türkiye’den geliştiriciler arasında mobil ve masaüstü uygulamalarının dağılımı neredeyse eşit. Mobil uygulama geliştirenlerin oranı yüzde 25.7 iken masaüstü uygulamaları için bu oran yüzde 25.3. Gelişticilerin yüzde 18’ini kapsayan nesnelerin interneti (IoT) ise en hızlı büyüyen projelerin olduğu alan olarak öne çıkıyor.

turkey developers

iOS ve Android duopolünün Türkiye mobil ekosistemi için de geçerli olduğu anketin de doğruladığı sonuçlardan biri.  Türkiye’den geliştiricilerin yüzde 26’sı iOS, yüzde 23’ü ise Android için uygulama geliştirciğini söylüyor. Windows 10’un oranı ise yaklaşık yüzde 11.

Mobil uygulama geliştirmeye odaklanan Türkiye’den geliştiriciler arasından en popüler kategori ise İş ve Verimlilik Araçları (yüzde 17). Beklenenin aksine bunu Kurumsal uygulamalar (yüzde 12), Oyunlar (yüzde 12), İletişim ve Sosyal Ağ uygulamaları takip ediyor.

turkey developer apps

Geliştiricilerin mobilde en çok kullandığı araçların başında ise yüzde 21 ile kullanıcı analitiği geliyor. Reklam ağlarının yüzde 14 ile ikinci sırada olması, mobil uygulamaların gelir yaratma yöntemlerinde ilk sırada reklamların olmasına bağlanabilir. Çapraz platform araçları ise yüzde 11 ile üçüncü, mobil BaaS araçları da yine aynı oranla dördüncü sırada.

developer turkey mobile tools

Tüm sonuçları Şubat ayı içinde paylaşacağını duyuran Vision Mobile, beklenenin üzerinde ilgi görmesi nedeniyle sonuçların Mart’ın ilk haftalarına ertelendiğini de paylaştı bizimle. Sonuçlar açıklandığında biz de kapsamlı bir analizine yer veriyor olacağız.

Ülke istatistikleri için bağlantıyı takip edin.

Yorumlar (21)

 1. Visual Dev Tools adında bir programlama dili hiç duymadım.

  Cevapla
  • Öyle bir dil yok zaten. “Visual Development Tools” demek istemişler. Sürükle-bırak tarzı uygulamalar yani.

   Cevapla
 2. Php den sonra en populer diller olması lazım, ilk 5 de olmaması imkansız çunku. Ha birde, html i dil olarak saymak, biz türkler ingilizcenin yanında türkçede biliyoruz demekle aynı.

  Cevapla
 3. html5 zaten javascript’i içermiyor mu ?

  Cevapla
 4. Javascript html5 hat safhada ama nedense bunu takip eden ASP ve PHP gibi back-end dillerin olmaması bırak yüzdeyi diğer kategorisinde yer alması belkide hiç olmaması bu ankete olan güveni sorgulatmalı bence.

  Cevapla
  • Bu anketi sadece büyük şirketlerde çalışanlara yaptırmış olabilirler. PHP gibi diller başlangıç seviyesine hitap ediyor.

   Cevapla
 5. İnternetin %10’u wordpress iken php geliştiren hiç yokmuş ( others içerisine girmiş )

  Cevapla
  • Anket sonuçlarını doğru varsayarak cevaplarsak, WordPress’te development yapabilen developer yok gibi. Gerçekten yapanların da anketi cevaplamaya vakti olmamıştır.

   Cevapla
 6. Yarısını biliyor ve işsiz isen, 3 seçenek var, ya şuana kadar 1 yere başvuruda bulundun, ya 50 yaşın üzerinde ve inanılmaz itici bir tipe sahipsin, yada dilleri bilmekten kastın sadece basit bir fonksiyon yazmaktan ibaret.

  Cevapla
 7. boş boş konuşmussun yazılımcı arıyor bürsürü şirket. Hee sen bu yarısını biliyorum dediklerini amatörce biliyorsan seni kimse işe almaz tabi vesselam…

  Cevapla
  • Ülkemizde yazılımcı aramıyorlar ki amale arıyorlar. O ilanları dalga geçmek için ara bakalım. Tüm şartlarını kabul et beğensinler seni. Ne kadar komik bir rakam teklif edeceklerini göreceksiniz.

   Cevapla
 8. Yorumlar yakıcı seviyede HTML5, JavaScript aynı. Hangi koca şirket geliştirmelerini PHP ile yapıyor. Siz daha ülkenizden habersizsiniz ankete bok atmayın.

  Cevapla
 9. IntoTheRain |

  Swift in Türkiyede Obj-C den daha popüler olduğuna inanamadım. Açıkcası pek de inanasım gelmiyor.

  Cevapla
 10. acrx katılıyorum sana. 4 yıldır çalışıyorum ve severek başladığım mesleğimden nefret eder hale geldim. Türkiye’de yazılımcı olarak 3-5 firma dışında çalışılacak gibi değil.

  Cevapla
 11. Zaten Java için birkaç ay uğraştım demennden belli oluyor durum, sen yazılımcı olma zaten 🙂

  Cevapla
 12. Python bilen o kadar kişi var mıymış ya!

  Cevapla
 13. VisionMobile bu anketi mobil uygulama geliştiricileri için yapıyor. (Son ankette masaüstü, iot ve cloud çözümlerini de eklediler. ) Anket sonucuna bu mantıkla bakarsanız PHP’nin listede olmaması gayet normal.
  Tabii makaleyi yazan arkadaş efsanevi bir başlık attığı için saçma bir tepki alıyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın