Çevrimdışı şifre yöneticisi LastPass'le şifre ezberleme derdine son
Mobil

Çevrimdışı şifre yöneticisi LastPass'le şifre ezberleme derdine son

last passKırılması ve tahmin edilmesi için zor parolalar belirlemek gerekiyor ama bu defa da kullanması ve hatırlaması güçleşiyor değil mi? Kullandığınız online servislerin sayısı da artıyor günbegün. Yoksa siz de her site ve servis için aynı şifreyi kullananlardan mısınız? Hâlâ tanışmadıysanız LastPass'le bir tanışın derim.

Şifre yöneticileri, özellikle bizler gibi çok sayıda online servis kullananlar için kullanması şart hale geldi. Sizin bile bilmeyeceğiniz kadar uzun ve zor parolalar belirlemek, bunları hatırlamak zorunda kalmamak, güvenli biçimde saklamak ve gerektiğinde hızlıca kullanmak şifre yöneticilerinin sunduğu ortak avantajlar. Size bu yazıda önerdiğim LastPass ise yaptığım incelemelerle en iyi puanı verdiğim ürün. LastPass'in, 2015 sonbaharında LogMeIn tarafından 110 milyon dolara satın alındığı bilgisini de vereyim.

Ben de çoğu kullanıcı gibi zorluk derecesi farklı birkaç şifreyi e-posta, Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri onlarca servis ve site için kullanıyordum. LastPass kullanmaya başladıktan sonra dünyam değişti. Benim bile bilmediğim, hepsi birbirinden farklı uzun ve zor şifreler belirledim. Şu anda LasPass kasamda 500'e yakın site kayıtlı. LastPass'in mobil uygulaması sayesinde, cep telefonu veya tabletinizden girdiğiniz siteler için de güvenliği elden bırakmamış olursunuz. Tarayıcı eklentisini yoğun biçimde kullanıyorum. Eklenti size aynı şifreyi hangi sitelerde kullandığınızı da gösteriyor. Bu sayede farklı şifreler belirleyebiliyorsunuz. LasPass, sizin için farklı kriter ve zorluk derecelerinde şifreleri de sizin yerinize üretip ekleyebiliyor. Her yeni açtığınız veya kayıt formu oluşturduğunuz site için kayıt yapmak isteyip istemediğinizi de soruyor.

Güvenliği elden bırakmayın Elbette LastPass'in de güvenliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Ana parolanızın çok zor ve başka hiçbir yerde kullanmadığınız bir parola olması şart. Tedbir olarak sadece LastPass'te kullanmak üzere, kimsenin bilmediği ve yayımlanmamış bir e-posta adresini hesaba tanımlayabilir, kullanıcı adınızı da böylelikle güvenli hale getirmiş olursunuz. Çok katmanlı doğrulama, hesabı tanımlı cihazlar haricinde kullandırtmama ve belirli ülkeler haricinde erişimi engelleme gibi ek güvenlik tedbirleri de var. Şüphesiz yüzde 100 güvenlik imkânsız. Fakat benim düşüncem, her durumda şifre yöneticisi kullanmanın, kullanmamaktan daha güvenli olduğu yönünde.

Pro versiyonu yıllık 12 dolar gibi bir ücret. Ücretsiz sürümü temel işlevleri sunuyor. Kullanımı kolay ve oldukça güvenli bir şifre yöneticisi olan LastPass'te şifre haricinde sitelere otomatik doldurmak istediğiniz iletişim bilgilerinizi, kredi kartı numaralarınızı ve özel notlarınızı da saklayabilirsiniz. Tüm bilgiler şifrelenmiş biçimde bulutta saklandığı için, istediğiniz cihazdan erişebilirsiniz. Telefon ve tabletler için parmak iziyle açma gibi ek güvenlik fonksiyonları da bulunuyor. Bilgisayarın yanı sıra akıllı telefon, tablet ve akıllı saatlerde de geniş bir kullanım desteği bulunuyor.

Platform: Mac, Windows, Linux, Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer, Opera, iOS, Android, Windows Phone Türkçe Desteği: Var Fiyat: Ücretsiz (Pro versiyonu yıllık 12 dolar)

Yorumlar (13)
 1. Uzman Klavye Uzman Klavye

  Şifre hatırlamaya çalışmak zihin sağlığı için önemlidir. Ayrıca şifre ve form bilgilerinin tamamını bir uygulamaya depolamak güvenli midir emin değilim... Bu olumsuzluklar dışında güzel bir uygulama.

 2. Ahmet Erdoğan Ahmet Erdoğan

  Bu uygulamanın güvenli olmamasıyla alakalı şüpheler var.

  İnceleyip yazıya eklemeniz faydalı olabilir. http://betanews.com/2016/01/16/lastpass-lostpass-passwords/

 3. Muzaffer Muzaffer

  Çok sayıda site üyeliği olanlar için Lastpass hayat kurtarır.

 4. Bazen sopa alıp kendime vurasım geliyor. Helede bu tip yazılar yazan kişileri arada dinlenerek gün aşırı sopalamak istiyorum.

  "Yoksa siz de her site ve servis için aynı şifreyi kullananlardan mısınız? Hâlâ tanışmadıysanız LastPass‘le bir tanışın derim."

  Bu bir reklamsa "tamam kabul", Yani adamın yeteneği bu kadar deriz de, bunu reklam olarak yazdıran kişi verdiği paranın karşılığından böyle bir karşılığı kabul ediyorsa bir şey derim ama neyse.. Yok bu reklam değil kişi içinden gelerek yazdıysa o zaman işte o arkadaşla bir yerde buluşalım karşılıklı bir birimizi sopalayalım. Emin ol sende rahatlarsın. Ufkun açılır. Böyle şeyler yazdığın için sokakta dayak yiyebileceğin gerçeğini öğrenmiş olursun.: ) Evlatlıktan reddedilebilirsin, Çocukların seni ebeveynlikten reddedebilir. Eşin seni boşayabilir. Köpeğin, kedin bile seni terk eder.

  Her neyse.

  Ben aynı şifreyi kulananlardanım ve hala tanışmadım, bu yazıdan sonra beni .. neyse işte kullanmayacağıma emin olabilirsin.

  1. Erdal Kaplanseren Erdal Kaplanseren

   1- İletişimleriniz genellikle dayak üzerine mi kuruludur? Şayet öyleyse -yaşınızı bilmiyorum ama- bu yaşınıza sağ salim ulaşmanız takdir edilesi :)

   2- Hayır, para filan almadık veya almadım. Teknoloji yazarları, sevdikleri ve hararetle tavsiye ettikleri ürünler ve servisler hakkında arada bir böyle övücü konuşabilirler. İlle de akçeli işlere bulaşmış oldukları anlamına gelmez.

   3- Yazılarımdan ötürü bahsettiğiniz tarzda tepki görmedim kimseden. Fakat inceden kıllanmaya başlamadım değil bu yorumunuzla birlikte :)

   Sevgiler, selamlar.

   1. Kamil Kamil

    32 yaşında gayet sakin, iletişimi güçlü biriyim. Bir bu kadar daha yaşarım diye düşünüyorum. Ama gerçekten böyle yazılar görünce bir dürtü "eline sopa almalısın" diyor. Başlıktan direk yoruma geçtim, içimdeki sopalama hissini bastırmak için.: )

    Teknik bir konuda duygusal yazı yazılmasını kabullenemiyorum. Sizin sevgi dolu yaklaşımınız yüzünden bir çok kez hack mevzularına konu olmuş bir programı insanlara bu şekilde tavsiye etmeniz, ne kadar sağlıklı bir editör yaklaşımı bir sorgulayın kendinizi isterseniz.

    Mesela bu hack olayları hakkında bir bilgi vermemişsiniz ama "Şüphesiz yüzde 100 güvenlik imkânsız. Fakat benim düşüncem, her durumda şifre yöneticisi kullanmanın, kullanmamaktan daha güvenli olduğu yönünde."

    Evet şimdi soruyorum, hangi teknik bilginize veya teknik bir veriye dayanarak böyle bir düşünceye varabiliyorsunuz? Şifre yöneticisi kullananlarla kullanmayanlar arasında ki, nasıl bir veri üzerine bu yorumu getirdiniz.

    Benim küçüklüğümden gelen ama bilinç altımda bastırdığım sopalama hissim kesinlikle kişisel değil.: )

 5. İntelin satın aldığı ücretsiz passwordbox'u kullanıyorum çok kullanışlı

 6. Ozgur Ozgur

  Yillardan beri kullanir ve sifrelerimi orada saklardim. Sistemleri kirilip tum bilgiler ele gecirilince tek tek onemli sifrelerimi oradan cikarmaya basladim. Hala Lastpass kullaniyorum ama asla onem arz eden uyeliklerimi orada saklamiyorum.

 7. Ahmet Ahmet

  Sadece Lastpass için e-posta adresi kullanmayı, başka servisler de gerektirir mi? Mesela ücretli VPN hesabı kullanıyorsak. Geçenlerde VPN şirketinin kulllanıcı adları hacklenmişti de.

 8. Murat erçelebi Murat erçelebi

  gerçekten çok güzelmiş.ama arkadaşların risk konusunda kaygıları haklı...keşke doğum günü , evlilik yıldönümü vs. hatırlatıcısı uygulaması da olsa.

 9. Merve Merve

  Uzun ve bir çok karakteri içinde barındıran şifreler hatırlama konusunda gerçekten can sıkıcı. Tekrar tekrar şifre oluşturma, kaybedilen zaman vs derken basite kaçmak geliyor içimizden. Umarım kullanışlı ve işe yarar bir uygulama olmuştur.

 10. Kamil Kamil

  Saaspass uygulaması daha güvenli ayrıca ücretsiz

 11. Erkan Rahatsizoglurahatsiz Erkan Rahatsizoglurahatsiz

  Benden size tavsiye... Tüm şifrelerinizi yazın bir word, excel veya pdf dokümanına... pdf olursa daha iyi Adobe Acrobat ile düzenlerseniz yaptığınız pdf'e de şifre koyabilirsiniz. Sonra bu dokümanın dosya uzantısını silin örneğin sifreler.pdf belgesinin sonundaki .pdf yazisini silin. (ama bu dokümanın pdf olduğunu asla unutmayın) sonra bu dokümanı da hiç unutmayacağınız 2. bir şifre ile (ilkinden farklı) .rar veya .zip olarak sıkıştırın. Sonra bu .rar veya .zip doküman uzantısını da silin ama bunun .rar veya .zip dokümanı olduğunu unutmayın. Dosyanız hazır. Birini her zaman kullandığınız epostanıza, digerini ikinci epostanıza göndererek yedekleyin. Yedekleme için gmail kullanıyorsanız google drive'a da kopyasını gönderin.

  bir kopya da dilerseniz, çok sık kullanmadığınız evinizde sakladığınız ama yerini benim gibi asla unutmayacağınız bir usb flash diske de atın. Alın size şifre güvenliği

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri