Volvo, yeni akıllı telefon uygulamasıyla araba anahtarlarını tarihe gömecek
Mobil

Volvo, yeni akıllı telefon uygulamasıyla araba anahtarlarını tarihe gömecek

Geçen ay Microsoft Band 2 akıllı bileklikler üzerinden sesle kontrol özelliğini tanıtan Volvo, henüz sürücüsüz otomobil geliştirmiş değil ama yeni akıllı telefon uygulamasıyla araba anahtarlarını tarihe gömmeye hazırlanıyor.

Önce Ford Motor Company, ardından Çinli Geely tarafından satın alınan Volvo, 2017'de kullanıma sunmayı planladığı mobil uygulamayla fiziksel olarak anahtar taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Bluetooth bağlantısını kullanan uygulama, telefonunuzu cebinizden çıkarmadan aracınızın kapı kilidini açmanızı ve aynı şekilde çıktıktan sonra kapıları kilitlemenizi sağlıyor.

Araç paylaşımına hazır

Önümüzdeki hafta başlayacak olan Mobil Dünya Kongresi'nde resmi tanıtımı yapılacak olan uygulamanın önemli bir başka özelliği de anahtar kilidinin paylaşılabiliyor olması. Uygulama üzerinden istediğiniz birine tek seferlik kilit açma yetkisi tanımlayabiliyorsunuz. Böylece kimseye anahtar ulaştırma derdi çekmeden aracınızı bir tanıdığınızla veya yabancı biriyle paylaşabiliyorsunuz.

Bu noktada aracı yabancı biriyle paylaşma detayının altını çizelim. Çünkü Volvo direkt olarak araç paylaşım servislerine gönderme yapıyor ki araç paylaşım uygulamaları da hali hazırda benzer uygulamalar kullanıyor.

Daha önce Hyundai'nin NFC destekli benzer bir uygulama tanıttığı düşünülürse araba anahtarlarının gelecekte yalnızca bir süs eşyası olacağını düşünebiliriz. Tabi telefonunuzu aracınızda unutmamanız kaydıyla....

Yorumlar (5)
 1. Artistkop Artistkop

  Onca teknoloji ve finansal kaynağa rağmen bir çoklarının hayalini süsleyen marka VOLVO'nun elinden sadece bu çözüm gelmişse Türk Müteşebbisler kendi ayarlarında idealist finans kaynakları bulduğunda VOLVO ve diğer meşhur markalar Türkiye pazarında bu şaşalı günlerini hasretle özleyeceklerdir.

 2. Demek hacker'lar artık kredi kartı bilgilerine ele geçirmekle uğraşmayacak... Volvo uygulamasını kırdın mı binlerce araçlık filo senindir...

 3. Zodiach Zodiach

  Telefonumu araçta unutursam araç açık kalır!?

 4. Lorem Ipsum Lorem Ipsum

  Ya telefonun şarjı biterse? Bu durumda NFC veya Bluetooth kullanılamaz olacak.

 5. Volvo'da çalışan stajyerin aklına gelmiştir muhtemelen telefonun şarjının bittiğinde araca erişimin mümkün olmayacağı.