AngelList iş ilanlarında 2015'in en çok aranan yazılım ve tasarım becerilerini açıkladı
Kariyer

AngelList iş ilanlarında 2015'in en çok aranan yazılım ve tasarım becerilerini açıkladı

Erken aşama girişimler ve yatırımcıları bir araya getiren AngelList, online platformunun 2015 yılı performansını, biraz geç de olsa, paylaştı. Geçtiğimiz yıl platformu üzerinden 163 milyon dolar yatırım yapıldığını açıklayan AngelList için bu, bir önceki yıla göre, yüzde 56 oranında bir artışa denk geliyor.

AngelList üzerinden yatırım alan girişimlerin sayısı yüzde 88 oranında arttı

AngelList üzerinde yatırım yapılan girişim sayısında da ciddi bir yükseliş söz konusu. 2015 yılında  441 girişimin fonlandığı AngelList 2014'te 243 girişime yatırım yapılmasını sağlamıştı. Yani bir yıllık sürede AngelList üzerinden yatırım alan girişim sayısı yaklaşık yüzde 88 oranında arttı. Daha fazla girişim ve daha fazla yatırım eşitliğinin diğer tarafında elbette daha fazla yatırımcı yer alıyor. 2015 yılında 3 bin 379 yatırımcıya ulaşan AngelList'in 2014'teki yatırımcı nüfusu 2 bin 643'tü.

Geçtiğimiz yıl Çin’in en büyük özel sermaye şirketlerinden CSC Venture Capital ile birlikte 400 milyon dolarlık CSC Upshot fonunu oluşturan AngelList'te benzer kurumsal fonlar tüm yatırım turlarının yaklaşık yüzde 40'ında yer almış. Özel yatırımların toplam tutarı da 89 milyon dolara ulaşmış.

Yazılım mühendisleri için en çok aranan beceri Javascript ve Java oldu

AngelList'in popüler iş ilanları sayfası is 2015'te hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Aktif aday ve iş ilanı sayısının iki katına çıktığı AngelList'in iş ilanları sayfasında 250 bin aday ve 16 bin şirket yer alıyor. AngelList üzerinden geçtiğimiz yıl 548 bin aday-iş eşleşmesi sağlanmış.

angellist jobs

Adayların becerilerine göre bakıldığında en çok aranan nitelik açısından AngelList'te de gelenek bozulmamış. Yazılım mühendisliği pozisyonları için popüler adaylar arasında en gözde beceri Javascript ve Java. Onu HTML, Phyton ve C++, CSS ve C izliyor. MySQL ve Phyton da yine en çok arananlar arasında.

Tasarımcı pozisyonları arasında ise 2015'te en çok UX Designer aranmış. Onu Photoshop, HTML, Illustrator, CSS ve UI Design izliyor. Bu becerilere sahip adayların AngelList'te de daha kolay iş bulması mümkün gibi görünüyor, şimdilik.

angellist design

Yorumlar (3)
 1. Illusionary Illusionary

  c# nerede ?

  1. Sevgili illusionary,

   Bu satirlari sana elin memleketinde yasayan bir yazilimci olarak yaziyorum. Buralarda microsoft'un Türkiye'ye süper sekilde kilitleye bildigi ve tüm devlet kurumlari ve özel sektörü basarili bir sekilde tekellestirebildigi visual studio dünyasi ve c# düsündügün kadar popüler degil. burada begenmedigimiz gavur (hani ürettigi bilgisayarlari, yazilim dillerini yani günlük hayatta kullandigin herseyin kasifi) daha cok acik kaynak kodlu, her platformda calisabilen ve kendisinin kontrol edebildigi sistemleri tercih ediyor.

   sevgilerimle, Ahmet.

   1. Çok sevgili Ahmet,

    Bu satırları sana Memleketim Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul'dan yazıyorum. Microsoft tüm dünyada nasıl görünüyorsa burada da aynen öyle görünüyor! Yani nasıl baktığınla orantılı... İyi bakarsan iyi görürsün... 70'li yılların sonunda geliştirilmeye başlanmış bir dil ile (C++), 2000 yılında ortaya çıkmış bir dili karşılaştırman ve buralarda (oralar neresiyse artık...) "popüler değil" diye yazman yazılımcı birine hiç yakışmamış. C#, C++'ın kod dizilimine benzer bir yapıdadır ve oldukça güçlüdür ama elbette ki bir C++ değildir. Ben bir C# yazılımcısı değilim ama bu dil tüm dünyada kabul görmüş popüler bir dildir ve arkasında "beğenmesen de" Microsoft'un olması önemli bir etkendir. Ayrıca Linux ve Mac üzerinde de çalışmaktadır.

    C#'ın bu listede gözükmemesi listenin ağırlıklı olarak web teknolojilerine adapte olmasından kaynaklanmaktadır.

    Bu arada Türkiye'de gavur kelimesini kullanan kaldı mı bilemiyorum, kafalar çok değişti, ülkeden çok uzak kalmışsın. Elbette kafaları örümcek ağları ile kaplı bir çekirdek kadro vardır ülkemde ama onlarda artık mizah konusudur.

    Ama sen sevgili kardeşim kendi tabirinle "elin memleketinde" yaşarken bile Microsoft'a olan bakış açın/tavrın medeniyetin memleketlerde değil kafalarda olduğunun en büyük ispatıdır.

    Sevgilerimle,

    Ertan...