Twitter, gerçek zamanlı içerik akışını yeni bir algoritmayla güncelleyebilir
Dijital

Twitter, gerçek zamanlı içerik akışını yeni bir algoritmayla güncelleyebilir

Geçtiğimiz haftalarda 140 karakter sınırını kaldıracağının sinyallerini veren Twitter, şimdi de zamana bağlı ileti akışını değiştirmeyi planlıyor ama bunun ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği net değil.

Konuyla ilgili kaynaklara dayanarak bir açıklama yapan Buzzfeed, Twitter'daki içerik akışının da Facebook gibi belli bir ilişki algoritmasına bağlı olarak görüntüleneceğini, yani içeriklerin gerçek zamanlı olarak sıralanmayacağını duyurdu. Bu iddiadan pek hoşnut olmayan Twitter kullanıcıları ise #RIPTwitter etiketiyle Twitter'ın ruhuna rahmet okumaya başladı.

Etiketin popülerleşmesi üzerine bir açıklama yapan Twitter CEO'su Jack Dorsey ise birkaç 'tweet' atarak kullanıcılarını dinlediklerini söyledi ve konuya açıklık getirmeye çalıştı.

Dorsey, ilk olarak gerçek zamanlı akışı sevdiğini, sevdiklerini ve önümüzdeki hafta böyle bir şeyi devreye almayacaklarını paylaştı. Diğer yandan bu akışı biraz arıtmak gerektiğini, gerçek zamanlı bir bağlantı kurma işini durağan bir sosyal/arkadaş diyagramıyla değil, dinamik ilgi alanları ve başlıklarla yapabileceklerini de ekledi.

Twitter'ın böyle bir yenilik yaparak zaman akışında hızla kaybolan önemli içerikleri yukarı taşımak istemesi yatıyor olabilir. Özellikle çok sayıda kişiyi takip eden kullanıcıların gerçek zamanlı akışta bir şey yakalamalarının oldukça zor olduğu malum.

Söz özü Dorsey'nin açıklamalarıyla Twitter'ın planının tam olarak ne olduğunu anlamak mümkün değil. Ama bir yenilik olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. O yeniliğin ne olacağını görmek içinse biraz daha zamana ihtiyacımız var...

Yorumlar (4)
 1. Mücahit M. Mücahit M.

  Twitter'da piyasaya tutunabilmek için ne yapacağını şaşırdı. Sürekli yenilik peşinde.

 2. Mehmet Tunç Mehmet Tunç

  yenilik yapma konusunda facebook daha cesur. örnek mi istiyorsunuz. zaman tüneli olayı mesela. zamanında insanlar zaman tünelinin gelmemesi için neler yapmadılar ki. ama facebook kendi bildiğini okudu. şu an herkes halinden memnun. eğer uzun süreli fayda sağlayacağına inanıyorsan bunu yapmak zorundasın. insanlar elbette yeniliklere alışma konusunda zorluk çekecek ve istemeyeceklerdir. lider kişinin yapacağı, eğer uzun vadede faydalı olacağına inanıyorsa o yeniliği yapmak olacaktır.

 3. Celal Nas Celal Nas

  Twitter, gerçek olmayan kullanıcıları sisteminden uzaklaştırması lazım. Bunu yapmadığı sürece ne kadar yenilik yaparsa yapsın, herhangi bir ilerleme kaydedemez.

 4. 140 harf ile mesaj yazmak gayet güzel aslında. Aynı zamanda derli toplu ve takibi de kolay oluyor. Eğer bu sınır kalkarsa herkes mektup yazmaya, makale yayımlamaya başlayacak ve iş çığrından çıkacak.

  Bence linkler karakter sayısından eksiltmez ise ve harf sınırı 160 (veya en fazla 200) olursa, Twitter çok daha fazla kullanılabilir hale gelecektir. Karakter sınırlamasının en zorladığı yer, TV programlarını canlı izlerken soru sormayı zorlaştırmasıdır. Yani soruyu tam olarak soramıyorsunuz. Karakter sınırı genişletilebilir ama kesinlikle kalkmamalı !!!