Twitter 10.000 karaktere izin verse çok mutlu olacak mısınız?
Dijital

Twitter 10.000 karaktere izin verse çok mutlu olacak mısınız?

Bugün hatta biraz önce Twitter'ın kurucu ortağı ve CEO'su Jack Dorsey bir tweet attı.

Özetle dedi ki, biz aslında Twitter'ı 140 karakter olarak düşünmemiştik, SMS'e sığsın diye 160 karakter yapmıştık sonra koptu gitti... Attığı tweet'i aşağıda paylaşıyorum...

Bu tweet'i atmasının özünde bugün teknoloji blogu Recode tarafından paylaşılan bir haber yatıyordu. Recode der ki; Twitter, 10.000 karakterlik paylaşımlara izin vereceği ama sadece 140 karakterlik bölümünü akışta göstereceği bir format üzerinde çalışıyor. Bunu da 2016'nın ilk çeyreğinde duyurmayı hedefliyor. Birkaç ay önce de benzer duyumları paylaşmıştık.

Konu Twitter olunca başta Amerikan medyası olmak üzere herkes Twitter 10.000 karaktere izin verecek mi, ne olacak bu dünyanın hali diye tartışmaya başladı.

Hemen yeri gelmişken sorayım, hatta bakın anket de yaptım, oradan cevap verin. :)

Yarın ülkemizin güzide haber sitelerinde de büyük olasılıkla "Artık daha uzun...", "O uygulamada büyük değişim", "Ondan bu kadarını beklemiyorduk" gibi başlıklar çıkacak.

Sizi bilmiyorum ama benim için Twitter'ın kaç karaktere izin vereceğinin hiçbir önemi yok. Bugün erken saatlerde de paylaştığım gibi bence bitmiş okeye dönen bir servis Twitter ve bundan sonra kendisinden bir beklentim yok.

Elbette bu olası değişim yine birçok içerik sitesi için büyük fırsatlar barındırıyor. Çünkü Jack Dorsey der ki, arama motorları tarafından bulunabilen, herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilen, uzun tweetler neden olmasın... Yani, diyor ki, siz yazın "bu kış bitmeden yapmanız gereken 10 saçmalık" isimli yazınızı biz olduğu gibi yayınlarız...

Facebook içerik konusunda ne kadar büyük işler yapıyorsa, Twitter o kadar çuvallıyor diye düşünüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek...

Son olarak aklın yolu bir diyerek, aşağıda Twitter ve Facebook'un hisse performansını da paylaşayım fikir olsun.

Twitter-Stock

Facebook-Stock

Yorumlar (7)
 1. Sinan Sinan

  Duygusal bir yazı olmuş. Twitter'ı beğenmiyor olabilirsiniz ama bu görüşünüze pek taraftar bulamayabilirsiniz. Yapacağı yada sizin tabirinizle çuvallayacağı pek değişiklik olacaktır ama Twitter'ın insanlar üzerindeki etkisi okeye dönmüş bir servis değildir. Dünyanın her yerinden haberleri, gelişmeleri, topluluk hareketlerini bu kadar kısa cümlelerle anında almak başka bir servisle şu an mümkün değil. Sizin favoriniz Facebook olabilir ama bizim için asıl Facebook bitmiş, okey'e dönmüş bir servistir.

  1. Twitter'ı servis olarak değil şirket olarak beğenmiyorum.

 2. Twitter'ın okeye dönmüş bir servis olduğu düşüncesine katılmıyorum. Twitter işlevsel olarak, Facebook'un bile oluşturamadığı bir sinerjiyi gerçekleştirmiş durumda. Borsa eğrilerine yansıyan işin maddi boyutu. Twitter yıllardır doğru düzgün bir gelir modeline kavuşamadı. Hissedarların Twitter'a olan güvenleri bu konuda kırılmış olmalı ki, yatırımlarını çekmekten kaçınmıyorlar.

  Jack Dorsey'in Twitter'ın komutasına getirilmesinin amaçlarından biri de maddi beklentiler doğrultusunda Twitter'a yeni işlevlerin katılmasını sağlamak. Aslına bakarsanız Twitter sosyal olarak gücünden bir şey kaybetmiyor.

  Maddi kazanımlar elde etmek amacıyla atılacak adımlar Twitter'ın popülerliğini baltalayabilir. Örneğin 10 bin karakterlik mesajların olması, Twitter'ı reklam içerikli mesajların çöplüğüne çevirmesi anlamına gelebilir. Hali hazırda Trend Topic akışındaki suistimallerle baş edemez iken bu konuda oldukça zor bir sürece girmesi muhtemel.

 3. Ahmet Erdoğan Ahmet Erdoğan

  Facebook'un bu alanda yaptığı büyük işlerden kastınız nedir? Kullanıcıların hareketlerini gün geçtikçe daha fazla takip etmeleri değildir umarım. Bunun yanında Twitter'ın bu yenilikle kenar mahalle blog sitelerinden önemli manada iş çalmaması için ne gibi bir sebep görüyorsunuz? Şirket olarak Twitter'ın yaptığı hangi işleri beğenmiyorsunuz ,başında olsanız ne yapardınız ki bu kadar sevmiyorsunuz? Bu soruların cevabı bir yazı tutabilir siz sebeplere dair link de atabilirsiniz. Umarım dikkate alırsınz,teşekkürler.

 4. Mete (@_Mt) Mete (@_Mt)

  Twitter kendini troll yuvası durumundan kurtarabilirse yükselişine kaldığı yerden devam edebilir. Şuan için en büyük sorunu, kullanıcıların yenilik arayışı değil sağlıklı içerik ile buluşamaması bana göre.

 5. türkiyede uzun vadede popüleritesinden birşey kaybetmeyecektir lakin twitterın globalde durumu her geçen gün durağanlaşıyor. konuyla ilgili eleştirilerimi bende paylaştım http://www.notdefteri.net/sosyal-medya-icerik-ve-tik-savaslari/

 6. Mustafa Mustafa

  Bence en iyi ve en kapsamlı sosyal medya aracı google plus verdiği ücretsiz hizmetler: blogger, marka hesabı, google dökümanları bu liste uzar da gider. Ayrıca kullanıcılarına zorunlu reklam göstermemesi kullanıcı dostu olduğunu gösterir.

  Ancak işin ilginç yanı şu ki, en kaliteli, kapsamlı ve kullanıcı dostu sosyal medya aracı olmasına rağmen kullanıcı sayısı 4 büyük sosyal medya aracından düşük.