Apple, 2015'te 12 milyondan fazla Apple Watch sattı

Apple, 2015'te 12 milyondan fazla Apple Watch sattı

Tablet bilgisayar satışları düşerken akıllı giyilebilir ürün pazarında rekabet artıyor. Analistlerin öngörülerine göre Apple, 1/3 pay ile pazarın lideri konumunda.

Gartner ve Canalys öngörülerine göre 2015 yılında toplam 232 milyonun üzerinde akıllı giyilebilir cihaz satılmış durumda. Bu sayının 2016'da 274 milyona, 2017'de ise yaklaşık 323 milyona çıkması öngörülüyor. En popüler giyilebilir cihazlara bakıldığında ise ilk sırayı 116 milyon adet satışla bluetooth kulaklıklar alıyor. İkinci sırada ise tahmin edeceğiniz gibi akıllı saatler ve akıllı bileklikler geliyor.

Akıllı saatlerin 2015'te 30.3 milyon akıllı saat satıldığını öngören analistler, 2016'da 50 milyondan fazla satış olmasını bekliyor. 2017'ye gelindiğinde ise yaklaşık 67 milyon akıllı saat satılması bekleniyor. Akıllı bilekliklerde içinse sırasıyla 30 milyon, 35 milyon ve 44 milyonluk satış rakamları öngörülüyor.akilli-saat

Paylaşılan bilgilere göre Apple, pazara geç giriş yapsa da Apple Watch ile akıllı saat pazarının 1/3'ünü ele geçirmiş durumda. Apple, 5 milyonu tatil döneminde olmak üzere 12 milyondan fazla Apple Watch satışı yapmış. Canalys, Gear 2 ile çıkış yapan Samsung'un 2. sırada geldiğini, Pebble'ın ise 3. sırayı aldığını ifade ediyor.

Canalys'in paylaştığı diğer bir istatistikse spor biletliklerine dair. 37 milyon bilekliğin satıldığını söyleyen Canalys, Fitbit'in bu alanda lider olduğunu, Xiaomi'nin ise Mi Bands bileklikleriyle 2. sırada yer aldığını aktarıyor.

Akıllı saatlerin gelir potansiyeli yüksek

Diğer yandan akıllı saaterin büyük bir gelir potansiyeli olduğunu söyleyen Gartner, 2019'a kadar bu alanda 17,5 milyar dolar gelir elde edileceğini tahmin ediyor. Tüm giyilebilir ürünlerin satışından da 2016'da 28,7 milyar dolar kazanılacağını ekliyor ki bunun da büyük bir kısmının (11,5 milyar dolar) yine akıllı saatlerden gelmesi bekleniyor.

Gartner, sanal gerçeklik gözlükleri konusunda da bu yıl içinde 1,43 milyon adet satış bekliyor ve bu alanı gelişmekte olan bir pazar olarak nitelendiriyor. Analistler 2016'da doygun pazarlarda 374 milyondan fazla akıllı telefon satılacağını da ekliyor.

Türkiye'nin giyilebilir ürünler pazarında yolun çok başında olduğu malum ama akıllı telefon pazarındaki çıkışımızın bir benzerinin bu alanda da yaşanacağını bekleyebiliriz. Tabi süreç içinde akıllı saatlerin daha işlevsel ve ucuz olmaya başlaması da önemli bir beklenti olarak değerlendirilebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.