Etohum 2016'da yatırım yapacağı girişimleri açıkladı

Etohum 2016'da yatırım yapacağı girişimleri açıkladı

Etohum, 2016 yılında yatırım yapacağı girişimleri açıkladı. 30 Ocak Cumartesi günü düzenlenen Girişimcilik Zirvesi'nde bu yıl 21 farklı girişimi 2016 programına dahil ettiğini duyuran Etohum'un seçkisi geniş bir coğrafyayı ve endüstriyi kapsıyor.

Son dönemde Türkiye dışındaki girişimlere de yatırım yapmaya başlayan Etohum'un 2016 yılındaki seçkisi Hindistan'a kadar uzanıyor. Ancak sayısal üstünlük Türkiye merkezlilerde. Etohum, geçtiğimiz yıl düzenlediği Startup Turkey etkinliğinde Türkiye'den girişimlere sahnede yer vermemesiyle de eleştirilmişti. Etohum 2016 girişimlerinde yabancı girişimlerin oranı yaklaşık yüzde 25 ile sınırlı tutulmuş.

Etohum'un bu yıl yaptığı yeniliklerden biri de girişimlerle yaptığı ortaklık protokolünü yayınlaması oldu. (Söz konusu eleştiriler için bir önceki yılın girişimleriyle ilgili haberimizin yorumlarına göz atabilirsiniz.) Girişimcilik Zirvesi'nden bir süre önce resmi web sayfasında protokolün kopyasını yayınlayan Etohum, süreçle ilgili detayları şeffaflaştırmıştı.

Girişimcilerin protokole bakarak Etohum'un yatırım miktarıyla ilgili fikir sahibi olmaları da mümkün. Zira Türkiye'de anonim şirketlerin başlangıç sermayesi minimum 50 ila 100 bin TL arasında değişiyor. Seçtiği girişimlerin kuracağı anonim şirketlere yüzde 5 oranında ortak olacağını söyleyen Etohum, nominal hisse değerini baz alıyor. Şirket kuruluşundan sonraki 2 yıl içerisinde de Etohum, kendi belirleyeceği herhangi bir zamanda sözleşme anında belirlenen bir bedelle %5 hisse alma hakkına da sahip oluyor.

Bu yıl seçilen Etohum girişimlerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Etohum 2016 girişimleri

Dijital Kumbara: Orbay Keskin tarafından kurulan Dijital Kumbara, kullanıcıların kredi kartı işlem tutarlarını yuvarlayıp ekstra tutarı banka ve emeklilik hesabına aktararak para biriktirmelerini sağlıyor. Dijital Kumbara ile her kredi kartı sahibi harcarken para biriktirebiliyor.

Simenty: Edip Enes Çakır, Ali Göksel Bektaş tarafından geliştirilen bu uygulama internet sayfalarının otomatik olarak mobil uyumlu versiyonlarını oluşturuyor.

Planote: Irmak Özonay tarafından kurulan Planote, kullanıcıların gidilecek yer ve etkinlikler keşfetmelerini sağlayan sosyal bir öneri platformu. Planote, kullanıcının ilgi alanları, konumu, hava durumu gibi bilgileri baz alarak etkinlik, yer ve aktivite tavsiye ediyor. Planote’un sosyal özellikleri ile kullanıcılar diğer kullanıcıları ve onların plan, fotoğraf ve tavsiyeleri takip edilebiliyor. Uygulama planlama sürecini kolaylaştırmak için planlar hakkında bilgiler de içeriyor.

Uzmanıyla Konuş: Mustafa Şahin Aydın tarafından kurulan Uzmanıyla Konuş, uzmanlar ve danışanlar arasında video ya da sesli görüşmeler sağlıyor.

Beetouch: Serhat Tümerdem tarafından geliştirilen Beetouch, işletmeler için hedef ve zaman bazlı kurumsal iletişim çözüm sistemi sağlıyor. Beetouch kurum içi iletişimi görselleştirerek farkındalık yaratmayı, kültürü paylaşmayı ve aksiyonları etkilemeyi; organizasyon şemasının her noktasına iletişimi sağlayarak yardımcı oluyor. Magpos: Memduh Görkem ve Serkan Yıldız tarafından kurulan Magpos, küçük ve orta büyüklükteki restoranlar için bulut tabanlı restoran otomasyon sistemi sunuyor. Magpos kurulum ücretleri ve bakım maliyetleri gibi özellikle küçük ve orta büyüklükteki restoranlar için önem taşıyan otomasyon sistemi maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

İşini Sev: Duygu Aynur ve Bilge Can Gurer tarafından kurulan İşini Sev, iş arayanları, kariyer değiştirmek isteyenleri ve ne istediğini bilmeyenleri çeşitli mesleklerdeki rol modelleriyle buluşturuyor. Önceden çekilmiş videolar ile rol modelleri tanınabiliyor ve işle ilgili bilgi ve tavsiye alınabiliyor.

Fiza: Pooya Ghaffari tarafından kurulan Fiza, kaliteli Türk tekstil ürünlerini İran pazarına sunan bir e-ticaret platformu. Fiza, İran modasındaki güncel trendleri takip ediyor ve kullanıcılarının zevklerini ortaya çıkarıyor. Modaya uygun ürünleri Türk markalarının içerisinden bularak kullanıcılarına sunuyor.

Mobil Exper: Alpay Bilgiç tarafından kurulan Mobil Exper, araçlardaki arıza tespiti için arıza verilerini toplayan bulut tabanlı akıllı çözümler sunuyor. Mobil Exper her yolculukta iki bine yakın farklı değer topluyor. Yapay zekâsı sürücünün alışkanlıklarını belirliyor ve gelecekte oluşacak arızaları tespit ediyor. Ürün ikinci el araç alıcılarının satın alma öncesi arıza değerlendirmesi için kullanılabiliyor. Arabaya yerleştirilen cihaz, riskleri ve olası arızaları fark ederek bilgileri konum civarındaki teknik servislere iletiyor ve anında fiyat teklifi alıyor

Bean: Fatih Yücekaya tarafından kurulan Bean, kişiselleştirilebilen, inovatif, ucuz ve kolay kullanılan akıllı ev aydınlatma sistemleri sağlıyor. Bean Akıllı Ampul Soketi ve Bean Akıllı Prizler tablet, akıllı telefon ve bilgisayar gibi çeşitli cihazlarla kontrol edilebiliyor. Bean ayrıca kullanıcı hareketlerini kaydedebilen, sistem durumlarını gözlemleyerek erişilebilir hale getiren ve internet üzerinden dünyanın her yerinden kontrol edebilmeyi sağlayan Bean Akıllı Merkez’i de üretmiş.

Sukolay: Eren Erdem ve Mert Seçilmiş tarafından geliştirilen Sukolay'ın aynı adlı su siparişi uygulamasını yakın zamanda incelemiştik. SuKolay, kullanıcılar için ürünler, bayi kapanış saatleri, depozito fiyatları ve kampanyalar ile ilgili bilgilere de uygulama üzerinden ulaşılabiliyor.

Beatrips: Eren Atlı, Hasan Mert Yılmaz ve Burak Uzunboy tarafından kurulan Beatrips, kullanıcıların şehirdeki bütün etkinlik, parti, konser ve performanslara kolayca ulaşmasını sağlayan bir platform.

Smart Assist: Oğuz Uslu, Doruk Atak ve Hüseyin İnan’ın girişimi olan Smart Assist, kurumsal işletmeler için sanal asistan teknolojisi sağlıyor. Yansıtma teknolojisi, dokunmatik ekran ve ses tanıma algoritmasına sahip sanal asistanlar, gerçek insan etkileşimini taklit edebiliyor; ayrıcalıklı, etkileyici ve farklı bir hizmet deneyimi sunuyor.

Nara: Zafer Karadayı, Muzaffer Özdemir ve Ömer Yavuz’un kurucusu olduğu Nara, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları yaratan bir eğitim teknolojileri platformu. Nara, eğitimi eğlenceli, erişilebilir ve güvenli kılmayı amaçlıyor. Projeleri arasında ders kitaplarını canlandırma, 3D görseller, e-kitaplar ve online eğitim bulunuyor.

Eye Track: Tamay Cilasun tarafından kurulan Eye Track, Alzheimer hastalarının kaybolma sorununa çözüm getirip yakınlarının hayatını kolaylaştırıyor. Eye Track hastaların konumlarının gerçek zamanlı olarak yakınları tarafından takip edilmesini sağlıyor. Patentli pil teknolojisi, hasta yürürken ortaya çıkan kinetik enerjiyi çevirerek yüzde 25-30 oranında sabit tutuyor.

Beyond: Evrim Bulutoğlu, İrem Şentürk ve Furkan Cengiz tarafından geliştirilen Beyond, yapay zekâ ve astrolojiyi kullanan akıllı arkadaşlık asistanı. Siri, Tinder ve Susan Miller’ın melezi olarak düşünebileceğiniz Beyond, kullanıcısına henüz denemeden işlerin nasıl gideceğini söyleyebiliyor.

Gaming Battleground: Luka Ciganek ve Ivana Bracek tarafından kurulan GamingBattleGround oyuncuların turnuva organize ederek veya yarışarak para kazanmasına olanak sunan tamamen otomatik bir video oyun turnuva platformu. Bulgaristan merkezli.

Mytoddlr: Molawa Adesuyi, Stanley Ogbuchi ve Kehinde Yinusa’nın kurucusu olduğu Mytoddlr, ebeveynlerin kreş ve okul öncesi yaştaki çocukların günlük aktivitelerini izlemelerini kolaylaştırıyor. Mytoddlr uygulamasının gerçek zamanlı multimedya haber akışı, aile bireylerinin çocuklarının kreş ve anaokulunda ne yaptıklarını, mobil cihazlarından izlemelerini sağlıyor. Afrika merkezli.

BDcabs: Ishraq Tariq ve Zaidur Rahman tarafından geliştirilen, BDcabs taksi şirketleri, ticari taksiler ve özel kiralık araçları birleştiren Bangladeş’in ilk taksi çağırma uygulaması olma iddiasında. Bangledeş merkezli.

Gamedoora: Devang Parikh’in kurucusu olduğu Gamedoora, bireysel ya da stüdyo olarak oyun yaratmak isteyen herkesin kullanabileceği bir SaaS platformu. Gamedoora stüdyolar, sanatçılar v geliştiricilerin oyun geliştirmek için kullanabileceği bir online işbirliği aracı. Hindistan merkezli.

eList Guy: Noman Siddiq tarafından geliştirilen eList Guy, Şirketlere hedef müşteri listesi için onaylı e-posta adresleri ve belirli kriterler için potansiyel müşteri listeleri sağlıyor. eListGuy şirketlerin pazarlama ve satış gereksinimlerine dışarıdan veri yönetimi çözümleri sağlıyor. Pakistan merkezli.

Etohum 2016 girişimler 2016.etohum.com adresinde listeleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.