SuKolay: Kullanımı kolay, mobil su siparişi uygulaması
Girişim

SuKolay: Kullanımı kolay, mobil su siparişi uygulaması

Akıllı telefonlarımızdan her türlü ürünü satın alıp taksi çağırabiliyor, kurye gönderip restoran/otel rezervasyonu yapabiliyoruz. Mobil penetrasyon ve mobil internet hızı gibi konulardaki başarısıyla dikkat çeken ülkemizde; son dönemin mobil uygulama dünyasındaki popüler konu başlıklarından biri de su siparişi.

Kullanıcılarının en hızlı ve pratik şekilde su siparişi verebilmelerini hedefleyen SuKolay, su siparişi alanında öne çıkan uygulamalardan biri olarak dikkat çekiyor. Şimdilik yalnızca İstanbul'da hizmet veren uygulamada kullanıcılar su siparişi verirken herhangi bir komisyon ya da ek bedel ödemiyor.

Basit bir SMS doğrulaması sonrası giriş yapılabilen SuKolay'da kullanıcılar; etraflarında açık olan bayileri görebiliyor, ürünlerin pH değerlerini kontrol edebiliyor, tek tuşla sipariş verebiliyor ve aktif durumda olan kampanyaları takip edebiliyor.

Bu noktada herhangi bir üyelik mekanizması bulunmayan ve kullanıcılarını yalnızca cep telefonu numaralarından ayırt eden SuKolay'ın güzel kurgulanmış bir kullanıcı karşılama senaryosu olduğunu da söyleyebiliriz.

sukolay-gorsel

1 ayda 1500 kullanıcı, 170 üye işyeri

Yaklaşık olarak 1 aydır yayında olan uygulama, şimdiden 1500'ün üzerinde kullanıcıya ve 170'den fazla üye işyerine ulaşmış. Kurucu ortaklardan aldığımız bilgiye göre SuKolay hizmet ağının şu an İstanbul'un yüzde 40'ını kapsadığını söyleyebiliriz.

Girişimde operasyon ise şu şekilde işliyor. SuKolay saha ekibi su satışı yapan bayilerle teker teker anlaşıyor; anlaşma sonrası söz konusu bayilerin fiyat, ürün ve kampanya bilgileri kullanıcıların ekranına düşüyor. Kullanıcılar sipariş verdiklerinde de SuKolay ekibi bu siparişi otomatik olarak bayiye iletiyor ve kapıda ödeme yoluyla kullanıcı siparişine kavuşmuş oluyor.

Eren Erdem ve Mert Seçilmiş tarafından Aralık 2015'te hayata geçirilen SuKolay girişimi için yaklaşık olarak 10 ay çalışılmış. Bugüne kadar kendi özsermayesi ile yola devam eden SuKolay, kurucu ortaklardan aldığımız bilgiye göre pazarın büyüklüğü ve hedeflenen yüksek büyüme hızından dolayı olası bir yatırıma uzak durmuyor.

İstanbul'da aylık 10 milyon damacana su siparişi veriliyor, girişimin hedefi 2,5 yıl içinde yüzde 15'lik pazar payına ulaşmak

Şu an için yalnızca İstanbul'da aylık 10 milyon su siparişi verildiğini söyleyen kurucu ortaklar, gelecekte İstanbul'un her noktasında hizmet vermeyi ve sonrasında da Ankara, İzmir ve Bursa'ya açılmayı planlıyor. Bir buçuk yıl içinde su tüketiminde yüzde 10 pazar payı hedefleyen girişimciler, iki buçuk yıl sonunda da Türkiye'nin 4 büyük şehrinde yüzde 15'lik pazar payıyla 12 milyon damacana siparişine ulaşmayı hedefliyor.

Mobil su siparişi pazarında hem bazı markaların kendileri için yayınladıkları uygulamalar hem SuKolay gibi platformlar hem de Yemek Sepeti gibi benzer alanlarda hizmet veren oyuncuların su siparişi konusundaki hamleleri dikkat çekici. Mobil su siparişi pazarı ve SuKolay (Android ve iOS uygulamaları) ile ilgili gelişmelerde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Tugay Balcı Tugay Balcı

  İndirdim ve dikkat çeken yeri kampanyaları olması, bu uygulamanın gerçekten iyi işler yapacağına inanıyorum

 2. Bende 2012 yılında SuTakip.com projesini yapmıştım. Öyleki 4 farklı şekilde su siparişi verilebiliyordu. Sms ile, mail ile, telefon ile, site üzerinden sipariş verilebiliyordu. Ayrıca su bayilerine telefondan ve sms ile gelen siparişleri alabileceği, muhasebe ve su takip programını ücretsiz veriyordum. Yani bilenler bilir, su bayileri aynı zamanda Caller Id cihazlarıyla çalışan su takip programlarını da satın alıyorlar. Web sitesi isteyenlere, sutakip.com sitesinde yayın yapmalarını sağlıyordum. Kendim veya bayinin kampanya yapmasını sağlayabiliyordum. Otomatik su siparişleri oluşturup, size hatırlatma yapıp, damacana depozitolarına takip etmeye kadar çok daha fazla özelliği vardı. Şu anda proje çalışmıyor, bir gün boş vaktim olur da bakarsam diye kapatmamıştım.

  Ortalama 8 ay gibi bir sürede yaptım fakat basit bir proje olduğundan 1 ayda bitirilebilecek bir proje, öyle ki sipariş sistemini 1 haftada bitirmiştim. Benden sonra bir kaç benzer proje daha çıktı ama şu anda onlarında çok iyi yerlerde olduklarını sanmıyorum. Broşürler bastırdım, bayileri dolaştım, hatta anlaşma bile yapmıştım bazı bayilerle. Özellikle bir bayim, sistemini kurduğum halde, ısrarla telefondan sipariş almaya devam ediyordu ve müşterilerini bu şekilde yönlendirme gibi bir uğraşını da görmedim.

  En son bir markanın Anadolu bölge müdürlüğüyle bir anlaşmaya varmıştık fakat sonrasında baktım gelecek göremiyorum sonlandırdım projenin geliştirilmesini. Bence bu iş için ya çok paranız olacak, ya da çok parası olan birisi size destek olacak, google reklamlarıyla falan olacak iş değil bu, eğer webrazzi, etohum, altın örümcek gibi isimlerle birlikte projeniz anılıyorsa işte o zaman benzerlerinizden bir adım daha öndesiniz demektir.

  Bende uğraştım ama daha farklı projeler yapmak lazım diye düşünüyorum, zaten yemeksepeti.com sitesi yaptı bunu. Örnek vermek gerekirse 50 çalışanı olan bir firma düşünün, 50 çalışanın en az yarısı her gün yemeksepeti.com sitesinden yemek siparişi veriyor ama kimse giripte damaca su siparişi veriyim demiyor, bir kişi var, o da zaten telefon ederek sipariş veriyor, çaldırıyor kapatıyor, bence en kolayı bu.

  Sonuç olarak SU çok tüketilen bir gıda maddesi evet ama bu şekilde proje için sağlam bir alt yapıya ihtiyaç var, çok fazla bayi gerekiyor ve bayinin de bu işi benimsemesi gerekiyor. Kaldı ki son zamanlarda arıtma cihazlarına da talep çok fazla ve damacana su satan firmaların gelirleri bu yüzden azalmış durumda.

  Bir su firmasıyla bir yemek firması sahibi aynı görüşe sahip değil, yemek firması sahibinin su firması sahibinden daha çok parası var ve ürün yelpazesi daha geniş, su firması öyle değil. Su firmalarıyla anlaşmak çok zor, 5.000 TL si olan su bayisi açabiliyor, firma sahibi oluyor. Şimdi böyle bir firmadan çok büyük gelirler beklemesin kimse boşuna.

  Şu linkteki yazıyı okumanızı tavsiye ederim, https://webrazzi.com/2015/02/18/tazedirekt-halka-arz-hasan-aslanoba-yeni-bir-su-isine-girecek-eticaret15/ bu linkte şöyle bir yazı geçiyor; "Yeni projesi hakkında fazla detay vermeyen Aslanoba, damacana su dağıtma işinin oldukça verimsiz bir şekilde gerçekleştirildiğini söyleyerek küçük bir ipucu verdi"

  Hasan Aslanoba yaparsa olur bu iş, yalnız kimse umutlanmasın ki bu iş için kimseye ortak olmaz veya yapılmış bir projeyi satın almaya kalkmaz, alırsa da çok para vermez, elinin altında bir sürü yazılımcı var, belki de şu anda bunun için gerekli alt yapıyı hazırlıyordur kim bilir.

 3. Emre Maral Emre Maral

  Logo çok acayip kötü yani. Bir markanın baktıkça bu kadar mı değeri düşer. Hayret!

  1. Logo konusunda size katılmıyor. Biraz karışık ancak tonları ve akılda kalıcılığı gayet iyi..

 4. sutakip.com rumuzlu arkadaş ile tanışmayı çok isterdim.çok güzel yazmış.

  Bizde benzer bir projeler yaptık.Onun çıkardığı derslere aynen katılıyorum , ilavelerimde olur ama yazmak uzun.

  Konu SuKolay'a gelince , işleri çok ama çok zor, onlara bolca sabır diliyorum.

  çok para harcayacaklar , çok zaman harcayacaklar , umarım olur işleri ama bence zor.

 5. Ben logo konusunda iyi çalıştıklarını görüyorum, akılda kalıcılığı, renkleri ve fontu açısından.

  Su dağıtım girişimlerinin sermayesizlikten dolayı büyüyemediğini düşünürsek, bence sermaye olduğu sürece de önü çok açık bir yatırım aracı. Ben örneklerin incelendiğini ve detaylı çalışılarak girildiğini varsayıyorum, arkadaşlara yolunuz açık olsun diyorum.

  Aslanoba iyi yatırımcı iyi rakip bence olayı monopoly'e döndürmeden rekabetçi bir saha zemini hazırlıyor yeni oyuncular için, o açıdan çıkardığınız derslerle yüreklendirmek gerekirken kendi başarısızlıklarımızla yeni girşimcilerin hedeflerine olan bağlılıklarını bozma yoluna girmemeliyiz.

 6. Erasmus99 Erasmus99

  İşin açıkçası, rakipleri BiSU ile karşılaştırınca işleri çok zor. Adamlar kredi kartı, bkm, hopi gibi ödeme seçeneği koymuşlar. Arayüzü de onlarınkinden esinlenmiş sanki. Logo fena değil. Ama genel pazar büyük olmasına rağmen sepet ortalaması düşük bir sektör. Ne kadar komisyon alacaksın ki para kazanabilesin. Allah sabır versin.

 7. Mobil su sipariş uygulaması hemen hemen bütün marka suların kendine ait uygulaması var.Bence çok gereksiz.telefonunu çaldır kapat suyun kapında.İnsanlar zamanla sıkılıp geç gelmesi,unutulması gibi sorunlar yaşayıp telefondan sipariş almaya devam edecekler.Uygulamayı incelediğimde ikinci sınıf markaları görmekte üzücü

  1. Murat Özdemir Murat Özdemir

   Öncelikle hayırlı olsun. Bu sistemi ilk Online İşler firması olarak damacana.com adı altında çıkardık.. Daha sonra projeyi sattık. Burada sıkıntılar Bayi buradan gelen siparişleri geç götürüp kendi iletişim telefonlarını veriyor. Üye daha sonra bayiye dönüş yapıyor. Su firmalarının A grubunda bu sisteme benzer başka sistem olması nedeni ile olumlu bakmıyor. Bu işin tutması için ciddi kampanyalar yapılması gerekiyor.