2015 yılı için Etohum girişimleri belli oldu

2015 yılı için Etohum girişimleri belli oldu

Türkiye'nin önde gelen girişim hızlandırma programlarından Etohum, 2015 yılı için bünyesine katılan girişimleri açıkladı. Geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen ve Hasan Aslanoba, Fırat İşbecer, Selçuk Saraç, Erdil Yaşaroğlu gibi isimlerin konuşmacı olarak yer aldıkları Girişimcilik Zirvesi 2015 etkinliğinde Etohum'un 2015 yılı girişimleri de duyuruldu.

Etohum 15'te daha önce sektörde adı geçen çok sayıda girişime rastlamak mümkün. Diğer yandan girişimler arasında yalnızca bir tane e-ticaret projesi yer alıyor, 2 girişim de 'sosyal ağ' kategorisinde değerlendirilebilir. Geriye kalan 13 girişimin tamamının online bir servis ya da hizmet olduklarını söyleyebiliriz.

Etohum 15 girişimlerini haberimizin devamında bulabilirsiniz, bunun dışında Etohum 40'a giren girişimlerse 2015.etohum.com adresinde listeleniyor. Etohum'un yatırım ekosistemine girmeye hak kazanan girişimler, aynı zamanda Startup Turkey etkinliğinde de yer alacaklar. Hem Etohum 15, hem de Etohum 40 girişimleriyle ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Etohum 15 girişimleri

Bi'kutu Mutluluk: Diğer 14 girişimden farklı olarak bir e-ticaret projesi şeklinde değerlendirebileceğimiz Bi'kutu Mutluluk, müşterilerine kutu içinde 'yeni yıl' ya da 'sevgililer günü' gibi konseptlerde çeşitli ürünler satıyor.

Buradan Oraya: 100 binin üzerinde kullanıcıya sahip olan Buradan Oraya, adından da anlayabileceğiniz gibi İstanbul için şehir için ulaşım bilgileri sunuyor. Cambridge'den mezun olup 2009'a İstanbul'a yerleşen Mark Zealey tarafından kurulan girişim, çoklu dil desteğiyle beraber iOS ve Android üzerinden kullanıcılarına ulaşıyor.

CepYol: Sizlere Mayıs 2012'de tanıttığımız CepYol, seyahat şirketlerini tek bir platformda toplayarak kullanıcılarına uçak, otobüs ve İDO bileti satın almayla araç kiralama ve otel rezervayonu gibi geniş bir yelpazede hizmet veriyor.

Chain: Sizlere geçen sene tanıttığımız Chain, seminer, fuar ve konferanslar için yerli bir 'networking' uygulaması. iOS ve Android uygulamaları bulunan platform, etkinliklerde karşı tarafın iş geçmişini görüntüleyebilmenize, yetenek ve ilgi alanlarını öğrenebilmenize olanak sağlıyor.

Chall: Bir mobil uygulama (şu an için iPhone uygulaması geliştirme aşamasında) üzerinden kullanıcılarına meydan okumalar tanımlayabilme ve hali hazırdaki meydan okumalara yanıt verebilme şansı tanıyan Chall için meydan okumalar üzerine bir sosyal ağ benzetmesi yapabiliriz.

Cubic.fm: Sizlere daha önce tanıttığımız Cubic.fm, Spotify ve Deezer gibi farklı müzik servisleriyle entegre olarak kullanıcılarına daha iyi bir müzik dinleme deneyimi sunmaya çalışıyor. Bugüne kadar uluslararası anlamda çeşitli ödüller kazanan girişimin hatırı sayılır bir kullanıcı tabanı bulunuyor.

İşte Manikür: Moda tabiriyle 'plaza kadınlarının' iş yerinde manikür yaptırabilmelerine olanak tanıyan İşte Manikür, şirketlerin çalışan bağlılığını arttırmasına, kullanıcılarının da zamandan tasarruf ederek iş yerlerinde manikür yaptırabilmelerine yarıyor.

LastOda: Kasım 2012'de sizlere tanıttığımız LastOda; kullanıcılarına otellerdeki son dakika fırsatlarını takip etme ve mobil platformlardan kısa sürede rezervasyon yapma şansı tanıyor. Yalnızca mobilden hizmet veren LastOda'nın hem iOS hem de Android uygulaması bulunuyor.

etohum-40-2015-girisimleri

MINIQ: Web tabanlı bir servis olan MINIQ; kreşler ve etüd merkezlerine hizmet veriyor. MINIQ kullanan işletmeler ödeme takibi ve benzer işlerini uygulama üzerinden takip edebiliyorken öğrenci velileri de uygulama üzerinden çocuklarının devamlılık durumlarını görebiliyor. Kısacası MINIQ yalnızca etüd merkezi, kreş ve yuvalar için değil, öğrenci velileri ve öğretmenler için de bir arayüz sunuyor.

ÖDE.AL: Webrazzi Mobil’14 etkinliğimizde lansmanını yapan ÖDE.AL, KOBİ'ler için yalnızca mobil telefon ya da tablet üzerinden, başka bir cihaza gerek duymadan, kredi kartı ile ödeme kabul edebilecekleri bir servis sunuyor. Aynı zamanda zengin CRM ve raporlama modülleriyle de dikkat çeken ÖDE.AL, geçtiğimiz aylarda 26 milyon euro'ya Wirecard'ın satın aldığı 3pay | Mikro Ödeme'nin kurucu ortaklarından Fevzi Güngör'ün projesi.

Pandora: Arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan Pandora, inşaat ve mimarlık sektörleri için sahip olduğu etkileyici kullanıcı deneyimiyle beraber taşınabilir bir pazarlama kabiliyeti sunuyor. Girişimin sloganı ise sanırım her şeyi daha net anlatıyor: 'Mimari Maketten Çok Daha Fazlası'.

Positive Energy: Enerji tüketimi analizi, tahmini ve raporlaması konularında hizmet veren Positive Energy; ticari zincilere, cihaz markası bağımsız olarak sunduğu hizmetle enerji tüketimlerini analiz etme imkanı tanıyor.

Richiepic: Akıllı telefonların fotoğraf makinalarının yerini aldığı şu dönemde fotoğraf yarışmalarını da online'a taşıma fikri üzerine geliştirilen Richiepic, kullanıcıların anonim olarak yükledikleri fotoğrafları haftalık olarak bir çeşit oylamaya dahil ediyor. Platformun şimdilik yalnızca iOS uygulaması bulunuyor.

Rent'n Connect: Rent'n Connect, en basit tanımıyla ülkemizi yurtdışından ziyarete gelenlerin internete bağlı kalmaları için cihaz kiralama ve data paketi satma işini yapıyor. Çeşitli ülkeler için Rent'n Connect'e benzer hizmetler sunan şirketlere rastlamak mümkün. Şirket, Türkiye pazarında akla ilk gelen isim olmayı başarırsa hem çeşitli iş ortaklıklara hem de satın almalara açık bir modele sahip diyebiliriz.

Sensmarine: Ülkemizde henüz online yansımalarına çok fazla rastlamadığımız bir pazarda hizmet veren Sensmarine, tekne sahiplerinin teknelerinden uzak olduklarında lokasyon, rota, hız ve yakıt tükeimi gibi verileri online olarak takip edebilmelerine olanacak tanıyor. Turkcell'le de bir iş ortaklığına giden Sensmarine, tekne sahiplerine iki farklı paket sunuyor.

(Etohum 15 girişimleri alfabetik olarak sıralanmıştır. Etohum 40'a 2015.etohum.com adresinden ulaşabilirsiniz.)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.