Wirecard, 3pay | Mikro Ödeme'yi 26 milyon euro'ya satın aldı

Wirecard, 3pay | Mikro Ödeme'yi 26 milyon euro'ya satın aldı

Elektronik ödeme sistemleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Wirecard, Türkiye'de mobil ödemelerin önemli oyuncularından 3pay | Mikro Ödeme'yi satın aldı. Wirecard tarafından yapılan açıklamayla duyurulan anlaşmaya göre satın alma bedelilin 12 milyon euroluk kısmı nakit olarak ödenirken, geri kalan kısmı şirketin 2014 ve 2017 yılları arasındaki performansına göre en fazla 14 milyon euro olarak ödenecek.

Yani 3 Pay | Mikro Ödeme eğer 3 yıl içerisindeki hedeflerini tutturursa 26 milyon euro bedelle satın alınmış olacak.

3pay satın almasıyla Türkiye pazarına giriş yapan Wirecard'ın bu sayede Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarındaki faaliyetlerini genişleteceği belirtiliyor. Kurulduğu 2008 yılından bu yana hızlı bir şekilde büyüyen 3pay CEO'su Alper Akcan satın almanın ardından şirketin yönetim takımındaki görevine devam edecek.

Satın almanın Wirecard Group'un 2015 yılına ait konsolide FAVÖK'üne 1,7 milyon euro katkı yapması beklendiği de notlar arasında. İki şirketin entegrasyonunun ise 2014-2015 yılları arasında yaklaşık 1 milyon euro'luk bir maliyet yaratacağı ön görülüyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye'nin  elektronik ödemeler, e-ticaret ve ön ödemeli ürünler bakımından Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en dinamik pazarlarından biri olması da Wirecard'ın bu noktadan başlamasında etken olmuş gibi görünüyor.

Satın alma işleminin 2014 yılı son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Güncelleme: 3 Pay CEO'su Alper Akcan, satın almayla ilgili imzaların atıldığı masadan bizlerle bir fotoğraf paylaştı.

alper-akcan-mikro-odeme-satildi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.