Wirecard, 3pay | Mikro Ödeme'yi 26 milyon euro'ya satın aldı
Mobil

Wirecard, 3pay | Mikro Ödeme'yi 26 milyon euro'ya satın aldı

Elektronik ödeme sistemleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Wirecard, Türkiye'de mobil ödemelerin önemli oyuncularından 3pay | Mikro Ödeme'yi satın aldı. Wirecard tarafından yapılan açıklamayla duyurulan anlaşmaya göre satın alma bedelilin 12 milyon euroluk kısmı nakit olarak ödenirken, geri kalan kısmı şirketin 2014 ve 2017 yılları arasındaki performansına göre en fazla 14 milyon euro olarak ödenecek.

Yani 3 Pay | Mikro Ödeme eğer 3 yıl içerisindeki hedeflerini tutturursa 26 milyon euro bedelle satın alınmış olacak.

3pay satın almasıyla Türkiye pazarına giriş yapan Wirecard'ın bu sayede Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarındaki faaliyetlerini genişleteceği belirtiliyor. Kurulduğu 2008 yılından bu yana hızlı bir şekilde büyüyen 3pay CEO'su Alper Akcan satın almanın ardından şirketin yönetim takımındaki görevine devam edecek.

Satın almanın Wirecard Group'un 2015 yılına ait konsolide FAVÖK'üne 1,7 milyon euro katkı yapması beklendiği de notlar arasında. İki şirketin entegrasyonunun ise 2014-2015 yılları arasında yaklaşık 1 milyon euro'luk bir maliyet yaratacağı ön görülüyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye'nin  elektronik ödemeler, e-ticaret ve ön ödemeli ürünler bakımından Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en dinamik pazarlarından biri olması da Wirecard'ın bu noktadan başlamasında etken olmuş gibi görünüyor.

Satın alma işleminin 2014 yılı son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Güncelleme: 3 Pay CEO'su Alper Akcan, satın almayla ilgili imzaların atıldığı masadan bizlerle bir fotoğraf paylaştı.

alper-akcan-mikro-odeme-satildi

Yorumlar (10)
 1. Fevzi Gungor Fevzi Gungor

  Başta Alper Akcan olmak üzere, herkes için hayırlı olmasını dilerim. Hem Alper hem de Mediterra çok emek verdiler.

  Başarılarının devamını dilerim.

 2. Gökhan P. Gökhan P.

  Bu bir başarı değil yarıştan kaçıştır.

  Neden global bir girişimimiz yok sorusunun cevabı olmasa da nedenini açıklıyor.

  1. Global bir girşimimizin olmadığı doğru. Ancak bunu nedeni başarılı girişimlerin belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra yabancılara satılmaları değildir. Dışarıdan bakıp 'ah neden yabancıya sattılar' demek çok kolay. Zor olan bir girişimi fikirden gerçeğe dönüştürmek, onu büyütmek. Öyle zor süreçlerden geçiyor ki girişimciler, ancak dışarıdan bakanlar hemen eleştiriyorlar. Hikayeyi bilmeden eleştirmemek gerekir. Kimisi uzun süre cebine yeterli para bile koyamıyor, sonra büyük bir teklif gelince ve sattıklarında eleştiriliyorlar. 26 milyon euro'ya hayır diyecek insan sayısı çok kısıtlıdır, zaten bu günlere gelebilmek için mutlaka daha küçük ama aslında çok büyük olan rakamlara hayır demişlerdir. Böyle başarılı ve karlı çıkışlar olmalıdır ki bu girişimciler ileride daha da büyük düşünebilsin, global girişim hayalimze destek olsunlar.

   1. Alper sen misin?

 3. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  Hayrına fotoğraf makinesi alacağım arkadaşlara anladınız siz :)

 4. Vay be. 108 milyon dolar. Adamlar parayı kırdı

 5. Malum üye işyeriyiz. Personel davranışlarını ne yazık ki kimseye şikayet edemiyorduk. Şikayet söz konusu olunca demek ki Wirecard merkezine ulaşıp şikayet edebileceğiz firmanın ilgisizliğini, personel davranışlarını falan. Harika olmuş.

 6. Haziran itibarı ile ödeme sistemi değişti. Personelin çoğu işten ayrıldı. Mikro ödemenin tadı kalmadı artık. Almanlara yazık oldu.

 7. Aylardır avea ödemesi yapmıyorlar. 20 bin Türk lirası alacağım var. O yüzden uzak durun. Mahkemelik olmamız an meselesi.

 8. Curet Curet

  Paypal Türkiye'den çekilince Wirecard ile çalışmaya başladım ancak Wirecard son 4 aydır paramı ödemiyor. İlk birkaç ödemeyi düzenli yaptılar daha sonra ödemeler gelmemeye başladı. 4 aydır her gün yazışıyorum ve Karşıma çıkan iki müşteri temsilcisi Katharina Gey ve Luigi Mastromarino tarafınfan bana verilen tek cevap şudur: "we are waiting for the answer from our responsable department". Garanti bankasına ödeme yapabilirken birden SEPA üyesi banka istediler ancak Türkiye'de SEPA üyesi bir banka yok. Demek ki Türkiye'de wirecard kullanılamıyor.