Etohum 2016'da yatırım yapacağı girişimleri açıkladı
Yatırım

Etohum 2016'da yatırım yapacağı girişimleri açıkladı

Etohum, 2016 yılında yatırım yapacağı girişimleri açıkladı. 30 Ocak Cumartesi günü düzenlenen Girişimcilik Zirvesi'nde bu yıl 21 farklı girişimi 2016 programına dahil ettiğini duyuran Etohum'un seçkisi geniş bir coğrafyayı ve endüstriyi kapsıyor.

Son dönemde Türkiye dışındaki girişimlere de yatırım yapmaya başlayan Etohum'un 2016 yılındaki seçkisi Hindistan'a kadar uzanıyor. Ancak sayısal üstünlük Türkiye merkezlilerde. Etohum, geçtiğimiz yıl düzenlediği Startup Turkey etkinliğinde Türkiye'den girişimlere sahnede yer vermemesiyle de eleştirilmişti. Etohum 2016 girişimlerinde yabancı girişimlerin oranı yaklaşık yüzde 25 ile sınırlı tutulmuş.

Etohum'un bu yıl yaptığı yeniliklerden biri de girişimlerle yaptığı ortaklık protokolünü yayınlaması oldu. (Söz konusu eleştiriler için bir önceki yılın girişimleriyle ilgili haberimizin yorumlarına göz atabilirsiniz.) Girişimcilik Zirvesi'nden bir süre önce resmi web sayfasında protokolün kopyasını yayınlayan Etohum, süreçle ilgili detayları şeffaflaştırmıştı.

Girişimcilerin protokole bakarak Etohum'un yatırım miktarıyla ilgili fikir sahibi olmaları da mümkün. Zira Türkiye'de anonim şirketlerin başlangıç sermayesi minimum 50 ila 100 bin TL arasında değişiyor. Seçtiği girişimlerin kuracağı anonim şirketlere yüzde 5 oranında ortak olacağını söyleyen Etohum, nominal hisse değerini baz alıyor. Şirket kuruluşundan sonraki 2 yıl içerisinde de Etohum, kendi belirleyeceği herhangi bir zamanda sözleşme anında belirlenen bir bedelle %5 hisse alma hakkına da sahip oluyor.

Bu yıl seçilen Etohum girişimlerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Etohum 2016 girişimleri

Dijital Kumbara: Orbay Keskin tarafından kurulan Dijital Kumbara, kullanıcıların kredi kartı işlem tutarlarını yuvarlayıp ekstra tutarı banka ve emeklilik hesabına aktararak para biriktirmelerini sağlıyor. Dijital Kumbara ile her kredi kartı sahibi harcarken para biriktirebiliyor.

Simenty: Edip Enes Çakır, Ali Göksel Bektaş tarafından geliştirilen bu uygulama internet sayfalarının otomatik olarak mobil uyumlu versiyonlarını oluşturuyor.

Planote: Irmak Özonay tarafından kurulan Planote, kullanıcıların gidilecek yer ve etkinlikler keşfetmelerini sağlayan sosyal bir öneri platformu. Planote, kullanıcının ilgi alanları, konumu, hava durumu gibi bilgileri baz alarak etkinlik, yer ve aktivite tavsiye ediyor. Planote’un sosyal özellikleri ile kullanıcılar diğer kullanıcıları ve onların plan, fotoğraf ve tavsiyeleri takip edilebiliyor. Uygulama planlama sürecini kolaylaştırmak için planlar hakkında bilgiler de içeriyor.

Uzmanıyla Konuş: Mustafa Şahin Aydın tarafından kurulan Uzmanıyla Konuş, uzmanlar ve danışanlar arasında video ya da sesli görüşmeler sağlıyor.

Beetouch: Serhat Tümerdem tarafından geliştirilen Beetouch, işletmeler için hedef ve zaman bazlı kurumsal iletişim çözüm sistemi sağlıyor. Beetouch kurum içi iletişimi görselleştirerek farkındalık yaratmayı, kültürü paylaşmayı ve aksiyonları etkilemeyi; organizasyon şemasının her noktasına iletişimi sağlayarak yardımcı oluyor. Magpos: Memduh Görkem ve Serkan Yıldız tarafından kurulan Magpos, küçük ve orta büyüklükteki restoranlar için bulut tabanlı restoran otomasyon sistemi sunuyor. Magpos kurulum ücretleri ve bakım maliyetleri gibi özellikle küçük ve orta büyüklükteki restoranlar için önem taşıyan otomasyon sistemi maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

İşini Sev: Duygu Aynur ve Bilge Can Gurer tarafından kurulan İşini Sev, iş arayanları, kariyer değiştirmek isteyenleri ve ne istediğini bilmeyenleri çeşitli mesleklerdeki rol modelleriyle buluşturuyor. Önceden çekilmiş videolar ile rol modelleri tanınabiliyor ve işle ilgili bilgi ve tavsiye alınabiliyor.

Fiza: Pooya Ghaffari tarafından kurulan Fiza, kaliteli Türk tekstil ürünlerini İran pazarına sunan bir e-ticaret platformu. Fiza, İran modasındaki güncel trendleri takip ediyor ve kullanıcılarının zevklerini ortaya çıkarıyor. Modaya uygun ürünleri Türk markalarının içerisinden bularak kullanıcılarına sunuyor.

Mobil Exper: Alpay Bilgiç tarafından kurulan Mobil Exper, araçlardaki arıza tespiti için arıza verilerini toplayan bulut tabanlı akıllı çözümler sunuyor. Mobil Exper her yolculukta iki bine yakın farklı değer topluyor. Yapay zekâsı sürücünün alışkanlıklarını belirliyor ve gelecekte oluşacak arızaları tespit ediyor. Ürün ikinci el araç alıcılarının satın alma öncesi arıza değerlendirmesi için kullanılabiliyor. Arabaya yerleştirilen cihaz, riskleri ve olası arızaları fark ederek bilgileri konum civarındaki teknik servislere iletiyor ve anında fiyat teklifi alıyor

Bean: Fatih Yücekaya tarafından kurulan Bean, kişiselleştirilebilen, inovatif, ucuz ve kolay kullanılan akıllı ev aydınlatma sistemleri sağlıyor. Bean Akıllı Ampul Soketi ve Bean Akıllı Prizler tablet, akıllı telefon ve bilgisayar gibi çeşitli cihazlarla kontrol edilebiliyor. Bean ayrıca kullanıcı hareketlerini kaydedebilen, sistem durumlarını gözlemleyerek erişilebilir hale getiren ve internet üzerinden dünyanın her yerinden kontrol edebilmeyi sağlayan Bean Akıllı Merkez’i de üretmiş.

Sukolay: Eren Erdem ve Mert Seçilmiş tarafından geliştirilen Sukolay'ın aynı adlı su siparişi uygulamasını yakın zamanda incelemiştik. SuKolay, kullanıcılar için ürünler, bayi kapanış saatleri, depozito fiyatları ve kampanyalar ile ilgili bilgilere de uygulama üzerinden ulaşılabiliyor.

Beatrips: Eren Atlı, Hasan Mert Yılmaz ve Burak Uzunboy tarafından kurulan Beatrips, kullanıcıların şehirdeki bütün etkinlik, parti, konser ve performanslara kolayca ulaşmasını sağlayan bir platform.

Smart Assist: Oğuz Uslu, Doruk Atak ve Hüseyin İnan’ın girişimi olan Smart Assist, kurumsal işletmeler için sanal asistan teknolojisi sağlıyor. Yansıtma teknolojisi, dokunmatik ekran ve ses tanıma algoritmasına sahip sanal asistanlar, gerçek insan etkileşimini taklit edebiliyor; ayrıcalıklı, etkileyici ve farklı bir hizmet deneyimi sunuyor.

Nara: Zafer Karadayı, Muzaffer Özdemir ve Ömer Yavuz’un kurucusu olduğu Nara, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları yaratan bir eğitim teknolojileri platformu. Nara, eğitimi eğlenceli, erişilebilir ve güvenli kılmayı amaçlıyor. Projeleri arasında ders kitaplarını canlandırma, 3D görseller, e-kitaplar ve online eğitim bulunuyor.

Eye Track: Tamay Cilasun tarafından kurulan Eye Track, Alzheimer hastalarının kaybolma sorununa çözüm getirip yakınlarının hayatını kolaylaştırıyor. Eye Track hastaların konumlarının gerçek zamanlı olarak yakınları tarafından takip edilmesini sağlıyor. Patentli pil teknolojisi, hasta yürürken ortaya çıkan kinetik enerjiyi çevirerek yüzde 25-30 oranında sabit tutuyor.

Beyond: Evrim Bulutoğlu, İrem Şentürk ve Furkan Cengiz tarafından geliştirilen Beyond, yapay zekâ ve astrolojiyi kullanan akıllı arkadaşlık asistanı. Siri, Tinder ve Susan Miller’ın melezi olarak düşünebileceğiniz Beyond, kullanıcısına henüz denemeden işlerin nasıl gideceğini söyleyebiliyor.

Gaming Battleground: Luka Ciganek ve Ivana Bracek tarafından kurulan GamingBattleGround oyuncuların turnuva organize ederek veya yarışarak para kazanmasına olanak sunan tamamen otomatik bir video oyun turnuva platformu. Bulgaristan merkezli.

Mytoddlr: Molawa Adesuyi, Stanley Ogbuchi ve Kehinde Yinusa’nın kurucusu olduğu Mytoddlr, ebeveynlerin kreş ve okul öncesi yaştaki çocukların günlük aktivitelerini izlemelerini kolaylaştırıyor. Mytoddlr uygulamasının gerçek zamanlı multimedya haber akışı, aile bireylerinin çocuklarının kreş ve anaokulunda ne yaptıklarını, mobil cihazlarından izlemelerini sağlıyor. Afrika merkezli.

BDcabs: Ishraq Tariq ve Zaidur Rahman tarafından geliştirilen, BDcabs taksi şirketleri, ticari taksiler ve özel kiralık araçları birleştiren Bangladeş’in ilk taksi çağırma uygulaması olma iddiasında. Bangledeş merkezli.

Gamedoora: Devang Parikh’in kurucusu olduğu Gamedoora, bireysel ya da stüdyo olarak oyun yaratmak isteyen herkesin kullanabileceği bir SaaS platformu. Gamedoora stüdyolar, sanatçılar v geliştiricilerin oyun geliştirmek için kullanabileceği bir online işbirliği aracı. Hindistan merkezli.

eList Guy: Noman Siddiq tarafından geliştirilen eList Guy, Şirketlere hedef müşteri listesi için onaylı e-posta adresleri ve belirli kriterler için potansiyel müşteri listeleri sağlıyor. eListGuy şirketlerin pazarlama ve satış gereksinimlerine dışarıdan veri yönetimi çözümleri sağlıyor. Pakistan merkezli.

Etohum 2016 girişimler 2016.etohum.com adresinde listeleniyor.

Yorumlar (17)
 1. Murat Yıldız Murat Yıldız

  Yine bir su projesi daha, sukolay projesinin etohumda seçileceği belliydi ki şu adreste https://webrazzi.com/2016/01/18/sukolay-kullanimi-kolay-mobil-su-siparisi-uygulamasi/ geçen hafta yayınlandı. İlgili sayfada arkadaşın birisi şöyle bir yorum yazmış, "eğer webrazzi, etohum, altın örümcek gibi isimlerle birlikte projeniz anılıyorsa işte o zaman benzerlerinizden bir adım daha öndesiniz demektir." diye, gerçekten de öyle.

  Piyasada mevcut su sipariş uygulamaları var, daha da olacak ve daha güzelleri de olacak, yalnız benim anlamadığım http://www.etohum.com/blog-tr/etohum-2016da-yatirim-yapacagi-girisimleri-acikladi/ bu adreste 2.500 başvurudan bahsediliyor, diğerleri o kadar mı kötü girişimlerdi de bu girişimler bizlere girişim diye sunuluyor.

  1. Bu yılki girişimcileri canlı izleme fırsatım oldu. Etohum geçen yılki eleştirilere kulak asıp şimdiye kadar ki istatistiklerini paylaştı, kaç girişim hayatta, kaçı dead gibi. Ardından Burak Büyükdemir, biz mentörlük veya danışmanlık vermiyoruz sadece bir platformuz, danışmanlık ağır bir yük diyerek eleştirilen tüm noktaları kapattı. Bir başka nokta ise, bu yıl sadece anlaşmayı kabul eden girişimcilerle yola çıktılar.Önceki yıllarda bazıları anlaşmalı bazıları değildi. O yüzden bu startuplar en iyileri, diğerleri değil gibi bir durum yok. Bu startuplar anlaşmayı kabul edenler. Yani anlaşmayı kabul etmemiş daha iyi girişimler vardır muhakkak diye düşünüyorum.

   Peki nedir bu anlaşma: %5 nominal değerleme, yani yukarıda belirtilen A.Ş. kurulumu için bu değer 50 bin-100 bin aralığında - Etohum burada üstüne düşen 2,5 ile 5 bin TL arasında bir rakamı vererek %5 ortak oluyor. 2 yıl içerisinde de olurda bir başka yatırımcı falan ortak olmaya kalkar veya işler iyi giderse max. 20 bin TL daha vererek bir %5 daha, kısaca toplamda %10'una max 25 bin TL ödeyerek ortak oluyor.

   Başka ne katkısı var bilmiyorum, bilenler varsa yeşillendirsin bizi :) Burada girişimlere neden kabul ettiniz gibi eleştirilerin yanlış olacağını düşünüyorum. Ülkemizde finansal kaynaklar kısıtlı.

   Tüm girişimlere başarılar ..

   1. M. Ünal Akkaya M. Ünal Akkaya

    Burak Büyükdemir, 38 kişinin başvurduğu etkinliğe ilk 40'ı açıklıyoruz dediği zamanları unuttu galiba?

    Madem istatisleri de paylaştı. 2500 başvuruyu da bize göstersin ki hem bizim onları tanımamıza fırsat verir, hem de amacına uygun bir iş yapmış olur.

    Haksız mıyım arkadaşlar?

 2. Ayhanbaris Ayhanbaris

  gecen seneki girişimlerden hangileri yok oldu bir istatistik var mı?

  ben %95 inin maalesef sessiz sedasız kapandığını düşünüyorum ve aklıma şu slogan geliyor. "Şeytan da bir melektir!"

  Memleketteki melek atırımcılığı bir fırın ekmek yemesi lazim.

  1. Mahmut E. Mahmut E.

   Yatırımcıdan önce okuyucunun kırk fırın ekmek yemesi lazım.

   Heyecan yapıp, klavyeye sarılmadan evvel kendinizden önceki yazılanları okursaydınız geçmiş yıllardaki girişimlerin istatistiklerinin yayınlandığını da görürdünüz.

 3. Semiz Otu Semiz Otu

  Etohum bir esnaf gibi hep tutulan kategorilerdeki projelere destek veriyor. Girişimlerine baktığınızda hep sosyal sehayat projeleri mevcut. Dikkatinizi çekerim http://www.etohum.com/startups

  1. Bu kadar yüklenmeyelim elde ne varsa onlar seçiliyor. Biraz da sıfır satış yapmış olanları seçiyorlar. Özeleştiri yaparak söylüyorum fikirlerimizin peşinden koşamıyoruz. Tabi hayat şartları kaçan da kovalayamıyor....

  2. Murat Yıldız Murat Yıldız

   Etohum çok akıllı bir esnaf, şu linkteki yazıyı okursanız bunu daha iyi anlayabilirsiniz. https://webrazzi.com/2013/05/28/hasan-aslanoba-etohum-yatirim/ neden etohuma yatırım yapılıyor dersiniz, çünkü bu şekilde çok ucuza çok iyi projeleri bünyelerine katabilme imkanları var. Ayrıca şu linkteki yazıda bulunan 2. maddeye de göz atabilirsiniz http://www.etohum.com/tr/faq burada ticari amacı olduğu açıkça yazıyor.

   Ethohum aslında sürekli şansını deniyor, büyümekte olan ya da büyüme potansiyeli olan şirketleri kendi sosyal ağlarında daha da büyütme, ve bunlardan daha fazla para kazanma hedefleri var.

   Webrazzi bu konuda en etohumun en büyük yardımcısı, her iki sitede birbirlerini destekliyor, dışardan biri için webrazzi minimum 6.000 TL içerik yayınlama ücreti talep ediyor fakat bu şekilde webrazzi etohumun tüm içeriklerini yayınlıyor.

   Genç arkadaşların en büyük yanıldıkları konu, zannediyorlarki bana yarım edecekler, benim elimden tutacaklar, öyle bir dünya yok, kimse kusura bakmasın, yapabiliyorsanız kendiniz birşeyler yapmaya çalışısın, KOSGEB ve TÜBİTAK destekleri bence en mantıklısı, en azından devlet garantili, birileri sizi sömürmüyor, kimseylede ortaklı gibi bir derdiniz olmuyor.

 4. Hayır onlar kotu değildi , sadece %10 hisse vermedi bu listeye girmek icin .

  1. Murat Yıldız Murat Yıldız

   %10 hisseyle falan alakası yok bu işin. İşin sırrı tamamen etohum bu girişimden para kazanabilecek mi? Kendisine fayda sağlayabilecek mi, bütün mesele bu.

   Girişimleri, yatırımcılara pazarlayabilmek için istedikleri şeyler çok daha farklı, verdikleri %10 sadece size o imzayı attırabilmek, sizi kendilerine çekebilmek, bir albeni oluşturabilmek,

   Etohuma başvuru yapan herkes %10 hisse verileceğinin farkında, bunu bilerek başvuru yapıyorlar,

   Etohum girişimleri değil, cebini düşünüyor, iyi bir girişimci olabilirsiniz fakat bir yatırımcıyla iş yapma olanağınız varsa eğer, etohum ve yatırımcı sizi istediği gibi kullanmak ister, kullanabileceğini düşündüğü girişimleri de bu şekilde seçer.

   Etohumun hiç bir kaybı yok aslında, her zaman kasa kazanıyor :)

 5. Cihat Dogan Cihat Dogan

  Bende basvuru yaptim, sorularda proje hakkinda hicbirsey yamiyordu, verdigim cevaplar ne kadar kotuyduki, biride arayip sormadi projen nedir diye, benim projem bunlardan cok mu kotu? Bilerekmi yapiyorla. anlamiyorum, bu girisimlerde ne gordulerde sectiler?eminim 2.500 basvurun icinde bunlardan daha etkili projeler vardir.

 6. Uyanın artık demek istiyorum tüm girişimci arkadaşlara. Ben yıllar önce e-tohum'a başvurduğumda, projemle ilgili sorulardan biri, yurtdışında daha önce denenmiş mi, oldu. O zamanlar çok anlayamamıştım fakat sonraki yıllarda etohuma seçilen projelere baktıkça aydınlandım. Bir daha bırakın etohuma başvurmayı kapısından geçmem, hele hele e40'a davet edilen arkadaşlardan Antalya yol ve konaklama parası istediklerini duyunca sosyal medyadan takibi bile bıraktım:)

  Bunlar işi tam olarak ticarete çevirmişler. Hani y pazarına x satalım diye yola çıkarak yatırımcılara girişim satıyorlar. Arada da yaptıkları tüm işlemlerden para alıyorlar; ulaşım, konaklama, etkinlik vs. Ben şimdi bütün çevremdekilere etohumdan geçme formülü veriyorum; buradan da paylaşayım da birkaç kişi faydalanır belki; seneye e40ta görürüz.

  1- Ekip Önemli: Ekibin öyle sıradan olmaması lazım; yazılım işi yapıyorsanız Odtü, Bilkent, İtü mezunu bir eleman alacaksınız. Tercihen bir sene Polonya'da falan erasmus yapmış olacak ya da Berlin'de birkaç ay takılacak. Ardından Boğaziçi çıkışlı ABD'de MBA yapmış bir işketmeci ya da finansçı alacaksınız. Bu iki kişi yeterli, çünkü fazlası da göze batıyor. Bu birinci yoldu. İkinci yol yapacağınız işle alakalı sektörde uzun yıllar çalışmış bir adam ya da kadın alacaksınız projeye. Mesela 24 saatte tasarım pastanız kapınızda gibi bir proje yapıyorsanız, Koşuyolu'nda 20 senedir pasta yapan Ayşe abla süper bir seçenek.

  2- Fikir Her Şey'dir: Evet ama yenilikçi fikir değil. Yenilikçi fikir risk almaktan başka bir şey değildir. Hem etohum ikna olsa bile o satacakşarı yatırımcıyı nasıl ilna edecekler? Bir düşünün arkadaşlar mantıklı olun lütfen. Yeni bir fikir üretmek yerine, angel.co'da 500'de ya da ycombinator'da geçen sene yatırım almış projelerden birini uyarlayın. Böyle yapın ki risk azalsın. Abd de tutmuş burda niye tutmasın diyebilsinler yatırımcılarına.

  3- Bütçenizin %50'sini Bir Kenara Koyun: Facebook reklamı için mi;, billboardları mı süsleyeceksiniz, flayer mı dağıtacaksınız, profesyonel bir şirkete pazar araştırmanızı mı yaptıracaksınız? Tabi ki hayır! Bu parayı çok daha güzel bir şeye harcayacaksınız. Eğitim ve aktivitelere... etohumun yaptığı her şeye gitmek zorundasın. Bunların bir kısmı ücretsiz ama bir kısmı da öyle böyle değil, bütçeyi yer bitirir.

  İşte siz bunları yapınca sizi yatırımcıya götürüp muhteşem bir sözleşme ile size yatırım yapıyorlar. Ekip tamam diyorlar, fikir daha önce tutmuş diyorlar, çok da sadık bitün eğitimlere katıldı diyorlar. Uyanın arkadaşlar; buraya harcayacağınız zamanla daha faydalı şeyler yaparsınız. Girişiminizin ayakta kalmadı her şeyden önemli. Kendini döndürmeli gitişim, çok kısa bir sürede bu noktaya gelmeli artık günümüzde. Son yıllarda başarılı olmuş girişimleri inceleyin, kaç tanesi böyle bir tohum yatırımla başarılı olmuş? Kandırılmayın. Kimseye lafla ya da sözleşmedeki laflarla hisse vermeyin. Burak Büyükdemir yakın zamanda Baybars Altuntaş başonu gibi patlayıp, televizyonlarda program yapar ancak. İnanmayın. Hemen yatırım aramaya başlamayın. Önce bir ayakta durmaya çalışın.

 7. Western Western

  Etohum startup mezarlığı oldu.

 8. Şu projelerden herhangi birisine, evet gerçekten iyi düşünülmüş ve ortaya konmuş diyebiliyor musunuz? Sunulan finansal olanaklar da, seçilen girişimciler de vasat altı maalesef. Bir girişimci olarak ancak çok çaresizseniz bu tür bir yapıya dahil olunabilir gibi görünüyor, diğer hallerde iyi bir fikre burada önerilenden çok daha fazla olanaklar sunulabilir.

 9. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Her yıl seçtikleri girişimlerin en azından %5'i marka olamıyorsa etohum'un kendini sorgulaması gerekiyor. Gerçekten 2500 proje başvursa içlerinden marka olabilecek %5 proje seçebilirler ANCAK insanların katkılarını sorguladıkları bir "ehotum"a fazla güvenmediklerini düşünüyorum.

 10. Stack_Over_Flow Stack_Over_Flow

  Bizde etohum'a başvurmuş ve sonrasında anlaşmayı görünce kabul etmemiştik.Anlaşmada canımızı sıkan konu sadece hisse değildi.Onların onayı olmadan şirket ile alakalı karar alamamamızdı.Bu yatırımcı veya başka görüşmelerde de aynı idi onların onayı olmadan görüşme yapamıyorduk.İkinci olarak bedelsiz olarak hisse vermek çok saçma idi.Ortada bir değer vardı ki biz çağırıldık , ve ortada bir değer var ise de bir bedeli olmalıydı.Arkadaşların yanlış aktardığı konu şu:

  Yani sözleşmede ben sizden 5 bin tl'ye %5 alırım diyor ama istediğim zaman alırım , şuan bu 5bin'i bile riske atmıyorum sana vermiyorum.Sonra sen biraz para et(eğer olursa) o zaman 5 bintl verip alacağım demekti.

  Yani imza edilen sadece bir taahhütname idi.Dolayısı ile karşı taraf yani etohum cebinden 1 lira bile çıkmadan sizden bunu alıyordu.

  Karşılığında hiçbir taahhüt yoktu , yani ben sizi şu kadar yatırımcıya götüreceğim gibi bir taahhüt yok.

  2. olarak da biz deneme safhasında idik , daha tutup tutmayacağı belli değil idi , çok sorgulamadan gel demeleri bizi şaşırttı, çünkü biz daha kendimizden emin değildik.

  Bize dense idiki , kardeşim sana sunduğum eğitimin vs. değeri 5 bin tl , ver katıl sonra da adil olarak bir seçim yapacağız.Sonrasında da eğer ilk 15'e girer isen sana böyle bir sözleşme önereceğiz o zaman tamam der , parayı birşekilde bulur katılırdık.

  Lafı çok uzatmayayım ,Sonrasında birkaç yatırımcı görüşmemiz oldu kendi çabamızla.Onlardan çok şey öğrendik yatırım almadık ama yola devam ettik.

  Sonuçta etohum şöyle böyle demek için yazmadım bu yazıyı saygıdeğer bir kurumdur.Lakin tek seçenek değildir.

  Bir yatırımcı bize , Bir web girişiminin köşede yeni açılan dönerciden prensipte hiçbir farkı yoktur , iş web'de olunca biraz daha afilli oluyor o kadar demişti.Dönerci işini kurduğunda ne yapıyorsa sen'de onu yapmalısın , kendini kanıtlamalı , işini büyütmeli ,yanında açılan diğer dönercilerden bir şekilde farklılaşmalı ve hayatta kalmalısın , ondan sonrada kendini ispatlayıp bak ben şu ilçede bu kadar para kazandım , şimdi tüm ilçelere veya illere şube açmak istiyorum ve şu kadar para istiyorum demelisin demişti.Sonuçta bize 'de çok mantıklı geldi , bu yolda ilerliyoruz.

  Bence tüm girişimcilerin bu şekilde yapması lazım , en önce yapmamız gereken kendimiz kanıtlamak ve para kazanmak gerisi lafı güzaf...

 11. Sayın Webrazzi,

  Endişeliyim. O yüzden yorum yazma ihtiyacı hissettim. Lütfen şuradaki yorumları silmeyin. Çünkü biliyoruz ki sektör küçük ve herkesin birbiri ile tanışıklığı var. Yarın Burak Bey gelip sizden rica eder falan... Siz de kıramaz silersiniz. Sonrasında arguman olarak da gerçeği yansıtmıyordu falan dersiniz. Yansıtsın ya da yansıtmasın algı bu. Ki yazılanların bir kısmı kişilerin anıları. Seneye dönüp baktığımda da bu yorumları burada görebilmeyi umuyorum.

  Saygılar