GameLooper: Mobil oyun geliştirmenin en kolay yolu
Mobil

GameLooper: Mobil oyun geliştirmenin en kolay yolu

Yazılım bilgisi bir yandan ilkokulların müfredatlarına girerken diğer yandan kodlama bilmeden üretim yapmaya imkan tanıyan platformlar hayatımıza girmeye devam ediyor. Mobil oyun geliştirmeye odaklanan GameLooper.com da bunlardan biri.

GameLooper'ı kısaca, kod yazmadan sürükle-bırak yöntemiyle iki boyutlu mobil oyun geliştirme platformu olarak tanımlayabiliriz. Umut Demirel tarafından Mart 2013'de kurulan girişim 2014 yılında Kutay Yalçınkaya'yı da kurucu ekibe dahil etmiş. Şu anda ise Aykut Yılmaz'ın da dahil olduğu 3 kişilik bir ekip tarafından geliştirilmesi devam ediyor.

Toplamda 2,5 yıllık bir geliştirmenin ürünü olan GameLooper, oldukça yeni bir platform. Tamamen İngilizce arayüzle hazırlanan platformda uygulama parçalarını bir araya getirmek oldukça kolay ama biraz tecrübe kazanmak ve detaylara hakim olmak gerekiyor. Geliştiricilerimiz de bu sebeple 200'den fazla rehber videoyu Youtube'a yüklemiş ve uygulama platformu üzerinde yerleşik olarak kullanıma sunuyor.

Basit ve detaylı arayüz rehber videolarla destekleniyor

GameLooper'ın kodlama bilgisini tamamen devredışı bırakması bir avantaj mıdır tartışılır ama kullanıcı kazanımı konusunda etkili olacağı malum. Şimdilik test kullanıcıları ve özel okullarda düzenlenen derslerle (kod yazmadan algoritma kurma eğitimi) 150 kişiden fazla ortaokul öğrencisi GameLooper ile oyun geliştirmiş.

İlk yılında 100 tane oyunu uygulama mağazalarına göndermeyi ve özellikle ders müfredatlarında kalıcı olarak yer almayı isteyen GameLooper'ın şimdiye kadar yayınlanan tek oyunu Bad Tackle (iOS) olmuş.

Oyununuzu uygulama marketine yüklemek ücretli

Diğer yandan  GameLooper, uygulama marketlerine yükleme yapana dek herhangi bir ücret de talep etmiyor. Ancak oyununuzu GameLooper üzerinden yüklemek isterseniz gelir paylaşımı yapmanız, çıktı alıp kendi adınıza yüklemek isterseniz de 199 dolar ödemeniz gerekiyor.

100.000 TL'lik Teknogirişim sermaye desteği ile kurulan GameLooper, ODTÜ Teknokent içindeki ofisinden tüm dünyaya ulaşmayı hedefliyor. Bir zamanlar İnternet Mahir'i ünlü yapan basit web sitesini bugün bir kaç dakikada oluşturabildiğimiz düşünülürse, mobil uygulama geliştirmenin de gelecekte oldukça kolay olacağını öngörebiliriz.

Eğer siz de bu geleceğe inanıyor ve şimdiden adım atmak istiyorsanız GameLooper.com sizi bekliyor.

Yorumlar (12)
 1. belli bir yatırım aldıktan sonra uygulamada tasarım kullanılacak denmişti. fakat verilen söz tutulmamış gibi duruyor. beta süreci için de email listesine kayıt olmuştum fakat hiç mail gelmedi. demekki beta süreci atlandı. sanırım oyun geliştiricilerinden geri bildirim almak istemediler. herneyse, umarız kısa zamanda uygulama tasarımı yenilenir ve diğer rakipleriyle kapışacak seviyeye gelir.

  1. Özer merhaba,

   Verilen söz tutulmamış değil, henüz yatırım almadık :) Gerçekten UI/UX konusunda büyük bir değişiklik planlanmış durumda ancak bunun için yeterli bütçemiz henüz oluşmadı. Bu sebeple bu versiyonu bu haliyle çıkarmak durumunda kaldık. Neyseki tutorial videolarımız sayesinde insanlar iyi kötü kullanabiliyorlar.

   Beta listesindeki tüm kayıtlı e-maillere 22 ocak tarihinde lansmanımızı yapar yapmaz bilgilendirme e-maili gönderdik. Umarım Spam klasörüne düşmemiştir. Beta süreci atlanmadı, şu andaki versiyon da Beta sürecinin bir parçası. Hatta çok yakında sadece Beta'ya kayıt olan kişilere duyuracağımız bir oyun yayınlama hediyemiz olacak, detaylarını hazırlamaktayız.

   Temennilerin için de ayrıca teşekkür ederiz.

   Sevgiler.

   1. gamelooper projesinin şuanda bitmiş olması gayet normal. çünkü gerçekten berbat bir tasarımları vardı... sanırım beta sürecinden hiç çıkamadılar.

 2. Alihan Büker Alihan Büker

  Tek kelimeyle harika. Arkadaşımızın emeğini düşününce ne kadar müthiş bir şeye imza attığı aklıma geliyor. İnş. daha da gelişir ve tüm dünyaya yayılır. Ben bir oyun yaptım bile :)

  1. Alihan merhaba,

   Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederiz. Böyle yorumları duymak gerçekten çok motive edici oluyor.

   Yavaş yavaş oyunları da uygulama marketlerine yüklemeye başlayacağız. O noktada GameLooper ile ne kalitede oyunlar yapılabildiği herkes tarafından görülmüş olacak.

   Takipte kalman dileğiyle.

   Sevgiler.

 3. Tamamen İngilizce arayüz yaptıklarına göre hedefleri Türkiye ve Türkiye'deki öğrenciler değil. O zaman tanıtımlarını da yurt dışında yapmaları, hedef kitleleri açısından daha doğru olur.

  1. Merhaba,

   Arayüzün tamamen İngilizce olduğu doğru, ancak hedeflerimizin Türkiye ve Türkiye'deki öğrenciler olmadığı doğru değil. Daha öncesinde çok sayıda özel okulda GameLooper yazılımını test ettik ve İngilizce konusunda bir sıkıntıyla karşılaşmadık.

   Çok kişinin Türkçe destek istediği yapılan yorumlardan belli olmakta, öncelik olarak hataların düzeltilmesi konusuna eğiliyoruz. Hemen ardından da çoklu dil desteği ekleme çalışmaları yapılacaktır.

   İlginize çok teşekkürler.

   Sevgiler.

 4. http://quark.progressionstudios.com/

  Siteyi kopyalarken rengini değiştirseydiniz bari

  1. Merhaba,

   Biz bu temayı bu renkleriyle beğendiğimiz için bu şekilde kullandık, bir sakınca da görmemekteyiz.

   Ama yine de dikkatiniz için tebrikler, güzel yakalamışsınız.

   Sevgiler.

 5. Alihan Büker Alihan Büker

  Bir tane güzel söz ve taktir. İnanın zor değil. Kopya, çalıntı vs gibi değerlendirmelere önermem apple, microsoft, yemek sepeti, trendyol vs özgünlüğünüde tartışalım. Bir girişim oratada, sevmek yerine sevmemenin 100 yolunu buluyoruz. Şükür ki Fatih İstanbula girdiğinde internet yoktu yoksa Ankara'da oturup ne güzel şehir diye hayaller kurardık.

 6. Öncelikle emeğinize sağlık, fikir güzel fakat arayüzler çok kötü. Uygulama resmen beni kullanma diye bağırıyor, tooltip yok, walkthrough yok. Acil bir düzenleme yapılması gerekiyor.

  1. Merhaba,

   Yorumunuz ve geri bildiriminiz için çok teşekkür ederiz.

   Arayüz konusunda benzer geribildirimler aldık, geliştirmeler yapılacaktır. Diğer söylediklerinizi de tek tek dikkate alacağız.

   Walkthrough olarak yazılımın içine gömülmüş ve videolarla destekli tutorialler var, sanırım gözünüzden kaçtı.

   Sevgiler.