.istanbul ve .ist uzantılı alan adları için başvurular açıldı
Alan Adı

.istanbul ve .ist uzantılı alan adları için başvurular açıldı

İstanbul uzunca bir süredir beklenen alan adlarına sonuda kavuşuyor. Nokta İstanbul yani .istanbul  ve .ist uzantılı alan adlarının tanıtımını bugün düzenlediği bir basın toplantısıyla yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi alan adları için erken kayıtların açıldığını da duyurdu.

Şehri temsil eden alan adları İstanbul'un uzunca süredir beklediği bir gelişme. Zira İstanbul için .istanbul  ve .ist uzantılı alan adı talebi 2012 yılında ICANN‘e iletmişti. İstanbul’un bu talebine cevap, 2014 yılında gelmiş ve süreçte imza aşaması aynı yıl Eylül ayında tamamlanmıştı.

Berlin ve Londra'dan sonra ilk şehir alan adları arasında yer alan .ist ve .istanbul, alan adı sistemine yeni coğrafik üst düzey alan olarak Temmuz 2015’de tanımlandı. ICANN başvuru değerlendirmelerinde, teknik, operasyonel ve finansal gerekliliklerin tümünü sağlayan İstanbul, kendine ait alan adı uzantıları test sürecini geçtiğimiz haftalarda başarıyla tamamladı. Alan adlarının ilk satışları ise bugünden itibaren başladı.

Söz konusu alan adları tahmin edebileceğiniz gibi, ilgili web sitesinin “İstanbul’un parçası” olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte İstanbul'un markalaşması ve markaların da İstanbul adından faydalanması gibi faydalar sağlıyor kullanıcılarına.

Screen Shot 2016-01-27 at 15.12.12

.ist ve .istanbul alan adlarını almak isteyenler için sınırlı erken kayıtlar 27 Ocak-26 Şubat tarihleri arasında. Türkiye'de faaliyet gösteren kamu kurumları, özel şirketler ve STK'lar için genel satışlarsa 1 Mart'ta başlıyor. Bireysel başvurularsa 1 Mayıs'tan itibaren kabul ediliyor. Alan adlarının satışı konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkili konumda. Detaylar için nic.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Önce ülkemize sonrasında da istanbullulara hayırlı olsun :)

 2. Isa Koç Isa Koç

  para babaları sömürsünler şimdilik, biz garip gurabalara 10 mayısa kadar sadece öylece bakmak düşüyor

 3. Cihan Cihan

  Bu nasıl bir saçmalık biz şu an alamıyoruz 10 Mayıstan sonra alabilecekmişiz. Bir şeyler kalırsa artık.

 4. Semiz Otu Semiz Otu

  Bu şekilde bir hizmet anlayışını kesinlikle kınıyorum. Domain alabilmek için İcann kaydı veTmch kaydı şart , ayrıca en az 5 yıllık satın almak zorunlu ve 5 yıllık ücret ise 3000$ .

 5. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Zamanla unutulup gidecek bir domain uzantısı. Bu saatten sonra ancak .tr uzantılı alan adı iş yapar.

 6. forum.istanbul kim alacak bakalım :)

 7. firmaları ve kurumları korumak için gayet güzel bir fikir düşünmüşler.

  Aksi takdir'de domain tüccarların eline kalacaklardı.

 8. Fatih Karakaş Fatih Karakaş

  Fiyat politikasından şunu anlıyorum domain avcılarının heveslerinin kursağında kalacağı :)

 9. Mert Meriç Mert Meriç

  Fiyatları hakkında bir bilgi var mı acaba? Sitede bulamadım...

 10. Çağlar Çağlar

  Değerlenir.

 11. Mrsarac Mrsarac

  verilen linkte tescil yapılmıyor, ihs.com.tr den tescil edilebiliyor.

 12. Serdar Serdar

  Sınırlı kayıt dönemi marka sahipleri için başladı arkadaşlar. https://www.domainsorgulama.com/istanbul-alan-adi-uzantisi/ adresinden tescil edebilirsiniz.