.istanbul uzantılı alan adları yakında geliyor
Yazılım

.istanbul uzantılı alan adları yakında geliyor

İstanbul, .istanbul  ve .ist uzantılı alan adı talebini ICANN'e 2012 yılında iletmişti. O dönem Wired'ın haberinde bile örnek şehir olan İstanbul'un bu talebine cevap geldi ve süreçte imza aşamasına gelindi. ICANN başvuru değerlendirmelerinde, teknik, operasyonel ve finansal gerekliliklerin tümünü sağlayan İstanbul'un, kendine ait alan adı uzantıları test sürecinden sonra hayata geçecek. .istanbul ve .ist uzantılı web sitelerini yakın zamanda görmeye başlayacağız.

İstanbul, alan adı uzantısı talebinde bulunan tek şehir değil. Aslında, bir süredir dünyanın büyük şehirleri arasında bu konuda bir ilk olma yarışı var. Yarışın galibiyse Berlin. The Local'ın haberine göre, Salı günü açılacak olan .berlin alan adı uzantısına şimdiden yoğun bir ilgi var, .berlin alan adı uzantısını isteyen websitelerinin sayısı 55,000'e ulaşmış.

.berlin uzantılı bir alan adı satın almanın maliyeti 50 ve 100 dolar arasında. Satışların sadece ilk yılda 700 bin dolar gelir yaratması bekleniyor. Gelirlerin bir kısmı da tabi Berlin'e gidecek. .istanbul uzantılı adreslerin fiyatları henüz belli değil ancak benzer şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu adreslerden ek gelir yaratması bekleniyor. 

Şehirlerin kendi adlarını kullanan alan adı alma yarışının kazananı Berlin, ardından 50 tane daha şehir geliyor. Viyana'nın .wien uzantısı  Berlin'den hemen sonra açılacak. (BBC haberinde, .wien uzantılı bir sayfanın şimdiden hazır olduğu ancak Temmuz ayından itibaren yayına çaılacağı iddia ediliyor. Japonya'nın Nayoga şehri de Viyana'dan hemen sonra geliyor. Heyecanla sıralarını bekleyen diğer şehirlerse, Paris, New York ve Johannesburg. Londra'nın ise .London uzantılı alan adları Nisan ayında açılacak.

Şehirlerin isimlerinden oluşan alan adlarının teknik ismi generic Top-Level Domain (gTLD) ve şehir yönetimleriyle ICANN arasındaki bir anlaşmayla sağlanıyor. ICANN resmi websitesinde İstanbul başvuru süreciyle ilgili detaylı bilgiyi buradan görebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. güzel haber , istanbul adına iyi alan adları almak lazım , hemen komün.ist , fas.ist falan açılır şimdi hemen :D

 2. Isa Koç Isa Koç

  Galiba sadece .istanbul adresini alabilecek galiba. Aslında .ist uzantısını alsa daha iyi olurdu. .istanbul çok uzun kalıyor.

 3. M.akif M.akif

  Kim alıyor bunları belediye mi, devlet mi, özel şahıslar mı?

  1. M.akif M.akif

   Yazıda varmış.Yerel yönetimmiş.Yorumdan sonra okudum.

 4. Sibel Sibel

  ICANN sitesinde başvuru görünüyor, bir de pre-registration yapma imkanı olsa ne güzel olurmuş...

 5. Ali Gültekin Ali Gültekin

  Fiyatlar büyük ihtimal $35 altinda olmayacak gibi gozukuyor. Nic.tr gibi İBB nin kendi satis kanali olacak mi?

 6. Canşentürk Canşentürk

  uzantıları şahıs olarak alabilecek miyiz bilgisi olan var mı ?

 7. bu tarz uzantılar bizim ülkemizde tutmaz maalesef