İkinci el eşya ilan uygulaması Semt’in kullanıcı sayısı 12 bine yükseldi

semt-logo

Yakaladığı hızlı büyümenin ardından geçtiğimiz Eylül ayında Naspers’tan aldığı 100 milyon dolarlık yatırımla Letgo, mobilde ilanlar için hala yer olabileceğine dair güçlü bir sinyal vermişti.

Bunu doğrular şekilde geçtiğimiz yıldan itibaren ikinci el ilanlara odaklı artan sayıda yerli uygulama görmeye başladık. Bu uygulamalar arasında öne çıkan Semt, geçtiğimiz Nisan ayında yayınladığı iOS uygulamasının 12 bin kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

İkinci el eşya ilanları için ücretsiz sunulan Semt mobil uygulamasında bugün kazaktan kitaba, otomobilden aksesuara oldukça geniş yelpazede ürünler listeleniyor. Fiyatlar buna paralel olarak tek haneli de olabiliyor on binleri de bulabiliyor. Semt’in bizimle paylaştığı verilere göre, uygulama üzerinde bugüne kadar yaklaşık 4 bin ilan yayınlandı.

semt

Caner Dağlı ve Aykut Erşahin‘in ortak projesi Semt, yaklaşık 2.5 ay sürede geliştirilmiş ve bugün de ikili tarafından yönetiliyor. Semt, son dönemde yerelleşme çalışmalarına hız veren Letgo gibi rakiplerinden, sunduğu servis kalitesiyle ayrışmak istiyor. Caner, gönderilen tüm ilanların tek tek incelenmesi ve geçerlilik süresi dolan ilanları askıya alınması konusunda titizlikle çalıştıklarını söylüyor.

Semt alışveriş işlemini tamamen kullanıcıya bırakan bir uygulama olmasıyla tamamen ücretsiz. Uygulamada yayınlanan bir ilan için fiyat ve ödeme konusunda satıcıyla mesajlaşarak ilerliyorsunuz. Bu nedenle Semt henüz gelir yaratan bir uygulama değil. Bugüne kadar yayınlanan ilanlar arasında “satıldı” olarak işaretlenenlerin sayısının 300’ü geçtiği notlar arasında. Satılmasına rağmen işaretlenmeyenlerle birlikte bu sayının daha yüksek olduğunu belirtiyor ekip.

Semt bugün yalnızca iOS’te ancak Android uygulaması bir süredir öncelikleri arasında. Zira kısa zaman önce yayınlanan Android uygulaması yeni özellikler desteklenmediği için yayından kaldırılmıştı. Ekip, gerekli geliştirmeleri yapıp kısa sürede Semt’i Android tabanlı cihaz kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Bununla birlikte Semt, kullanıcı deneyimine odaklanarak, “milyon dolarlık yatırım almış rakiplerinden” farklılaşmak istiyor.  Semt algoritmaları kullanıcıların ana sayfada kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaşamalarını sağlayacak şekilde geliştiriliyor.

Yorumlar (2)

  1. İkinci el eşya alım ve satımı internetten gerek gitti gidiyor gerek sahibinden şimdide bunun çıkmasıyla biz ikinci el eşya alıp satan ve geçimini ikinci el eşya satışından sağlayan firmalar olarak çok zor durumda kalmaya başladık. Üstelik bizim fiyatlarımızdan çok fazla rakamlarla insanlarımız ikinci el eşya almaktalar ve piyasadan habersiz alış veriş yapmaktalar. Peki bu işten devletin ne kadar zararı var acaba onu düşünen var mı? Oturdukları yerden alıp satanlar devlete bir kuruş vergi vermeyenlerle biz vergisini veren dükkan kirası veren esnafla bir olur mu? Bu konunun acilen gündeme gelmesi gerekir.

    Cevapla
    • Sizin elinize düşmekten iyidir, herkes kısmetini yaşar. Ayrıca ne vergi verdin bugüne kadar merak ettim?

      Cevapla

Bir Cevap Yazın