Letgo, mobil seri ilan uygulaması için Naspers'tan 100 milyon dolar yatırım aldı

Letgo, mobil seri ilan uygulaması için Naspers'tan 100 milyon dolar yatırım aldı

Kullanıcıların elden çıkarmak istedikleri eşyaları kolaylıkla listelemesini sağlayan Letgo, mobil öncelikli seri ilan sitesi için 100 milyon dolar birinci tur yatırım aldı. Yatırım, Türkiye'de Markafoni ve PayU gibi iştirakleri olan Naspers'tan geldi. Letgo, yatırımla birlikte ABD pazarına giriş yapacak.

Aralarında Türkçe'nin olduğu 19 farklı dil desteğiyle sunulan Letgo, geçtiğimiz Şubat ayında Google Play Store'da ve Mayıs'ta App Store'da yayınlandı ve kısa sürede küreselleşti. Bugüne kadar kullanıcılarının 500 bin adet ilan yayınladığını söyleyen Letgo, Türkiye, İsveç, Norveç ve İtalya gibi pazarlarda Google Play Store'un ücretsiz alışveriş uygulamaları kategorisinde ilk 10'da yer alıyor.

Letgo, mobilde ilan vermeyi epey bir kolay hale getirmesi ve maliyetleri sıfıra indirmesiyle dikkat çekiyor. Letgo'ya ilan vermek için istediğiniz ürüne ait fotoğrafları çekip yüklemeniz, tarif girmeniz ve bir fiyat belirlemeniz yeterli. Letgo, diğer pazar yerlerinden farklı olarak platformundaki alışverişlerden komisyon almıyor. Bu özelliği uygulamanın gelecekte nasıl gelir yaratacağı konusunda düşündürse de, kullanıcıları şimdilik memnun ettiği kesin. Letgo'nun verilerine göre, bugüne kadar 2 milyon kez indirilen uygulaması üzerinden yapılan işlemlerin Brüt Emtia Değeri (GMV) 25 milyon dolara ulaştı.

letgo

Letgo'nun bir diğer avantajı, pazar yerinde karşı karşıya gelen alıcı ve satıcıların sohbet etmesini sağlayan mesajlaşma fonksiyonu.  Bu uygulamanın bir komünite oluşturmasına ve büyük bir antrepoda geziniyormuşsunuz hissi veren online pazar yerlerinden farklı olarak daha sıcak ve kullanıcıya daha yakın bir imaj yaratmasını sağlıyor.

Letgo'nun küresel ve yerel çok sayıda rakibi var. Buna karşın kurucusu Alec Oxenford'un daha önce gelişmekte olan pazarların eBay'i olarak bilinen OLX'in kurucu ortağı olması, yeni girişimine de güvenle bakılmasını sağlıyor. Oxenford bugün 240 milyon kullanıcıya ulaşan OLX'in yönetim kurulu başkanı ve mobil öncelikli Letgo ile aynı başarıyı tekrarlaması muhtemel.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.