FlyMedi, 150 milyar dolarlık sağlık turizmine odaklanan yerli pazar yeri
Yeni Girişimler

FlyMedi, 150 milyar dolarlık sağlık turizmine odaklanan yerli pazar yeri

Sağlık turizmi son yılların büyüyen pazarlarından ve Türkiye hem yetenek hem de turizm açısından bu pazarın gözde ülkelerinden biri. Türkiye merkezli Flymedi.com da sağlık turizmi üzerine küresel bir pazar yeri olarak pazardaki oyuncuları bir araya getirmeyi hedefliyor.

FlyMedi'yi kısaca 'yurtdışında tedavi olmak isteyenlerin sadece uluslararası akreditasyonlara sahip hastanelere erişimini kolaylaştıran bir girişim' olarak tanımlayabiliriz. Şu anda 300’den fazla tedavi için medikal turistlere fiyat bilgisi de sunarak hizmet veriyor.

Şubat 2015'te Fatih Çiftçi ve Eray Çetiner tarafından kurulan Flymedi, Boğaziçi Üniversitesi'nin melek yatırımcı ağı BUBA'nın portföy girişimleri arasına seçilerek ilk önemli  desteği de arkasına almış gözüküyor.

Flymedi saglik turizmi

Hedef 2016'da 10 farklı ülkeye ulaşmak

Türkiye'nin 6. en büyük sağlık turizmi merkezi olduğunu paylaşan girişimcilerimiz, Flymedi'ye Türkiye'den şimdilik 25’ten fazla hastaneyi eklemiş. Bu yıl sonu itibarıyla de 10 farklı ülkeden  aracılık etmek istiyor.

Kullanıcıların konaklama dahil sağlık turu paketlerine olan ilgisinin öngördüklerinden yüksek olduğunu belirten Fatih Çiftçi, her şey dahil sağlık turu paketlerinde yüzde 40’a kadar tasarruf sağlandığını belirtiyor. Flymedi şu anda 4 dilde (İngilizce, Rusça, Rumence ve Almanca) yayın yapıyor.

FlyMedi'ye göre Arap ülkelerinden gelen medikal turistler en çok estetik ve saç ekimi; Balkanlardan ve Türki cumhuriyetlerden gelenler ortopedi ameliyatı ve kanser tedavisi; Avrupa'dan gelenler ise tüp bebek, göz ameliyatı ve diş tedavisi için Türkiye'yi tercih ediyor. Başta da belirttiğim gibi Türkiye hem uygun fiyat ve hem de yetenek açısından bölgenin en büyük sağlık turizmi merkezi olarak gözüküyor.

Flymedi saglik turizmi pazar yeri

150 milyar dolardan büyük bir pazar hacmi

Aldığımız bilgilere göre (KPMG raporuna göre) bu pazar küresel çapta 150 milyar dolardan büyük ve her yıl yaklaşık yüzde 25 büyüme gösteriyor. Flymedi de bu pazarda küresel bir oyuncu olarak pastadan mümkün olduğunca büyük bir pay almak istiyor.

Bu yıl içinde yatırım almayı ve hızlı büyümeyi hedefleyen Flymedi tam olarak bizim izlediğimiz teknoloji odaklı girişimler arasında sayılmaz ama söz konusu pazardaki potansiyeli internet üzerinden ortaya çıkarması açısından oldukça değerli. Bu alandaki ekonomik potansiyelin internetle ortaya çıkarılmasıyla internet sektörüne ve girişimciliğine olan inancın da artacağı kanaatindeyim.

Yorumlar (4)
  1. MEDIGO copy cat desenize

  2. Gökhan Gökhan

    2009 da bu fikri projelendirmiştim ama hayata geçirmedim, gerçi bu modelden biraz daha farklıydı. O zaman medigo da yoktu bu da. Medigo da copy cat ama 1 buçuk yılda 7 milyon euro yatırım aldı 2 round ta

  3. Selamlar, Yatırım demek para kazanmak demek değildir. Ortaya bir para konur karşılığı beklenir. Değerleme sırasında zaten az çok işin nereye gideceği de belli olur. Bu tarz copy cat işlerin bir yere varacağını sanmam.

  4. copy cat ler, yatırımlar, değerlemeler derken muhabbet güzel.

    Şirketin 2. tur yatırımı alması demek, ilk turda aldığı yatırımı growth(revenue) e çevirmesi demek. Bence burda konuşulması gereken konu iş modeli. Bu iş modeli baya zor, satışın offline da kapandığı her iş modeli gibi. hele satışın offline da kapandığı bu modelde yazıda belirtilen herşey dahil paketler bence konuşulmamalı bile. pazar büyük ama scalable bişi çıkarmak zor. Ha deniyolar, helal olsun denesinler. Ben webrazzi yi bayadır takip ediyorum. Bu tarz haberlerin altında hep bu tarz profilde 'deneyimli' girişimciler bu copy cat bir yere varamaz, şu birşeye yaramaz vb tarzı şeyler yazıyor. Türkiyenin bu hali SF den bakınca çok komik duruyor:) Booking de otel pazarında bir iş modeli oturttu, arkasından milyar dolarlık en az 5 tane daha copy cat çıktı. Bu tarz yazıları yazmak için bilgisayar başında bekleyen, haberin altında yazıya giydirerek kendilerini önemli hisseden ciddi bir kesim var sanırım tr de :) tatilsepeti için de copycat falan yazılmıştı ama bunlar burada sağa sola o tutmaz, bu olmaz derken browser da yan sekmede tatilsepetine nasıl kapak atarız deyip ilanlarına cv dağıtıyorlardır :) bence de komik :)