Facebook sanal gerçeklik araştırma merkezi kuruyor

Facebook sanal gerçeklik araştırma merkezi kuruyor

2014 yılında Oculus'u 2 milyar dolar bedelle satın alarak sanal gerçeklikle ne kadar ilgilendiğini ortaya koyan Facebook, sadece bu konuda araştırmaların yapılacağı bir birim kuracağını açıkladı.

Facebook'un kurmayı planladığı birim yalnızca Facebook ve Oculus çalışanlarına özel olmayacak, şirketin genel yapılandırmasından ayrı tutularak özerk bir statüyle kurulacak. Araştırma merkezinin lokasyonu içinse ABD'nin Pittsburgh şehri seçilmiş. Buna gerekçe olarak ABD'nin mühendislik alanında en iyi üniversitelerinden olan Carnegie Mellon'ın bu bölgede yer alması ve bilimsel araştırmalarla bu bölgeyi beslemesi. Uber de sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışmalar için yine Pittsburgh da ofis açmıştı.

Kurulacak bu sanal gerçeklik araştırma ofisinde Facebook öncelikli olarak 3 boyutlu yüz ve vücut hareketi tanıma teknolojileri üzerinde çalışmalar yapmak isteyen araştırmacıları ekibine dahil etmek istiyor. Bunun için ''bilgisayar görüşü araştırmacısı'', ''bilgisayar görüşü mühendisi'' ve ''doktora sonrası bilgisayar görüşü alanına odaklanmış araştırmacı'' gibi ''bilgisayar görüşü'' üzerine yoğunlaşmış ilanlarını yayına almış. Facebook'un kuracağı merkezin 20.000 metrekare büyüklüğünde olacağı belirtilirken bunun ne kadarının Oculus çalışlanlarına tahsis edileceği belirtilmemiş.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.