İstediği yatırımı bulamayan KlikSA yeniden yapılanarak TeknoSA'nın altında konumlanıyor
E-Ticaret

İstediği yatırımı bulamayan KlikSA yeniden yapılanarak TeknoSA'nın altında konumlanıyor

Sabancı Holding'in bir iştiraki olan KlikSA'nın küçültülerek TeknoSA'nın altında bir outlet kanalı olmasına karar verildi. Teknik olarak kapanmakla yakın bir anlama gelen bu hareketle KlikSA operasyonu küçültülerek TeknoSA'nın altına alınıyor.

Bu sabah KlikSA Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan tarafından çalışma arkadaşlarına gönderilen bir e-postayla duyurulan yeniden konumlandırmanın öncesindeki süreç de şeffaflıkla paylaşılıyor. Bir süredir sektörde KlikSA'nın büyümek için dış yatırım aradığı konuşuluyordu. Bir yatırımcıyla teklif noktasına da gelen şirket, Yönetim Kurulunun teklifi reddetmesiyle yeniden yapılanmayı tercih etmiş.

Türkiye internet pazarında kısa sürede güzel bir başarı yakalamış KlikSA ekibinin aradıkları yatırımı almaları durumunda çok daha iyi işler yapabileceğini düşünüyorum. Ancak ne yazık ki Sabancı Holding, online pazarda böyle bir büyümeyi hayata geçirmek için kaynak ayırmayı tercih etmemiş. Son yıllarda çok hızlı bir büyüme gösteren TeknoSA'nın varlığı da ayrı bir şirketle bu alana yatırım yapılmasını engellemiş olabilir.

KlikSA Genel Müdürü Nevgül Hanım'ın paylaştığı e-postayı aşağıda inceleyebilirsiniz. Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşacağız.

kliksa-eposta

Güncelleme: Haberde yer alan ve Kliksa çalışanlarına gönderilen e-posta içeriği, Kliksa'nın hukuki talebi üzerine ticari sır olduğu gerçekçesiyle yayından kaldırılmıştır.

Güncelleme 2: Biraz önce konuyla ilgili TeknoSA bir basın açıklaması paylaşarak yeniden yapılanmayı doğruladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan: “Yeni strateji ile birlikte kliksa.com, TeknoSA’nın deneyim ve gücünden daha fazla faydalanacak. Tüketicilerine geniş ürün gamıyla hizmet veren kliksa.com, TeknoSA ile oluşturacağı güç birliği ile kesintisiz hizmet ve alışveriş deneyimi yaşatmaya devam edecek.”

Yorumlar (31)
 1. Kliksa severek alışveriş yaptığım online alışveriş sitelerinden biriydi. Umarım Türkiye'de elektronik e-ticaret sektörü ve Sabancı için hayırlı bir karar olur.

 2. Hüseyin Hüseyin

  Arkasında sabancı gibi büyük bir şirketin olması yatırımcıları ayrıca tedirgin etmiş olabilir. Türkiye' de güzel iş çıkarmışlardı, inşallah ilerleyen zamanda tekrar kendi başlarına pozisyon alabilir duruma gelirler.

 3. Elon Musk Elon Musk

  KlikSA'nın büyük bir başarı yakaladığını siz düşünebiliyorsunuz da Sabancı Holding düşünemiyor mu? Para getirmeyen işten kime fayda gelmiş

  1. Yorumun için teşekkürler Elon :)

   1. Elon Musk Elon Musk

    Elon Musk yazınca eleştiriler pek yayınlanmıyor :D

 4. Mert Bulan Mert Bulan

  Sırf UPS ile çalıştıklarından kendilerini tercih ediyordum. Küçülmesi üzücü ancak bence gayet normal. Tedarik süreleri inanılmaz uzundu. Bununla birlikte yaptıkları işin üzerine hiçbir şey katmıyorlar, ne müşteri memnuniyeti ne de hizmet kalitesi. Türkiye'de neredeyse tüm e-ticaret siteleri aynı. Kullanıcılar da haliyle en uygun fiyat hangisiyse onu tercih ediyor. E-ticaret siteleri de müşteri çekmek için bol bol kupon dağıtıyor. Cirolarını istedikleri gibi arttırıyorlar ama kârlılık yok. Sonuç olarak da ya kapanıyorlar ya da küçülmeye gidiyorlar. Bu duruma şaşırmamak gerek artık.

 5. Kürşat Kürşat

  Sabancı'nın, yanlış stratejilerinden biri daha...

 6. Bahadır Bahadır

  Kargalı ve patlangaçlı reklam kampanyalarını kuran ajanslarını ve onaylayan pazarlama ekiplerini tebrik etmek lazım. Her ikisi de faciaydı.

 7. Orkun Orkun

  Dünyada başarılı olmuş hangi e-ticaret şirketinin genel müdürü finanstan gelmiş? Bu büyük gruplar, her iş bizim kontrolümüzde olsun, bildiğimiz birilerini şirketlerin başlarında tutalım, işi bilmelerinin fazla da önemi yok dedikçe daha çok açıp açıp böyle siteleri kapatırlar. Allahtan online ortam kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Bugüne kadar Sabancı'nın ismi, Teknosa'nın alım ve stok avantajlarını kullanarak geldiler, bunun ötesinde kliksa olmasından kaynaklı bir sunum veya hizmet farkı zaten göremedik. Diğer eticaret siteleri gibi tek fark yaratmaya çalıştıkları alan da fiyattı. Bu da beklenen doğal sonuç diyelim, daha fazlası zaten olamazdı. Geçmiş olsun.

  1. Abdullah Abdullah

   Orkun, tebrikler çok özet geçmişsin, aynen, finanstan gelen kişilerin batırdığı kaçıncı site bilemiyorum. Online'ın acımasızlığını ve gerçekçiliğini bu yüzden seviyoruz.

 8. Faruk Uzun Faruk Uzun

  Görünen köy maalesef kılavuz istemiyor. Kurulduğu günden bugüne tedarikçi olarak çalıştığımız Kliksa'nın operasyonel sistemini kendi içimizde eleştiriyor ve rakiplere kıyasla çok fazla sipariş sorunu yaşıyorduk. Nevgül Hanım'ı Emarsys Akademi'nin bir toplantısında dinlemiştim, şirketin büyümesine yönelik oldukça iyimser bir tavrı vardı fakat Kliksa ölçeğindeki bir girişimin rakipleri arasında hayatta kalması için maalesef küçük farklılıkların ötesine geçmesi gerekiyor.

  Güncel durumda yapılan hamleyi doğru buluyorum, TeknoSa'nın outlet markası olması Kliksa'yı kategori bakımından daha net konumlandırır ve markaya nispeten daha sadık bir kitle kazandırabilir.

 9. Alper Tunga Alper Tunga

  Bu arada maili kaldırdınız da cacheden görülebiliyor :)

 10. Hani bir laf vardır. "Bekara karı boşamak kolaydır" diye. Bazı yorumcular aynen bu bakış açısına sahip.

  Ben kapanma durumlarında insanların "çalışanlar" açısından hiç bakmıyor olmasına çok kızgınım aslında.

  Orada insanlar çalışıyordu ve kimisi yeni evli, yeni anne baba, belki zor zamanlar geçiriyordu. Bu yüzden bir iş yeri kapanışı haberi geldiğinde, atıp tutanları görünce sinirleniyorum.

 11. Nevgül Hanım ile bir çok kez karşılaşmamız ve seminerlerde dinlemişliğim vardır. Gerçekten Sabancı grubu bu markanın dışarıda nereye geldiğinin hiç farkında değil. Doğru yönlendirilemiyor veya içeride baskın bir karakter olmadığı için direnip doğru ifade edemiyor.

  Çok ciddi emekler sarf edildiğini biliyorum. Sonu anlaşılan Darty ve Hızlı Al gibi olacak... 2015 Döküm yılı 2016 içinde devam ettiğinin en büyük kanıtı bu haber oldu.

 12. Bilal Bilal

  Arkadaşlar sürecin başından beri izliyorum e-ticaret şirketlerinin girişimciler ile başlaması gerekmektedir çünkü bu apayrı bir durum kliksa profesyonel yönetimlerin büyük maaşlı yöneticilerinin sistemi perakende olarak zannetmesi ve içerde değer katabilecek insanları değerlendirmemeleri yüzünden bu duruma geldi.Gerçekten emek veren bir sürü insan vardı allah yolarını açık etsin ama bu insanların haklarını yiyen adamlarada diyecek söz bulamıyorum .Sağda solda üst düzeyim diye gezmekle olmuyor bu işler

 13. N11 ' in saf dışı ettiği bir rakip daha

  1. Abdullah Abdullah

   Kesinlikle çok doğru tespit.

  2. Eticaret Kurusu Eticaret Kurusu

   N11 kar ediyor sanıyorsunuz herhalde :)

 14. Enders Game Enders Game

  bi tek kliksa olsa gerek... bir çok firma zarar etikleri halde mücadeleyi devam ediyorlar??? yeterki piyasada olalım misali:) böbi gam patlaması olabilir, mesajım şu internet eski düzene benzemiyor, fazla sıkıntıya girmemek lazım

 15. İhsan Buyukse İhsan Buyukse

  Son kullandığım akıllı telefonumu kliksa'dan çok uygun fiyata almıştım. O yüzden çok üzüldüm. Türkiye'deki e ticaret sektörü yavaş yavaş büyük oyuncuların eline kalacak gibi. Gittigidiyor.com ve hepsiburada'nın ekmeğine çok ciddi bir şekilde yağ sürer bu gelişme.

 16. Mehdi Goruk Mehdi Goruk

  Yatırımcısı kim olursa olsun... Bundan böyle hiç kimse, "bir sanal mağaza açayım burada binlerce kalem ürün satayım" diyemeyecek. e-ticarette bu model artık çok gerilerde kaldı.

  Girişimci ve yatırımcılar, niş bir alan ve ürün bulup, e-ticaret/sanal mağaza operasyonlarını bulacakları bu ürün üzerine kurarlarsa, çok ürünlü yapıya göre daha kısa sürede ve daha az maliyetle daha başarılı olurlar.

 17. Ercan Kumcu Ercan Kumcu

  Tipik bir SABANCI yaklaşımı. Akbank'da da benzeri bir durum var. Belirli aralıklarla çok sayıda insanı işşiz bırak !

 18. Batur Batur

  Tüm Türkiye'ye 7 tane e-ticaret sitesi yeter!

 19. Pazarlama Cadisi Pazarlama Cadisi

  Kisa bir sure calisip bana kesinlikle uymayacagini dusundugum icin ayrildigim bir firma olmustu kliksa. Ne olursa olsun ciddi yatirim ve emek harcandigi ve insanlar islerinden ayrilmak durumunda icin uzucu bir gelisme.

  Temelde iki buyuk problem oldugunu dusunuyorum ( yukaridaki yorumlarda da belirtilmis bir cogu)

  1- Kliksanin konumlandirilma hatasi: Teknosa gibi buyuk bir marka varken alternatif olarak sadece fiyatla farklilasma stratejisini dogru bulmuyorum. Kaldi ki bu strateji ile buyuseniz bile kar etmeniz imkansiz. Servisi, hizmeti farklilastirip baska bir modelde sans olabilirdi...

  2-Yanlis ust yonetim secimleri: Ust yonetim secimlerinde ne yazikki tecrubesiz ve daha da onemlisi basiretsiz kisiler tercih edilmisti. Buna bagli olarak iceride cok kaotik bir ortam vardi. Ciddi kararlarda kararlilik gosteremeyip alakasiz kisilerin gaza getirmelerinden etkilenip sacma sapan kararlar verildi. Ozellikle Nevgul hanim macro konulara mesai harcamasi gerekirken micro konularla cok vakit ayirip, odak kaybedip hem dagildi hem de takimlarina gerekli insiyatifi ve oyun alanini vermeyip ekip ici ahengi bozdu. Iceride cok kiymetli kisiler de vardi ama bir cogu ya yok yere harcandi ya da dayanamayip ayrildi zaten. Pazarlama anlaminda pek cok eticaret firmasinin hayal bile edemeyecegi buyuklukte bir butcesi olmasina ragmen bu butce cok kotu harcandi. Duzgun bir Seo ve icerik stratejisi olusturulmadi. Paid trafige bagimli bir yapi olustu. Surekli gunu kurtarici hamleler yapildi.

  Umarim isinden olan kisiler en kisa surede guzel isler bulurlar ve magdur olmazlar, iclerinden pek cogu gayet kiymeli insanlar...

 20. Ali Sunal Ali Sunal

  Oto paspasda okadar ucuza satarsan karın ne olucaktı .Demekki ciro değil net kar önemli ortaya cıkıyor az değil öz satmak gerekiyor.

 21. Osman Osman

  Bu kadar bilmeyenin konuştuğu, herkesin profesor olduğu, yalan dolan, kar, zarar, herşeyin kayıt altında olmasına rağmen bu kadar saptırıldığı bir sektör daha yok, olamazda. Bu cevap veren herkes yazsın altına ne yapmış. bu güne kadar ulaştığı ciro ve kar rakamlarını yazsın ona göre değerlendirelim profesor arkadasları.

  1. yüzde 0,5 kar ile altından ciro yapan şirketler kimler.

  2. Yatırım alma uğruna iade,kdv, dahil bilançoya yazan kimler.

  3. Şirket kredi kartı ile kendi şirketinden alım yapıp cirosunu yuksel gösterip yatırımcıyı kandıran kimler.

  4. Kendi mağazasına ürün gönderip satış gösteren, tedarikçisine yapılan iadeleri satış gösteren kimler.

  5. Kendi pos cihazını başkalarına kiralayıp ciro yazan kimler.

  6. Kendi Eticaret şirketine finansman saglamak amacıyla kendi şirketinden şirket kreid kartı ile 11 taksit kuçuk altın alıp bozdurup kasaya koyan kimler.

  7. Fake trafik satın alıp Dünyanın bir numara eticaret siteyim diye cıkanlar kimler.

  Amacımız iş yapmak değil yatırımcıyı kandırabilmek. Bunuda maharet saymak, Eski kulanpara, sülün osmanlar, oldu internetçi, dünyadan bir haber yatırımcı arkadaslarda bilmedikleri bir dünyada inanıp çabalıyorlar. Ama siz yatırımcılarda define aramaktan vaz geciniz. Kolay para fare kapanında.

  8. Hantal yapılı holdinglerin, dinamik anlık sektorlerde iş yapamayacağını anlayın artık. TR holding ile hızlı iş modeli cıkmadı cıkamadı olmuyor olmadı.

  Buraya kadar kötü yazdım. bundan sonrası.

  Televole girişimciliği devri başka türlü bitmez. Herkesin akıllanması için tavsiyeler.

  1. Yatırım yaptığınız şirketi 1-2 dönem çok sıkışık olduğu zamanda yatırım için pas geçin elensin yada ayakta kalsın. Uyuşturucuya alıştırmayın. Görün ayakta kalabiliyormu kalamıyormu. Dayanabiliyorsa uyuşturucuya bağımlı değildir.

  2. Televoledeki gibi her an ekranda olan insanlara yatırım yapmayın. Kötü örnek yaratmayalım hiç birimiz.

  3. Gerçekten işe değil insana yapabilecek olana yatırım yapın sizi kandırana değil.

  4. Yatırımcı olarak sonunuz, daha buyuk yatırımcılara benim yatırım yaptıgım şirketlere sizde yatırım yapın yalvarmasına dönüşmesin. Sizler yatırımcı olarak paranızla dilenci olmayın başkalarının kapısında. örnek çok.

  5.iyi böyle konuşmak gayet güzel burdan sen ne yaptın derseniz 50M$ exit yaptım hic bir yerde şov yapmadım.

  Kimi örnek alıcaz derseniz, ne Sina Afra ne Nevzat, görüneni değil arkasındaki ekiplerden insanları örnek alın derim. Görünenler işi satanlar esas yapıp değer katanlar arkadakiler. Örnek markafoni ise Ahmet, Tolga, Yemek sepeti ise Melih, Ama asıl ornek alacagınız kişi Saygın yalçın 1 milyar dolar degerlemeye gidebilme ihtimali olan tek turk veya İnanç Balcı'yı takip edin. Sizin önünüze koyulan rol modeller sahte işi olmayıp şöhret peşinde koşanlar. Gerçek arkada iş yapanlar hem daha çom para alıyor hem işi oluşturanlar. Örn. yemek sepeti herkes Nevzay aydını konusuyor.En büyük parayı o aldı sanıyor. Fakat esas işi yapan parayı alan kim ? Nevzat'tan iki kat daha fazla parayı alan kim sesi cıkıyor mu ? açın google a sorun Melih ödemiş sesi cıkıyormu ? Yoruldum inanmayın arkadaslar yatırımcılar inanmayın. Gerçekten araştırın bakın ilizyon şapkadan tavşan cıkaranlarar ne sşzler ne yatırımcılar inanmadığında bu ülke dopru yatırımlar yürüyecek, ekosistem bu şekilde kurulacak hepimizin egosu var.

  [email protected]

 22. M.yıldırm M.yıldırm

  bir e-ticaret firması sahibi ile görüştüm bilişim ürünleri satıyor abi sorması ayıp ne kadar ciro yapıyosunuz 265.00 tl aylık dedi yüzde kaçı kalıyor diye sordum %0,03-04 kadar dedi sistem basit kurgulamışlar fiyat karşılaştırmada en ucuz çıkınca millet bunlardan ürün alıyormuş ucuz malı herkes satar önemli olan %47 ile az satıp çok kar etmek şuanda bunu yapıyoruz 100 tane satana kadar 10 tane satıyoruz keyfimiz yerinde adam ucuza alıyor ama sonrasında beklesin dursun ürünü kliksa temelide böleydi ciro yapalım ayakta kalalım :)

 23. Mehmet Yaka Mehmet Yaka

  Kliksa teknosanın deneyiminden faydalanacağına Teknosa Kliksanınkinden faydalansın. Bu kadar güzel hizmet veren kliksa için bu kararın alınması saçmalıktan başka hiçbir şey değil. Her zaman olduğu gibi ülkemizde işini iyi yapanların önü yine kesiliyor. Allah sabancı holding in başındakilere akıl fikir versin

 24. Yavuz Ak Yavuz Ak

  Bence Teknosayı kliksanın altına almaları gerekirdi. Çok üzüldüm kapanıyor olmasına. Kliksa müşterileri teknosaya kaymaz bence Sabancı müşteri kaybetti. hepsiburadanın daha çok işine gelir bu değişiklik.

 25. Semih Sancar Semih Sancar

  kliksa fiyatı uygun ürünler almıştım, teknosa ise kazıkçı voyvoda misali tuttuğunu öpüyor. Hiç işim olmaz. Benim gibi düşünen binlerce olduğundan da eminim. Çok müşteri kaybettiler.

 26. Evduzenleme Evduzenleme

  Teknosanın fiyatları diğer sitelere oranlara pahalı düzenleme yapsalar süper olur.