Twitter, Türkiye'de verilen ceza kararının iptali için dava açtı
Sosyal Ağlar

Twitter, Türkiye'de verilen ceza kararının iptali için dava açtı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) geçtiğimiz Aralık ayında Twitter‘a 150 bin TL tutarında ceza kesmesiyle başlayan olaylar Twitter'ın açtığı karşı davayla devam ediyor. Reuters'ın haberine göre, Twitter ceza kararının feshi için Ankara'da bir mahkemeye başvurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın 6 Ocak tarihinde yaptığı açıklamaya göre, Twitter’da ‘terörist propagandası’ yapıldığı gerekçesiyle BTK tarafından mikrobloga kesilen toplam 150 bin liralık cezanın 30 günlük tebligat süresi dolmuş ancak Twitter hala bu yaptırımın gereğini yerine getirmemişti. Kararın feshini istemesi Twitter'ın tercihinin para cezasını ödemek olmayacağına işaret ediyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (5)
 1. Mete Mali Müşavirlik Mete Mali Müşavirlik

  çok iyi olmuş hak etti bizim devlet hayırlısı olsun

 2. Konu değerlendirmeli ve yaptırım uygulanmalı. Hukuka aykırı bir durum varsa, söz konusu durum oluşmuşsa, ceza ödetilir. Yasalara ve hukuka aykırı bir durum oluşmadığına yetkili merciler karar verir. Devlet dediğiniz öyle her önüne gelenin yakasını paçasını sağa sola çekilebileceği bir olgu değildir. Mali Müşavirlik böyle derse, hakkı hukuku kendi görüşüne göre "oh iyi olmuş" gibi komik bir durumla irdeliyorsa.. biz nereye gelmişiz böyle. Bu nasıl bir dildir, yazık yani :) Dilinizi değiştirmeniz temennisi ile...

  1. Anca bu kadar güzel cevap verilebilirdi. İnsan üzülüyor yazık ki ne yazık. Devletinin siyasi görüşünü benimsemiyor olabilirsin. Fakat bu her alanda kendi devletini eleştireceğin anlamına gelmiyor. Twitter Amerikada başvuru yapmış diye oh iyi olmuş görsün bizimkiler mantığı.. gerçekten yazık. Herkes başvurusunu yapar eğer haksızsa Twitter o cezayı ödemesi gerekir yinede ödemiyorsa servisi kapatılır. Sen o zaman gör bizimkileri sen misin Twitterı kapatan. Kapatılmasın tabi ama eğer böyle ben Türkiyeyi takmam tavrını devam ettirirse kapatılması taraftarıyım

   1. Cenk bey, ben zaten sizin belirttiğiniz şekildeki bir düşünce yapısını, neden benimsenemediğini hiç anlayamıyorum. :) Bunu yazan kişinin sitesini inceliyorsunuz, oradaki yazdıkları firma tanımı ve yaptıkları işler ile uzaktan yakından alakası olmayan bir açıklama bu. Mali müşavirlik hizmeti veren kişiler bu tarzda bir cevap yazarsa, ben normal bir vatandaşın yazacaklarına şaşırmam zaten. Hukuki süreci hiçe sayarak, kendi görüşlerinizi bu kadar pervasızca nasıl ortaya saçarsınız. Üstelik edebi bir dilden yoksunluğun ötesinde, çok ucuz bir şekilde. Biz Türkler olarak duygularımızı saklayamıyoruz, kabul... Fakat en azından görüşlerimizi "devlet karşıtı" ya da "devlet yanlısı" olup olmadığımızı belli etmeden yazabileceğimize inanıyorum. Ki bu arada bu cevaplarımın siyasi ya da devlet yanlılığı ile uzaktan yakından alakası olmadığını beyan ederim. Ben cevap dilini eleştiri açısından bir not düşmek istemiştim. Beni anlayanlardan bir kişi görmek bile beni sevindirdi. Teşekkürler :)

   2. Internetkolik Internetkolik

    Cenk [email protected] devletin çoğu kurumu cezai işlem gerçekleştirirken kafalarına göre hukuksuz bir şekilde ceza kesiyor ve sonra vatandaşa,firmalara diyorki git kendini sıyır.Sırf bu sebeplerden tarafıma yüklü miktarlarda para cezası kesilmişti ve ilgili mercilerle görüştüğümde illa ödeyeceksin gibi ibarelerle karşılaştım .Bunun üzerine yeni hayatımıza girmiş özel yetkili sulh ceza hakimliğine itiraz ederek mealen şöyle bir karar aldırdım . Kimseye delil olmadan suç ve iftira atamazsınız gibi ifade ile para cezasının iptaline karar verdi .Demek istedim bazı kurumlar hem siyasi olarak kullanılan hemde kurumların açıklarını kapatma peşinde olan hareketler olduğunu sağır sultan duymuş bir senin gibi arkadaşlarımız duymamış.Twitter zaten siyasi bir kimliğe sahip bir yapıdır.O yüzden isteyen istediğini özgürce ifade ediyor . Twitter'ı devlet kapatsa ne olur internet'in fişini çekmediği sürece yine giriş olacak . Hükümetin başındakiler bile zamanında kendi koydukları yasakları delerek youtube girmemişmiydi.