Gold Bilgisayar ve iştiraklerine iflas erteleme
E-Ticaret

Gold Bilgisayar ve iştiraklerine iflas erteleme

Türkiye'nin en eski teknoloji perakende zincirlerinden olan, Gold Bilgisayar adıyla tanınan Gold Group şirketleri için iflas çanları çalmaya başladı. Şirketle ilgili farklı kaynaklardan aldığımız son duyumlara göre Gold, Gold Teknoloji Marketleri ve diğer birkaç iştiraki hakkında iflas ertelemeye gitmek üzere mahkemeye başvurdu ve mahkeme bu şirketlere denetçi kayyum atanmasına karar verdi.

Gold Teknoloji Marketleri ve Hızlıal.com için iflas erteleme

Gold Group Türkiye'de Gold Teknoloji Marketleri ile birlikte Hızlıal.com (Trend Mağazacılık ve İnternet Hizmetleri), Metro Elektronik, GSA Saat, Pegasus Bilgi Teknolojileri, GTA Tekstil ve Nova Elektronik gibi 22 marka ve şirketle e-ticaret, bilişim, elektronik, tekstil ve aksesuar alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin iflas erteleme için mahkemeye başvurduğu iletilen markalar arasında Hızlıal.com ve Gold Teknoloji Marketleri yer alıyor. Bunlarla birlikte GSA Saat ve Metro Elektronik de adı geçen diğer şirketler.

İflas ertelemeye gidince ne oluyor?

Türkiye'de herhangi bir şirketin iflas ertelemeye gitmiş olmasının ön koşulları arasında şirketin batık olması ve inandırıcı bir iyileştirme projesinin olduğunu ileri sürülebilmesi yer alıyor. Bize ulaşan bilgiler Gold'un yüklü miktardaki bir alacağının bir süredir ödenmemesi nedeniyle ilgili şirketlerin çalışamaz noktaya geldiği yönünde.

İflas erteleme talebinde bulunması ise şirketlerin iflastan kurtulmak için süre istemiş olduğu anlamına geliyor. Zira bu sürede şirketin amme alacakları da dahil şirkete aleyhte açılan neredeyse tüm icralar durmuş oluyor. Bu süreçte mali durumunu düzeltebilmesi için bir proje gösteren şirketin iyileştirilmesi sırasında, yönetim ve denetim yapmak ve malvarlığını korumak amacıyla mahkeme tarafından bağımsız bir kayyum atanıyor.

Gold Group iştiraklerinin iflas ertelemeye gitmiş olması iflas ettikleri anlamına gelmiyor ancak şirketin ciddi bir bunalımda olduğunu doğruluyor. İflas ertelemede adı geçen şirketlerden biri olan Hızlıal.com'un geçtiğimiz Eylül ayında Japonya merkezli bir grupla yatırım görüşmelerinde olduğu yönünde duyumlar bize ulaşmıştı.

Konuyla ilgili Gold Group'tan bize ulaşan resmi bir açıklama henüz yok. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Bize ulaşan yeni bilgiler Sanalpazar.com'un iflas erteleme başvurusu yapılan şirketler arasında yer almadığı yönünde. Bu konudaki detayları ilgili haberimizde görebilirsiniz. 

Yorumlar (20)
 1. Hakan Hakan

  ekşi sözlükte mahkeme kararın görselleri bile var, neyin duyumu bu :D

 2. Semizotu Semizotu

  Gold kalitesiz teknik desteği , hızlıal.com yavaş kargolama hizmetleri ile müşteri memnuniyetini sıfıra indirdi.

  1. Murat Murat

   Aynen öyle, sipariş geçeceğim bi bakıyorum 10 gün içerisinde kargolanacaktır !

 3. Wolkanca Wolkanca

  bakılırsa çok normal olan bir durum. satılırlar.

 4. frencheise mağazacılıkta dahil e-ticaret, m-ticaret vs. karlılık en önemli problem sektörün eskilerindendi kötü olmuş.

 5. Ahmet Üçtepeli Ahmet Üçtepeli

  iyi olmuş. müşteriyi süründürürken iyi idi.

 6. Bir şirketin İFLAS etmesinin dedikodusu yapılmaz. Kaynaklarınıza güveniyorsanız "duyum" ibaresini kaldırın; Güvenmiyorsanız da bu haberi yapmayın bence...

  GOLD ile alakam yok ama daha önce batmış bir şirketimiz olduğu için o günleri hatırlayarak üzüldüm.

  Kısaca, "Duyum" ile böyle bir haber yapılmaz. Kişisel düşmanlığınız varsa ve sahiplerine acı çektirmek istiyorsanız orasını bilemem.

 7. sanalpazar da satıcıyım dün mesaj geldi biz haber verene kadar satılan ürünleri göndermeyin diye nasıl etkilenmedi sanalpazarı. hemen anladım mesaj gelince iflas edeceklerini yazık oldu çok iş yaptık sayelerinde

  1. Muratcan Muratcan

   Batması çok kötü oldu. üzüldüm. Gittigidiyor 'un fahiş ücretleri ve listeleme ücretleri mevcutken, sanal pazar 'ın komısyon ücreti çok makul ve listeleme ücreti yoktu. bir çok kişi San.pazar sayesinde çok ekmek yedi. Umarım eski haline döner.

 8. Goldzede Goldzede

  Müşteri olarak son derece kötü anılarımın olduğu bir firmadır ve bu konuda yalnız olmadığıma eminim... Gerçekten iyi firmaların pazarda önünün açılması için batmalarını dilemiştim zamanında ama yine de çalışanlar için üzülüyor insan...

 9. Gökhan Gökhan

  Çalışanına paradan daha az değer veren firmalar bu duruma mahkumdur. İnsan odaklı çalışmamalarının sonuçlarıdır bunlar maalesef. Çalışanlarınızın ortamı, psikolojisi, yaklaşımlarınız ne kadar samimi ve insani olursa kısacası siz çalışanınızı ne kadar düşünürseniz onlarda sizi düşünecektir. Hızlıal.com dışında pazar yeri çalışmalarından olan Sanalpazar.com'a varyant ekleme güncellemesini 2 yıl gibi bir sürede yapan firma için çok şey söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. E-Ticaret pazarında %5 gibi bir komisyon oranı ile yıldız olması gerekirken bu gibi güncellemeleri ve çalışmaları ikinci plana atarak yanlış bir yol izlemekte. Her ne kadar sanalpazar.com iflas dışında kalmış olsa da (Pazar yeri olduğu için kalmıştır) şirketler grubunun izlemiş olduğu yol günümüz şartlarında bana göre kesinlikle yanlıştır. Ancak her ne olursa olsun üzücü bir durum...

 10. Bu yönetim anlayışıyla nasıl ayakta kaldıklarına anlam veremediğim şirket.

  Neyse seç olsun güç olmasın.

 11. Kamil Gürkan Gürdal Kamil Gürkan Gürdal

  E Ticaret te farklılaşmak lazım artık , b2b veya pazar yeri modelleri yerine artık e ticaret ile tavsiye pazarlaması birleştiği bir model ile E Ticaret yapıyorum. sıfır risk ile çalışıyorum , bu şu demek herhangi bir riske girmeden internetten alışveriş alışkanlığı olmayan kitleyi dünyada ilk olarak uyguladığımız metodta internetten alışveriş yapar hala getiriyoruz. çünkü Türkiye de online alışveriş oranı tüm perakende içinde çok çok düşük % 1-2 arası ... bu oranın % 90 nı eski ve köklü firmalar yapıyor . yani pazar çok dar. bizim hedef kitlemiz % 98 olan pazar .....

  1. Tavsiye Tavsiye

   Bence benden sana tavsiye senide kandırmışlar :D Yıllar önce senin yaptığın işi TİTANCILAR adı altında zaten yaptılar :)

  2. her önüne gelenin yaptığı gibi incir den site açmışın anlaşılan daha e-ticaretin ne olduğunu bile anlayamamışsın burada ahkam kesiyorsun.. neymiş hedefi %98 miş :) incir.com aracılığıylamı :):) baya bir güldürdün beni tşk.ler

 12. Tolga Savaş Tolga Savaş

  Siz bu işlerin hep eticaret için mi olduğunu düşünüyorsunuz? Bence düşünmeyin. Hızlıal'ın pos tefecileri ile nasıl içli dışlı olduğunu, sahte fatura trafiğini bilmiyor muydunuz? Satılan ürünler sadece göstermelikti son zamanlarda. O rekor tahsilatlar nasıl oluyor zannediyorsunuz?

 13. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Artık e-ticaret sektöründe gidecekleri, batacakları bilsem dahi konuşmuyorum, konuşmamaya karar verdim çünkü çok yoruldum.

  5 Senedir hiç durmadan yazıyorum, eksikleri ve gedikleri yakaladıkça, paylaşmaya çalışıyorum ama artık gedikte eksikte bitmek bilmiyor ve anladım ki sorunumuz makro ekonomide.

  Sadece E-ticaret’in yıllardır yazdığım kendi içinde ki taşıdığı sorunlu dinamikler değil, ekonomik duruşumuz, varoluşumuz yani dünden bugüne ve yarına doğru uzanan bu sisli perdede oyun oynayan herkesi problemler yumağı bekliyor.

  Ne diyelim, umarım, bir süperman gelir ve her şeyi düzeltir.

 14. Al-I Osman Al-I Osman

  Ayağın taşa takılsa kendinden bil derler.. Yüksek fiyat, mutsuz müşteri ile bir yere varamazdınız zaten.Satmış olduğunuz ürünleri diğer e ticaretlerle karşılaştırmıyorsunuz ya da gücünüzü kullanıp indirimli satınalma yapıp müşterinin sizi tercih sebebi olamıyorsunuz.

  Müşteriler en uygun fiyatı istiyor. bunu talep ederken de harıl harıl arıyor sen babasının oğlu değilsin ya illa senden alacak.. Kliksa da benim adım var dedi fiyatı yüksek tuttu olmadı bak şimdi o da attaaa gidiyor..

  Diğer yandan incir kullanan arkadaşlarım nereye kadar demek istiyorum, binlerce e ticaret aynı tema, aynı slayt fiyatlar aynı, üstelik kazık.. yani bu şekilde ancak yakınlarınızı kazıklarsınız. bir yerde patlaycak buda... bence yönelmek isteyen markalaşma yolunda belli bir ürün kitlesine ve belli bir müşteriye hitap ederek kaliteyi ve müşteri memnuniyetini elden bırakmamalı..e ticarette kazananlar belli bir ürün kitlesini üretimden satışa sunanlar ve kaliteyi elden bırakmayanlar olacak..

 15. Vip Girişim Vip Girişim

  Mecidiyeköy'deki www.vipgirisim.com.tr ofisinin karşısındaki GOLD bilgisayar kapandı ve bugün komple içini boşaltıyorlar.

 16. Tabi iflas eder bu şirket.

  MÜŞTERİLER NASIL KAYBEDİLİR, KISA VE GERÇEK HİKAYESİ

  Bir firma müşterilerine verdiği değer ile orantılı olarak ayakta kalabilir.

  Kurumsal gibi gözüken ancak kurumsal olamamış bu firma ne yazık ki bunun farkına varamamış ve müşterilerine gerekli değeri verip elinde tutmasını becerememiş.

  Kurumsal olmayan mahalle bakkalarımız bu firmadan on kat daha fazla dğer veriyor müşterilerine.

  Alın küçük bir örnek size;

  Daha bugün Bahçelievler mağazasının önünden geçiyordum kızıma tablet kılıfı almak için içeriye girdim.

  Mağazaya yönetici olarak,en azından ben öyle düşündüm (daha doğrusu tabiri caizse babasının çiftliği gibi gören) magandanın birini koymuşlar.

  Bu maganda mağazanın kapanış saatine daha 15-20 dakika kalmasına rağmen giriş ve çıkış kapılarını kapattırıp içerideki müşterileri de bir an önce çıksınlar mağazayı ter etsinler diye mağaza girişinde bulunan ve normalde çıkışı olmayan bariyerlerden çıkmaları için yönlendiriyordu.Aslında yönlendirmeden öteye insanları taciz ederek kovuyordu.Adeta terör estiriyordu desem yeridir.

  Çünkü ben ürün alacaktım stant görevlisine fiyatını sorduğumda o magandaya bakarak üzgünüm kasa kapandı dedi.Ben saatin 21:45 olduğunu hatırlattım.Ancak onlar bütün burası gibi mağazalarda ve AVM. lerde durumun böyle olduğunu söylediler.

  Ben 21:40 ta mağazaya girmişim ürün alıp çıkacağım başka mağazalarda bu şekilde bir uygulama yok müşteri kovulmaz dedim.

  Ancak yönetici vasfı ile hareket eden o maganda agresif bir şekilde kabadayı edası ile yok kardeşim mal satmıyoruz çık git dışarı diyerek bağırdı.

  Bunu üzerine alacağım ürünü alamadan mağazayı terk etmek üzere magandanın yönlendirdiği giriş kapısına yöneldim.

  Ancak giriş kapısında bulunan bariyerler dışarı doğru açılmıyormuş.Bunu bacağımı incittiğim zaman öğrendim.Neden uyarmıyorsunuz diye seslendim.

  Vaayyy sen misin bunu söyleyen;maganda bağıra bağıra üzerime geldi.Ne bağırıyorsun dediğimde gelsen dışarı diye bana tehtidler savurdu.Bunu üzerine diğer personeller devreye girdi.

  Ben de olay büyümesin diye mağazayı terk ettim.Bir daha bu firmadan bırakın ürün almayı önünden bile geçmem.

  SONUÇ: Müşterisinin mağazadan bir dövülmediği kalmış şekilde çıkartıp terör estiren magandayı oraya getirip çalışmasına müsaade eden zihniyetteki işletmeler her zaman batmaya mahkumdur.

  Gerçek kurumsallaşmış firmalar kaliteli ve nitelikli bir çok işsiz insan dururken gidip de niteliksiz bu magandaları mağaza sorumlusu yapmazlar.