LinkedIn kullanıcıları bölündü: 'Terkedin' vs 'Silin'
Sosyal Ağlar

LinkedIn kullanıcıları bölündü: 'Terkedin' vs 'Silin'

LinkedIn Türkiye'de 2016'ya biraz daha bölünmüş bir şekilde girdi. Kullanıcıların profesyonel ağın nasıl kullanılması gerektiği konusunda uzlaşamadığı LinkedIn'de bir süredir devam eden 'Terkedin' protestosuna tepki olarak 'Silin' sloganları yükseliyor.

Konuya aşina olmayanlar için sorun, geçtiğimiz Eylül ayında gündeme getirdiğimiz LinkedIn'de taciz problemi. Bilinen vakaların çoğunu, erkek kullanıcıların profesyonel bağlantılarını kötüye kullanarak network'lerindeki kadın kullanıcıları taciz etmesi oluşturuyor. Buna bir tepki olaraksa geçtiğimiz Ekim ayından bu yana LinkedIn'in Türkiye'deki kullanıcıları "İş bağlantısı, bilgi alışverişi gibi profesyonel amaçlar dışında flört ve eğlence için burada olanlar, lütfen burayı terkedin" yazılı deyim yerindeyse online pankartlar paylaşıyorlar.

linkedin terkedin

Eyleme diğer sosyal ağlardan da destek geliyor ve kullanıcıları tacizle birlikte LinkedIn'in sahte profil ve porno gibi sorunlarına karşı tepkilerini gösteriyorlar.

Ancak tüm LinkedIn kullanıcıları bu söylemi desteklemiyor. Adı profesyonel ağ bile olsa LinkedIn'de ne yapacağına kendisinin karar vereceğini savunan kullanıcılar tepkilerini 'Silin' paylaşımlarıyla ortaya koyuyorlar. 'Silin' cephesinin savunması, çevreye rahatsızlık verdiklerini düşünenlerin kendilerini kolaylıkla bağlantılarından çıkarabilecekleri yönünde.

silin

Bölünmüşlük LinkedIn'in profesyonel ve sosyal ağ arasındaki ince çizgide konumlanmasıyla ilgili önemli soruları da beraberinde getiriyor. Kullanıcıların birbirlerine olduğu kadar LinkedIn'e de tepki göstermelerinin gerekip gerekmediği bir diğer soru. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

LinkedIn geçtiğimiz Aralık ayında mobil uygulamasını yenilemiş ancak yapısal sorunlarıyla ilgili birçok noktayı dokunmadan bırakmıştı.

Yorumlar (14)
 1. Ayhanbaris Ayhanbaris

  sacma. bu da bir özgürlük bence. ne çok kibirli insan var. sacmalayan arkadaşlarını engellersin olur biter. yaygaraya gerek yok.

 2. Cihan Cihan

  Son günlerde ben de fazlasıyla bu durumla karşılaşıyorum. LinkedIn'i profesyonel bağlantı amacı yerine arkadaşlık ya da sohbet amacıyla kullanmaya başlayan kişileri listemden çıkarmaya başladım. Fakat durum LinkedIn'de mevcut yapının bozulmasına doğru gidiyor. Özetle bulaşmadığınız bir burası kalmıştı, o da oldu...

 3. Arzu Kurtoğlu Arzu Kurtoğlu

  "çok güzelsiniz" yazmış ne var bunda :) Şirketlerde kimse "bugün çok güzelsiniz bilmem ne hanım" demiyor mu? :) Linkedin sosyal bir ağ değil mi? Ciddiyetin hat safhada olduğu bi yer değil #linkedin abartmayınız ve kendinizi de çok önemli hissetmeyiniz. Zira rahat olmak hepimize daha çok yakışıyor derim ben :)

  Saygılar

  1. Ertürk Öztürk Ertürk Öztürk

   Çok haklısınız Arzu Hanım. Aynı zamanda çok da güzelsiniz. :D

   Saygılar bizden..

  2. Bilge Bilge

   Bunu rahat karşılamalıyız öyle mi? https://image-store.slidesharecdn.com/45e1a6b2-1222-480f-b1e4-07a8ec7912e3-medium.jpeg

   Bunun kendini çok çok önemli hissetmekle alakası nedir...

 4. Ortada kayda değer bir tartışma varsa eğer, makale bunu aktarmakta yetersiz kalmış. Evet bi haberdar olduk ama, ortada atılmış bir tivit ve iki kelime oyunundan başka bir şey yok. "Bölündü" yazınca bir şey bekliyor insan.

 5. terked in

  sil in

  yoked in

  getir in

  farked in

  eğlen in

  gibi çoğaltılabilir linkedin buysa tinder ve diğer çöp çatan siteleri niye var ? sap ile samanı elma ile armutu karıştırmamak lazım bence. .

 6. Ortam çok profesyonel sayılmaz tamam ama her platformda da yurumeyin be arkadas

 7. Cüneyt Cüneyt

  LinkedIn kesinlikle başka platformlarla karıştırıldı, son zamanlarda hiç olmadığı kadar profesyonel : ) Bir yandan yazılmış güzel makaleler yer alırken bir yandan atılmış günaydın mesajları yan yana çok hoş duruyor : )

 8. Leventkaya Leventkaya

  Sistem destekliyorsa kullanıcılar kesinlikle zorlar. Yapmayın demek bir önlem değildir. Bağlantıyı silmek sizin elinizde.

 9. Serkan Bolat Serkan Bolat

  Tadının kaçırmadan tadını çıkarabiliriz diye düşünüyorum. Az önce The New Yorker dergisi kadınların olağan bir iş toplantısına dair şu videoyu paylaşmış: https://www.youtube.com/watch?v=cZARdRcbh_E

 10. Hasip Timurtas Hasip Timurtas

  Bence terkedin daha mantıklı, birliçlendirmek. bu bir özgürlük değil!

  Buyrun : https://image-store.slidesharecdn.com/45e1a6b2-1222-480f-b1e4-07a8ec7912e3-medium.jpeg

 11. Melih Maldar Melih Maldar

  Mehaba, terk etmeyle ilgili dayanamadim bir yazi yazdim :) https://www.linkedin.com/pulse/link-edinmeyi-bırakın-terk-edin-melih-maldar?trkSplashRedir=true&forceNoSplash=true

 12. Şenol Kayhan Şenol Kayhan

  Adamlar haklı internet sapıklarla ve çöpçatanlarla dolu linkedin platformunu profesyonel iş adamları ve iş kadınları için yönlendiriyorlar.