Yandex çalışanı, girişimini fonlamak için Yandex'in kaynak kodlarını çalıp satılığa çıkardı
Teknoloji

Yandex çalışanı, girişimini fonlamak için Yandex'in kaynak kodlarını çalıp satılığa çıkardı

Bu bir Suç ve Ceza 2.0 öyküsü olabilir. Haber Rusya'nın internet devi Yandex'ten. Rus gazetesi Kommersant'ın haberine göre Yandex çalışanı Dmitry Korobov arama motorunun kaynak kodlarını çalıp karaborsada satılığa çıkardı. Kodlar için 27 bin İngiliz sterlinlik (yaklaşık 40 bin dolar) fiyat belirleyen Korobov'un satıştan kazandığı parayla kendi girişimini fonlamak istediği belirtiliyor.

Kommersant'ın haberine göre, Korobov Yandex sunucularından arama motorunun kaynak kodlarını ve algoritmalarını içeren Arcadia kod adlı yazılımı indirdi ve yazılımı arkadaşının çalıştığı iddia edilen NIX adlı elektronik mağazasına satmaya çalıştı. Kodlar için darknet'te de alıcı aradığı belirtilen Korobov'un kaynak kodlar için yalnızca 40 bin dolar istiyor olması, elindeki yazılımın tam olarak değerini bilmediğine işaret ediyor olabilir. Zira Yandex'in arama motorunun kilit parçalarından biri olduğu belirtilen kaynak kodların patent değeri milyon dolarlarla ifade ediliyor. Korobov'un Yandex'te hangi pozisyonda çalıştığı henüz açıklanmıyor.

Darknet'te kodları satışa çıkarmasıyla Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) dikkatini çektiği belirtilen Korobov, habere göre Servis tarafından yakalandı. Potansiyel bir alıcı gibi davranan güvenlik görevlileri tarafından suç üstü yaklandığı aktarılan Korobov, mahkeme tarafından suçlu bulundu ve iki yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Buna karşın Korobov'un kaynak kodları nasıl çaldığı ve girişimini fonlamak için neden böyle bir yol seçtiği gibi sorular hala cevaplanmayı bekliyor.

Yorumlar (9)
 1. Muhammed Muhammed

  Kaynak kodların milyonlarca dolar ettiğini bilmeyen biri bu kodları çalabiliyorsa, Yandex kapatsın gitsin.

  O kodlar milyonlarca dolar etmiyorsa Webrazzi kapatsın gitsin.

 2. Film çekmek için korsan film satmak gibi olmuş

 3. Ne güzel :) sen adamı işe al sonra gelsin kaynak kodları satsın ciklet parasına :)

 4. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Adam çok ucuzcuymuş o fiyata kod mu satılır? Hele ki Yandex!

 5. Sertaç Diler Sertaç Diler

  Korobov bana gelsin, aylık 500€ maaş veririm. Parada pulda gözü yokmuş yiğidimin..

 6. Çağsan Çağsan

  Çok ucuzcuymuş, bu kadardan çok daha fazla eder diyenler ticaretin t sinden anlamıyor sanırım. Siz emin olmadığınız bir kod bütüne 1 milyon veren asla bulamazsınız, ama 40 bine çok fazla alıcı bulabilirsiniz. Bu biraz gunde 500 tl nasıl kazanırım yontemini 19 tl satmaya benziyor.

 7. Megavan Megavan

  Yandex'in kaynak kodları en düşük pozisyondaki bir çalışan tarafından bile erişilebiliyor. Büyük açık.

 8. Ben yandex'in yerine olsam bu adama tazminat davası açardım. Benim kodlarımın değerli o kadar az mı, rezil ettin beni el aleme diye.

 9. Belki de böyle bir şey yok... Bu Korobov isimli adamı hapse atmak için uydurulmuş bir iftira da olabilir.. Zaten haberi okuyan çoğu okuyucuya olay garip gelmiştir... Rusya hangi konuda doğru söylüyor ki, bu habere kayıtsız şartsız inanalım?