En iyi mobil uygulama oluşturma platformları hangileri?
Arama

En iyi mobil uygulama oluşturma platformları hangileri?

mobil uygulama

İnternetin nihayet mobil öncelikli hale geldiği bir yıldı 2015. İş gücünden borsaya, ticaretten sağlığa her alanda yeni oyun kuralları mobil ekseninde şekillenirken, mobil hemen her ölçekten girişimin öncelikler listesinde ilk sıralarda. Kendi işi, blogu, servisi ya da ürünü için mobil uygulama geliştirmek isteyen ancak bunun için sınırlı kaynak ayırabilenler ise sayısal çoğunluğu oluşturuyor.

Piyasada girişimci ya da KOBİ’lere hitap eden onlarca hızlı mobil uygulama geliştirme platformu var. Peki bunlar arasında öne çıkanlar hangileri? Zaman ve kaynak tasarrufu sağlayan ve bunun karşılığında kaliteli bir servis sunan platformlar arasından bizim gözümüze çarpanların kısa bir listesini hazırladık. Ancak kullandığınız, bildiğiniz ve tavsiye edeceğiniz servisler varsa yorumlarınızla listeye katkıda bulunabilirsiniz.

Appery.io

Visual Mobile’ın 2013 yılında Appery markasıyla piyasaya sunduğu bulut tabanlı uygulama geliştirme platformunun bugün 300 binden fazla geliştirici tarafından kullanıldığı belirtiliyor. İşletmelere yönelik uygulamalara odaklanan Appery.io, iOS, Android ve Windows Phone platformlarında çalışan mobil ve responsive uygulamalar geliştirmenizi sağlıyor. Bulut tabanlı olmasıyla yükleme derdi olmadan, doğrudan uygulamanızı geliştirmeye başlıyorsunuz. Appery.io, uygulamanızın UI tasarımı için öğeleri sürükle-bırak yöntemiyle ekleyip çıkarmanızı sağlayan, esnek ve kullanımı kolay bir görsel editör sunuyor. Veritabanı, anında REST API gibi gelişmiş entegre backend servislerinin yanında Appery.io, API Express ile uygulamaların herhangi bir backend sistemiyle kolaylıkla entegre edilmesini sağlıyor. Appery.io fiyatlandırma seçenekleri aylık 30 dolardan başlıyor.

Bizzness Apps

biznessapp

İşletmelere özel uygulamalar geliştiren platform, yemek siparişinden alışveriş dağıtımına, zengin medya deneyiminden sadakat programlarına, üçüncü parti entegrasyonundan dinamik içeriğe ve detaylı analizlere kadar farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde özelleştirilebiliyor. Kurulduğu 2010 yılından bugüne kadar 500 bin farklı uygulama geliştirdiğini açıklayan Bizness Apps, yeni uygulama geliştirme platformunu da yayına aldığını duyurdu. Apex adlı yeni web tabanlı platform, uygulama geliştirme süresini kısaltırken, uygulamanın tasarım, geliştirme ve pazarlama süreçlerinin bir arada yönetilmesini sağlıyor. Bizness Apps’in mobil uygulama geliştirme servisi aylık 59 dolardan (yıllık 42 dolar) ücretlendiriliyor.

BuildFire

Piyasadaki kullanımı en kolay uygulama geliştirme araçlarından birini sunma iddiasından olan BuildFire’ın bugün 50 binden fazla işletme tarafından kullanıldığı belirtiliyor. BuildFire kodlama gerektirmeden dakikalar içinde mobil uygulamanızı oluşturmanızı sağlamanın yanında, uygulamanıza nokta bazlı sadakat programı ve akıllı anlık bildirimler gibi özellikler eklemenize izin veriyor. Aylık 49 dolardan (yıllık 44 dolar) başlayan fiyatlarla sunuluyor.

GoodBarber

goodbarber

DuoApps tarafindan geliştirilen mobil içerik yönetim sistemi (mCMS) GoodBarbers, 2009’dan beri iPhone, Android, ve Windows Phone native uygulamaları geliştirme hizmeti veriyor. Bugun pek çok ülkede ve dilde mevcut olan GoodBarber Türkçe dilinde de hizmet veriyor. Kodlama bilmeyi gerektirmeden mobil uygulama oluşturmayı sağlayan GoodBarber aracılığıyla; iPhone, iPad, ve Android için uygulamalar oluşturmak ve şehir, ülke, dil, cihaz gibi filtreleme seçenekleriyle hedefleme yapmanız mümkün. Yüzden fazla şablon seçeneği sunan GoodBarber, uygulama tasarımını özelleştirmenizi ve anında geri bildirim almanızı sağlıyor. GoodBarber servisi aylık 20 euro’dan (yıllık 16 euro) başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Smartface.io

AR-GE merkezi İstanbul/Türkiye’de, genel merkezi de ABD’de olan yerli platform, native bir Android ya da iOS uygulamasına sahip olmak isteyen geliştirici veya şirketlerin, Smartface üzerinde JavaScript kullanarak, WYSIWYG (What You See Is What You Get – bilgisayarda göründüğü gibi çıktı üreten) şeklinde çalışan kod editörü ile mobil uygulama geliştirmesini sağlıyor. Yalnızca Windows işletim sistemli bilgisayarlara indirilebilen uygulama geliştirme platformunu ücretsiz kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kişiselleştirilebilir özellikler için en uygun paket fiyatı aylık 99 dolardan başlıyor.t-appz1

t-appz

Kullanımı kolay birçok mobil uygulama geliştirme platformunda sıklıkla karşılaştığımız bir sorun, platformların e-ticaretle tam uyumlu olmaması. Bu sorunu adresleyen Tmob imzalı t-appz platformu mobil platformlar üzerinde kod yazmadan ve çok kısa sürede  iOS ile Android tabanlı cihazlar için kendin yap mobil ticaret uygulaması oluşturmanızı sağlıyor. Küresel pazarda IBM Smart Commerce ve Magento ortaklıklarıyla ivme kazanan t-appz, Türkiye’de yakın zamanda IdeaSoft ile iş birliğini açıklamıştı. t-appz teklifleri aylık 199 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Liste, kullanıcı ihtiyaçlarına göre farklı özellikleri öne çıkaran Kinetise, Como, TheAppBuilderApps-Builder ve daha fazlasıyla uzayıp gidiyor. Deneyimlerinizi ve önerdiğiniz platformları yorumlar bölümünde paylaşabileceğinizi hatırlatalım.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (16)
 1. Doruk Molo dedi ki:

  Tam olarak mobil uygulama oluşturma platformu olmasa da, API Plug ile mobil uygulamalarınız için dakikalar içerisinde hiç kod yazmadan mevcut veritabanınıza bağlı REST-API oluşturup, kaynak kodlarını istediğiniz yazılım dilinde indirip kendi sunucunuzda kullanabilirsiniz. Beta sürecinde tamamen ücretsiz kullanmak için https://apiplug.com adresinden kayıt olabilirsiniz. Çok yakında yazılımcıların hayatını kolaylaştıracak başka backend araç ve servisleri de sunuyor olacağız.

 2. Profesyonel Adam dedi ki:

  Peki bu sitelerden yaptığımız uygulamanın apk dosyasını alıp playstore ye yüklemek mümkün mü?

  1. tmob Team dedi ki:

   Selamlar,

   Oluşturacak olduğunuz demo uygulamalarda böyle bir hizmet sunmuyoruz. Fakat t-appz’i satın almanız dahilinde .apk ve .ipa dosyalarını size ulaştırabiliriz. İster kendi hesaplarınızdan isterseniz de biz kendi hesaplarımızdan mağazalara gönderebiliriz.

  2. Developer dedi ki:

   Smartface’te community sürümünde aldığınız apk dosyasını markete atabilirsiniz. Bir inceleyin isterseniz.

  3. zeus dedi ki:

   Selam,

   GoodBarber ile bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. http://tr.goodbarber.com/

 3. Halil dedi ki:

  Fiyatlar türkiyedeki işletmeler için oldukça yüksek yıllık 50 € gibi olmalı fiyatlar kobilerin bu fiyatları vermesi imkansız

  1. mehmet türkoğlu dedi ki:

   http://www.mobincube.org ile ücretsiz mobil uygulama yapılabiliyor.

   1. merve kara dedi ki:

    .org ile bitmiyor.
    http://www.mobincube.com

 4. tim dedi ki:

  shopify mağazamı demonuza yönlendiremedim denemek istedim ancak yapamadım.

 5. erdoğan dedi ki:

  turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketim için bir cep uygulaması kullanmak istiyorum . müşterilerime sesli veya görüntülü hizmet vermek istiyorum fakat bu vediğim hizmetin dakika bazında ücretlendirilmesini istiyorum bunu nasıl ve hangi platform ile yapabilirim veya bu konuyu hangi yolu izleyerek çözebilirim teşekkürler

 6. Ahmet dedi ki:

  http://www.mobincube.com/ bunla ücretsiz bile yapılabiliyor

  1. erkan dedi ki:

   açılmıyo bile bu site!

 7. Çağlar Uğur dedi ki:

  Herkese Merhaba,

  MobiRoller duydunuz mu bilmiyorum?

  Kullanıcı dostu, yerli üretim, pek kısıtlaması olmayan başarılı bir platform. Ücretsiz bir şekilde uygulamanızı hazırlayıp, ilgili appstorelara yükleyebiliyorsunuz. Bu platformu kullanarak aklındaki fikri uygulamaya geçiren ve teknik becerisi olmayan birçok kişi mevcut. Denemenizde yarar var.

  https://www.mobiroller.com/tr

  Çağlar Uğur

  1. Armağan dedi ki:

   mail listesinden bile çıkılamıyor. tam olarak “elini ver kolunu kurtarama”

 8. mobil yazılım dedi ki:

  mobil uygulama gerçekten önemli bir platform. Ücretsiz olması da büyük bir avantaj.

 9. Talat dedi ki:

  Listede mobiluygulaman.com u göremedim. Ben yıllardır ordan uygulama yapıyorum. Hem ucuz hemde kaliteli. WhatsApp desteği devar

  Bi deneyin hak vereceksiniz
  http://www.mobiluygulaman.com

Bir Yorum Yazın