Çoklu platform mobil uygulama geliştirme aracı: Smartface App Studio
Mobil

Çoklu platform mobil uygulama geliştirme aracı: Smartface App Studio

Mobil cihazların hayatlarımızdaki yeri sağlamlaştıkça mobil uygulama yayınlayan bireysel geliştirici ve şirketlerin de hızlı hareket edip, bu hızla büyüyen dünyaya ayak uydurması gerekti.

Bu doğrultuda ortaya çıkan ve oldukça popüler olan 'çoklu platform mobil uygulama geliştirme' araçlarının bir yenisi olan Smartface App Studio, bu yazımızın konusu olacak.

Smartface, toplamda 30'un üzerinde çalışanı bulunan Smartface Inc. tarafından hayata geçirilen bir proje. Smartface Inc. ise AR-GE merkezi İstanbul/Türkiye'de, genel merkezi de ABD'de olan yerli bir şirket. Şirketin kurucu ortağı ise Osman Çelik. Bu arada Smartface'i mobil uygulama geliştirme dünyasıyla içli dışlı olanlar budan 4-5 sene öncesinden hatırlayacaklardır ancak Smartface'in hem ürün hem yazılım hem de arkasında bulunan şirket olarak tamamen değiştiğini belirtelim.

'Native' bir Android ya da iOS uygulamasına sahip olmak isteyen bireysel geliştirici veya şirketler, Smartface üzerinde JavaScript kullanarak, WYSIWYG (What You See Is What You Get - bilgisayarda göründüğü gibi çıktı üreten) şeklinde çalışan kod editörü ile mobil uygulama yazabiliyor.

smartface-poster

Bu tür araçlar ne işe yarar, neden kullanılır?

Normalde native bir Android uygulamasına sahip olmak için Java, native bir iOS uygulamasına sahip olmak içinse Objective-C dili ile farklı farklı geliştirme ortamlarında uygulama yazmanız gerekiyor. Smartface gibi 'çoklu platform mobil uygulama geliştirme araçları' sayesinde; tek bir araç üzerinde çoğu zaman native uygulama yazmaktan daha 'kolay' ve hızlı bir şekilde yazdığınız uygulamanın Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda çalışacak çıktılarını alabiliyorsunuz.

Bu tarz platformların dezavantajı ise her tür mobil uygulama için -örneğin oyun ya da kullanıcı etkileşiminin üst seviyede olduğu uygulamalar- verimli çalışmaması. Bu noktada sahip olunmak istenen mobil uygulamaya -özellikleri, arayüzü, gelecek planları ve daha birçok kriteri göz önünde bulundurarak- göre 'native mi hybrid mi yoksa web tabanlı mı' kararı vermek en mantıklısı diyebiliriz.

smartface-poster-2

Peki Smartface ne sunuyor?

Tekrardan dönelim Smartface'e, smartface.io adresinden ulaşılabilen araç şimdilik yalnızca Windows işletim sistemli bilgisayarlara indirilebiliyor. Smartface üzerinde oyun ya da çok gelişmiş ve interaksiyonu yüksek uygulamalar geliştirmek oldukça zor hatta mümkün değil. Buna karşın bazı normalde çok vakit ve uğraş gerektiren özelliklere de birkaç satır kod vasıtasıyla sahip olabiliyorsunuz. Smartface, üzerinde geliştirilen uygulamalarda Android platformu için .apk, iOS platformu için de .xcodeproj formatında çıktı verebiliyor. Smartface'i bir yazılımcı olarak detaylıca incelemek istiyorsanız şurada yer alan dokümantasyona bakabilirsiniz.

Şirketin yetkililerine Smartface'i nasıl tanıtacaklarını ve çok ihtiyacı oldukları komüniteyi nasıl oluşturacaklarını sorduğumuzda aldığımız yanıtta yurtiçi ve yurtdışındaki etkinliklere sponsor olmak, üniversite gezileri ve online olarak düzenlenecek bazı eğitimler öne çıktı. Diğer yandan Smartface'in hedef kitlesinin temelinde ise yine uluslararası olarak bağımsız geliştiriciler, hızlıca ürün sahibi olmak isteyen yeni kurulmuş şirketler ve büyük çapta kurumsal şirketler bulunuyor.

Gelir modeli ve ücretlendirme

Smartface'in gelir modeli ise lisanslama üzerine kurulu. Yani platform üzerinde ücret ödemeden uygulama geliştirip yayınlayabiliyorsunuz yalnız uygulamanın açılış ekranında Smartface'in logosunun çıkması gibi bazı detaylara katlanmanız gerekiyor. Enterprise lisansa geçtiğinizde ise hem açılış ekranınızı dilediğiniz gibi özelleştirebilmeniz, hem de Cloud Service ve bazı plugin'leri kullanabilmeniz mümkün. Lisanslama ile ilgili detaylara buradan bakabilirsiniz.

Ve tabii tahmin edebileceğiniz gibi Smartface'in gelir elde edeceği bir diğer nokta da ücretli support/destek vermek. Diğer yandan Smartface ile geliştirdiğiniz uygulamalarda birkaç satır kod ile Google'ın mobildeki reklam çözümü olan AdMob'u kullanmanız ya da in-app purchase (uygulama içi satın alma) özelliğini aktif etmeniz mümkün.

Smartface'in uzun yıllardır yayında olan ve artık hem teknolojik hem de kullanıcı kitlesi olarak fazlasıyla oturmuş rakipleri bulunuyor. Hatta Smartface gibi genele hitap eden platformların yanında dikey olarak yalnızca belirli bir tipte uygulama yapılmasına olanak tanıyan çok sayıda araç da mevcut. Bu uygulamaların teknoloji haricinde en büyük avantajları kuşkusuz elde ettikleri geliştirici kitle gücü ve komünite.

Smartface'in tüm bu rakipleri karşısında en baştan başlayacağı 'topluluk oluşturma' ve 'kullanıcı/müşteri kazanımı' gibi konularda neler yapacağını hep beraber göreceğiz. Diğer yandan çoğunluğu Türkiye merkezli olmak üzere bugüne kadar Smartface kullanılarak geliştirilen bazı uygulamalara şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (25)
 1. Bu tür sistemlerin avantajları belli ancak dezavantajları bazen platformun sunduğu tüm API ve olanakları sonuna kadar kullanamamak ve bazı noktalarda tıkanmak olabiliyor. Bence bir fikir için önce appsgeyser.com veya acmeappmaker.com gibi araçlarla prototip üretip pazarı test ettikten sonra platforma özel uygulama geliştirmek çok da kötü değil.

  Tabi varılmak istenen noktaya göre, örneğin freelance uygulama yapıyorsanız ve alacağınız ücret belliyse bu tür her platforma uygulama geliştirilen sistemler güzel olabilir.

 2. Barutali Barutali

  Uygulamayı Delphi Programlama dili ile yazmışlar..

  3. parti bileşen olarak

  standart VCL + Devexpress + Raize paketlerinden yararlanılmış..

  IOS Cihazımı görmesine rağmen yine de uygulamayı başlatmadı..

  1. Oytun Sengul Oytun Sengul

   Barutali Selam,

   Sanırım "Getting Started with App Studio" dokumanını fark etmediniz. Bu dokumanı takip ederseniz, orada nasıl çalıştırabileceğinizi paylaşıyoruz.

  2. merhabalar,

   uygulama dili olarak delphi değil c++ kullanıldı. ios cihazınızla ilgili olarak developer center dan yardım isterseniz size yardımcı olacaklardır.

 3. Linux sürümü ne zaman gelecek?

  1. Oytun Sengul Oytun Sengul

   Aslında sitemizde belirttiğimiz gibi, yıl sonuna kadar yetiştirmeyi planlıyoruz.

 4. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Öncelikle başarılar dilerim.

  Ben de aynı amacı hedefleyen iki girişimde bulundum. Deneyimim şöyle; ne zaman iş algoritmayı yazacağınız dile geliyor, o anda kilitleniyor. Javascript vs. yazabilen bir kişi, sunulan diğer araçların sağladığı kolaylığı başka yerlerde bulmuş oluyor. Hiç programlama bilmeyen birisi de memory management ne ki diyor ve aracı zor buluyor. Bu işe çok para yatıran outsystems, mendix bile henüz güzel bir çözüm bulabilmiş değil.

  Tekrar başarılar dilerim.

  1. Oytun Sengul Oytun Sengul

   Volkan Bey,

   Aslında bir şans verip ürünü denerseniz, bizi yukarıda belirttiğiniz bir çok soruna çözümler getiriyoruz.

 5. Sinan Ergin Sinan Ergin

  Öncelikle tebrik ediyorum yerli girişim olduğu için.

  Ama girdikleri alanda çok küresel büyük oyuncular var:

  Adobe-PhoneGap

  Dev Express

  Telerik

  Bu firmaların frameworkleri her türlü esnekliği sunuyorlar ve oldukça stabil duruma geldiler.

  Bu gelir modeli ile bu oyuncularla baş etmeleri ve geliştiricileri çekmeleri oldukça zor görünüyor.

  1. Ali Kayaoğlu Ali Kayaoğlu

   Arkadaşlar destekleyelim ,olumlu yönde önerilerde bulunalım.

   Aselsan zamanında çok başarılı GSM telefonlar üretti ama desteklenmedi o sebeplede o ürün Türkiyede üretilemedi .Ne oldu ; şu anda 2 -3 milyar dolar dışarı para veriyoruz.

   Gelir modelini büyük firmalara göre uyarlarlar eksikliklerini giderirler.

   İyi bir cross platform çıkıvermiş olur .

   Arkadaşlara ellerine sağlık diyorum.

   Uygulamayı ve gelir elde etme modellerini eleştirileri dikkate alarak geliştireceklerini umuyorum.

  2. Oytun Sengul Oytun Sengul

   Sinan Bey,

   Saymış olduğunuz firmaların ürünleriyle Smartface App Studio arasında çok temelde bir fark var. Native ile Hybrid araçların farklı olduğunu belirtmek isteriz. Smartface App Studio'de epey esnek ve stabilitesine de sizler test edip karar verebilirsiniz.

 6. Mert Gurcan Mert Gurcan

  Bu uygulamayı birkaç ay önce denemiştim. Çok kısa süre içinde ekranda tasarladığımı telefonda görmek şaşırtıcıydı. Phonegap'ten kullanıcı deneyimi olarak epey farklı olduğunu biliyorum, çünkü phonegap tamamen html-javascript üzerinde. Bu platform da javascript kullanarak uygulama performansından biraz taviz veriyor; ama augmented reality vs. gibi şeyler kasmayan uygulamalar yapılabilir diye düşünüyorum.

 7. Osman Ayhan Osman Ayhan

  Buradaki arkadaşlar bu ürünün müşterilerini bilirse, sanırım yorumlarında biraz daha sakin, temkinli ve adaletli davranacaklardır.

  Oytun Bey, bence müşterilerinizden 1-2 tanesini NDA'iniz yok ise açıklarsanız, ürünün ciddiyeti ve kabül görmüşlüğü daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum...

  Başarılar...

  1. Oytun Sengul Oytun Sengul

   Osman Bey,

   Tabii ki açıklarız. Aslında sitemizde de "showcase" olarak nitelendirerek paylaşıyoruz: http://www.smartface.io/showcase/

   Teşekkürler.

 8. Erdem Tunç Erdem Tunç

  Haberi okuyunca gurur duydum; bir IT firması için çok iyi düşünülmüş bir PR hamlesi.

  Senelerce Symbian üzerinde çalışan IOS ve Android platformlarına 3 yıl kadar gecikmeli destek veren Mobinex'in SmartFace'i o kadar çok projede başarısız oldu ki bu şekilde bir rebranding şart olmuştu.

  Artık Mobinex markası ile neredeyse toplantı alamaz hale geldikleri için bir tur da bu spinoffla şansslarını denemeye karar vermişler.

  Bakalım Mobinex'in eski müşterileri bu numarayı yiyecekler mi? Ne de olsa kağıt üzerinde model iyi "al smartface bütün işi o halletsin". Dünyada da bu kadar firma yeterince akıllı olmadığı için smartface almak yerine native'e bu kadar yatırım yapıyor halbuki Türkiye'de konu kapanmış bile.

 9. Berat D. Berat D.

  Oncelikle "Showcase"inizdeki referanslarinizin boyle bir frameworke guvenip yola cikmak konusunda buyuk bir etkisi oldugunu soylemeliyim. Bu tarz "cross-platform" gelistirme catilarinin ilk bastaki endise duyulan bazi sikintilarindan (ozellestirebilme, API'ler arasi kisitlamalar) kurtulmak icin gecerli bir neden olusturuyor referanslariniz.

  Henuz indirmeye dahi imkanim olmadiysa da JavaScript ile uygulama gelistirme fikri cok hos geldi. JavaScript'in NodeJS'in baslattigi akim ile birlikte artik "back-end" tarafinda da duyulmasi, JavaScript;in gelecek yillarda daha daha daha da cok duyulacagi anlamina geliyor. Henuz uzman seviyesinde olmasam da JavaScript'e daha da onem gostermem-iz gerektigini gosteriyor. Bu konuda birilerine yola gostermek gerekirse, gelecek uygulamalar JavaScript'e ihtiyac duyacak, kendinizi bu konuda egitin demeliyiz.

  JavaScript'i CoffeeScript ile birlikte yazmak da ayri bir zevk. Bu konuda SmartfaceIO kendi IDE'sinde destekliyor mu bilmiyorum ancak eklenmesini kesinlikle oneririm.

  Gelecek haftalarda SmartfaceIO'nun ustune daha da dusebilmek niyetlerimle, bu guzel uygulamaya emegi gecen ekibe tesekkur etmek istiyorum.

 10. Oytun bey, Smartface Türkiye telefonunuzu bulamadığımdan buradan sormak istiyorum. Diyelimki WhatsApp benzeri tutan bir uygulamayı üretmeye sizin appstudio platformunuzda başladık kodlar v.s herşeyi sizin program aracılığıyla yaptık. Piyasaya sürdük ileride kalkıp bu uygulamayı benm programım aracılığıyla yaptınız bu uygulamanın sahibi benim ya da şu kadar tazminat isterim gibi birşeyler olur mu?

 11. Uygulama ile 5 gununu gecirmis birisi olarak avantajlari arasinda sayabilecegim hususlar ; hizli ve suratli bir bicimde gelistirme yapiliyor , windowsdaki iphone development imkani cok hosuma gitti hatta bunu sizden baska bir firma kullaniyor mu onuda bilmiyorum ben gormedim . Sayfalar hizli olusturuluyor , datasetler kolay erisilebilir , yonetilebilir . Native apilerin kullanimida orta seviyede is gorebilir fakat dezavantajlarini es gecmeden edemeyecegim. Yorumlarda bir arkadas ileri seviyede algoritmalari yazmaktan bahsetmis bana gore bir mobil uygulamada zaten bunun aranmiyor olmasi gerekir.Uygulama ne kadar enterprise olursa olsun bu cihazlarin her biri birer client ve guvenligi burada saglamak yada ileri seviyede algoritma gelistirecek bir durumdan olabildigince kacinmak gerekiyor . Bu durumda onumuze web servisler cikiyor benim ozellikle deginmek istedigim nokta, rest ve soap servislerin dokumantasyon eksigi . Dosya islemleride ayni sekilde . Katmanli servis mimarilerinde calisan arkadaslar headerlarin eklenmesi gereken yerlerdeki kritik onemlerini content typelarin gerekli yerlerde degismesi gerektigini bilirler. Dokumantasyonunuzda cok yuzeysel islenmis konular . Ornek projelerinizide actim oradaki servis parametrelerinde bile gorulecek birsey yoktu . Bu uygulamada bir proje cikartmak isteyen arkadas risk almak ister mi ? Bu proje productiona cikmak icin sizce erken degil mi ? Cunku piyasada cok guclu rakipleriniz var aralarinda native olarak titanium xamarin gibi development toolari mevcut . Sizin bunlardan farkiniz nedir ? Ben bir developer olarak titanium ve xamarinde yazdigim kodda. En azindan bir standardin oldugunu gordum . Fakat kesinlikle sizde bu kadar bir kararli yapi gormedim hatta yapinin bana cok yuzeysel geldigini bile soyleyebilirim.

 12. Ben de uygulama geliştirmeye çok meraklıyım.Bu yaz 1 uygulama geliştirmek istiyorum ve bu yüzden internetten dersler falan izledim,java öğrendim biraz ama olmadı tam pes edecekken Smartface'i gördüm çok basit ama kullanışlı gördüm fakat internette bu program hakkında çok az ders var keşke bir sürü ders olsa da öğrensem şu programı gerçekten yararlı olurdu bir sürü fikrim var ama geliştiremiyorum :S

  1. Merhaba, Türkçe kaynak olması açısından http://www.abdullahbalta.com/cross-platform/ linkindeki Smartface derslerine ulaşabilirsiniz.

 13. Ali Yildirim Ali Yildirim

  Gerçekten çok güzel yeni yeni deniyorum :D Hız olarak çokta iyi görünüyor biraz ileri düzey uygulamalar geliştirmeye çalışınca daha belirgin olacaktır hızı.

  1. Merhaba, Türkçe kaynak olması açısından http://www.abdullahbalta.com/cross-platform/ linkindeki Smartface derslerine ulaşabilirsiniz.

 14. Argesi Türkiye'de olan bir firmanın Türkçe sitesi yok.Allame-i cihan olsa elimi sürüpte ürün geliştirmem.Bence Türkçe sayfalarının olmaması tamamıyle ezikliklerinden.

 15. Bilgehan Bilgehan

  Hata ettik 99$ lık Individual Paketini aldık. Yaşadığımız hiçbir soruna geri dönüş alamıyoruz, destek falan yok. Telefonlarımıza çıkmıyorlar. Destek alabilmek için 1990$'lık paketi almamız gerekiyormuş

  Uzak Durun!!

  1. Gayet normal cunku individual pakette destek yok. Commercial lisans bile ayda sadece 3 ticket hakki sagliyor. Sen satin aldigin paketin ne oldugunu okumamissin bu sirketten uzak durun diyorsun :)

   bilgehan'in yorumundan uzak durun!!