Wordpress yeni sürümüyle birlikte yeni teması Twenty Sixteen'i de tanıttı

Wordpress yeni sürümüyle birlikte yeni teması Twenty Sixteen'i de tanıttı

Dünyanın en popüler açık kaynaklı blog daha doğrusu içerik yönetim platformu olan Wordpress, bugün yeni sürümü Clifford ile yeni resmi teması Twenty Sixteen'i tanıttı.

İsmini Jazz müzisyeni Clifford Brown'dan alan Wordpress 4.4 sürümü Wordpress sitelerini yeni bağlantılar ve mobil uyumluluk açısından oldukça zenginleştiriyor. Web dünyasının 1/4'ini sırtlayan Wordpress, yeni sürümünde mobile uyumlu görsellerle dikkat çekiyor. Yani artık Wordpress'te kullanılan görseller farklı ekran boyutlarında uygun şekilde görüntülenebilecek. Bunun için kullandığınız temanın 'responsive' olmasına gerek olmayacak.

https://videopress.com/v/J44FHXvg

Bir diğer dikkat çeken yenilikse Wordpress içine başka bir Wordpress yazısını kolayca gömebilecek olmamız. Daha önce sadece Twitter ve Youtube bağlantılarını eklemek suretiyle içeriği zenginleştiren Wordpress, şimdi aynı şeyi Wordpress içerikleri için de yapıyor. Bunun için bir Wordpress bağlantısını yazıya eklemek yeterli olacak.

Diğer yandan oEmbed sayesinde Cloudup, Reddit Comments, ReverbNation, Speaker Deck ve VideoPress içerikleri de bundan sonra kolayca Wordpress içine eklenebilecek.

Yeni Wordpress teması Twenty Sixteen

Son dönemde Javascript ile tamamen yenilenen Worpdress.com'in yeni teması Twenty Sixteen ile yine klasik bir blog tipinde ama daha modern bir tasarım sunuyor. Wordpres.org'da önizlemesini görebileceğiniz tema çok ciddi bir farklılık arzetmiyor ama en son resmi temanın 1 yıl kadar önce yayınlandığı düşünülürse, Wordpress meraklıları için hiç yoktan iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Twenty Sixteen Wordpress

Teknik açıdan REST API ve metadata yenilikleriyle ilgili detayları da Wordpress.org'da bulabilir ayrıca Scott Taylor'ın State of the World etkinlik notlarına bakabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.