Nihayet yayınlanan PHP 7 ile web artık daha hızlı
Teknoloji

Nihayet yayınlanan PHP 7 ile web artık daha hızlı

20 yıl önce Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan ve daha sonra PHP topluluğu tarafından geliştirilmesi devam eden PHP'nin 2004 yılından bugüne en kapsamlı geliştirilmelerinin yapıldığı yeni sürümü PHP 7 yayınlandı. PHP 7, diğer bir adıyla PHPNG (PHP Next Generation) uzun süredir yazılım geliştiricilerinin beklediği kapsamlı bir sürümdü.

Beta sürecinde geliştiricilere açılan bu sürümde performans gözle görülür bir şekilde artmışa benziyor. PHP 5'den sonra PHP 6'nın yayınlanması bekleniyordu fakat karşılaşılan unicode problemleri ve diğer bir çok komplikasyonlar, PHP 6'nın başarısız bir sürüm olarak geliştirilmesinin durdurulmasına neden oldu.

Facebook'un da kullandığı; kendine özel hack yöntemleriyle PHP'ye performans artışı sunan HHVM de son testlere göre PHP 7 ile aynı seviyelerde görünüyor. HHVM kullanmak istemeyen ama aynı performansa erişmek isteyen php geliştiricileri için PHP 7 yeterli görünüyor. Aslında bu sürüm sadece geliştiricileri ilgilendiren bir konu da değil. Bu; PHP dili ile hizmet sunan internet uygulamalarının daha az kaynak tüketimi sayesinde aynı sistem ve donanım üzerinden daha fazla kişiye ulaşması demek. php7_magento Basit anlatımla Magento kullanan bir e-ticaret sitesi bu güncellemeyle yaklaşık 2 kat hız ve performansa ulaşabilecek. Wordpress ile yapılan testlerde de PHP 7, PHP 5.6 sürümüne göre 2 kat daha hızlı ve daha az bellek kullanımı sağlıyor.

php7_wordpress PHP'nin resmi sitesinde yer alan verilere göre 2013 ocak ayında 244 milyon site PHP kullanılıyordu. PHP kullanan en popüler sitelerden bazıları ise şöyle:

1. Facebook (HHVM destekli PHP) 2. Wikipedia 3. Baidu 4. Yahoo! 5. Tumblr 6. Flickr 7. Wordpress 8. Fotolia 9. Digg 10. iStockPhoto

Rasmus Lerdorf'un PHP 7 ile ilgili karşılaştırmalı testleri içeren sunumuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (19)
 1. Ayhanbaris Ayhanbaris

  hayirli olsun.

 2. Php için yavaş bir dil diyenler vardı (@ArdaKutsal dahil), umarım baltalayacak başka birşey bulamazlar bknz : http://talks.php.net/froscon15#/

 3. Western Western

  Php, web için karatalihtir.

  1. Erdoğan Erdoğan

   Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz çok merak ediyorum doğrusu. Php ister sevin, ister sevmeyin, web'in gelişmesinde, hatta bazı dillerin gelişmesinde bir öncüdür. Açık kaynağın meydana getirdiği bir ışıktır.

  2. Barış Barış

   bence sen internet dünyası için zaman kaybısın.

  3. @Western, çamur at tutmasada izi kalır yapmış.

 4. Hasan.tefi Hasan.tefi

  gerek kalmadı denilen dil en çok kullanılan dillerden biriyken böyle bi yorumu yayınlamak da ayrı bi komedi. bizdeki şu bakış açışı hiç değişmedi benim kullandığım daha iyi ötekiler çöp! ya bırak hocam, al php yi vur pythona, ruby'e de bari.

 5. Şafak Tozar Şafak Tozar

  Php Next Generation ile Wordpress dünyayı sarmaya devam edecek gibi görünüyor. Keza Wordpress için en büyük problemlerden biri ağır bir yazılım olması ve çok fazla kaynak tüketmesi idi. Oranlar beni memnun etti. Gelişmeleri merakla bekliyorum.

 6. Artucartuc Artucartuc

  JS ile PHP karşılaştırmak armutla / domates kıyaslamak gibi olmuş resmen. Her ikisi de toprakta yetişiyor. Başka ortak noktaları yok. Anlamsız, yazılmış olması için yazılmış bir yorum.

 7. PHP Kullanan ve kötü olduğunu söyleyen kim varsa, aslında mantığını anlamamış hazırcılığa alışmış biridir. Her dilin negatif yönleri olabilir fakat bazılarının algısı o kadar düşük ki arkadaş daha php kod yazmayı bilmeden kullanmadan henüz, kötü yorum yapanı anlayamıyorum

  1. Fatihizm Fatihizm

   Evet şu yorumlar arasında en güzeli budur. +1 derim geçerim.

   1. @fatihizm teşekkürler. PHP yazmak için değil bence üretmek için kullanılabilecek bir dil. Eksikleri var kabul edelim fakat şu son iki güncellemeyle (5.6 ve 7) ileri seviye atarlandı bence

 8. JS ile PHP nasıl mukayese edilir anlayabilmiş değilim. İkisi hem altyapı hem de kullanım metodları açısından farklı disiplinlere sahip diller. Siz bu iki dil hakkında bilgi sahibi misiniz yoksa günlük yorum yazma kapasitenizi doldurmak için rastgele bir konu başlığına mı tıkladınız?

 9. Barbaros Barbaros

  Yaklaşık 3 gündür Magento 1.9.1.0 ve yeni çıkan Magento 2.0 sürümleri üzerinde test ediyoruz acaba migrasyona gerek kalır mı diye. Opcache, Redis, Varnish ile birlikte test ettiğimizde yaklaşık 60.000 Ürünün koştuğu ve günlük ortalama 50.000 civarı trafiğin olduğu bir sitede 3 kata varan performans artışlarına şahit olduk. Bu dediğim Apache için geçerli, Nginx'te demekki hepten uçacak.

  1. Hocam Merhaba

   şu anda magento 1.9 kullanılan sitemizde sunucu değişikliği ve site değişikliği yapmak istiyoruz.

   yeni sunucuda sitenin tema ve ürünleri başktan yapmak istiyoruz.

   baktık magento 2 çıktı ve ileride magento 2 ye geçmek için uğraşıcaz, o yüzden baştan magento 2 kuralım diye düşünüyoruz.

   magento 2 uyumlu tema hazır,ödeme modülü hazır, ancak şu anda magento 2 yeni çıktığı için herhangi bir sorunla karşılaşırmıyız bilemiyoruz, localde magento 2 yi kurduk ve test ettik herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

   sizce şu anda magento 2'ye geçmek için doğru zamanmı?

   Teşekkürler

 10. Bu yorumunuzu okuduktan sonra şoka girmişim, kendimi mutfakta domatesle öldürmeye kalktığımı söylüyorlar... Tedavi görmeye başlayacağım...

 11. Özkan Özkan

  JS Browser taraflı PHP ise Server taraflı çalışıyor.

  Hangi anlamda php ye ihtiyaç duymadan proje geliştirebileceksin merak ettim doğrusu.

  HTML + CSS + JS ile kurumsal site yapmakla PHP ile yapacağın işlerin kıyaslamasını yapabilmek gerçekten komik olmuş.

  Bu PHP yada .Net olmuş veya ruby olmuş farketmez, bunların verdiği gücü kullanabilmek ve öncesinde bilmek gerekiyor il önce.

  Neticede her şeyi en çok bilen bir toplum olduğumuz için sanada hak veriyorum bu bağlamda...

 12. Phplover Phplover

  PHP 6 neden yayınlanmadı ? Hiçbir kaynaktan bulamıyorum sebeplerini. Bunu siteye eklermisiniz acaba neden yayınlamadığını

 13. Tabelareklamizmir Tabelareklamizmir

  Biz hala PHP6 yı bekliyoruz önce onu bir görseydik de daha sonra PHP 7 ye geçmeyi düşünseydik çok geriden gidiyoruz çook