Merge, Türkiye'de geleneksel radyo planlamasının ses planlamasına dönüşümüne öncülük ediyor

Merge, Türkiye'de geleneksel radyo planlamasının ses planlamasına dönüşümüne öncülük ediyor

RTÜK Radyo Dinleme Eğilimleri araştırmasının 2014 yılı sonuçlarına göre Türkiye'de toplam radyo dinleme davranışının yüzde 40,2’si dijitalden gerçekleşiyor. Geleneksel radyoların -kendileri için- yeni olan bu mecradan nasıl gelir yaratacağı konusunda yeni yaklaşımlar benimsemesi gerekiyor. Dünya çapında radyolar için geleneksel medya planlama yaklaşımı yerini dijital envanteri de içeren ses planlamasına bırakırken, Türkiye'de Merge AudioAd Network'üyle, bu trende öncülük ediyor.

2014 Kasım ayında Yücel Kırtepe'nin kurduğu Merge, kitlesel mecralarla dijitalin olanaklarını tüm mecralarda bir araya getirmeye çalışan bir teknoloji şirketi olarak tanımlanıyor. Merge bugün ulusal radyolara, yayınlarının dijitaldeki dinlenmeleriyle ilgili reklam yönetim sistemi sağlayan bir teknoloji şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Bu alandaki önemli bir boşluğu dolduran Merge, henüz bir yıldır faaliyet göstermesine rağmen, Türkiye'nin en büyük dört radyo grubuna ait 40 radyo istasyonunu ağına dahil etmeyi başarmış. Mecralara, offline reklam kuşakları ile dijital reklam kuşaklarını iki ayrı envanter olarak satabilmesini sağlayan Merge Ses Reklamcılığı Yönetim Sistemini sunan Merge, çalıştığı yayın gruplarının dijitaldeki envanterlerini satma konusunda da tek yetkili satış evi konumunda olduğunu belirtiyor.

rtuk radyo Kaynak: RTUK

Bugüne kadar yüzden fazla reklam verenle çalışan Merge dijital ses reklamcılığı alanında Türkiye'de en yüksek erişime sahip yapı olma iddiasında. Merge AuidioAd Network, bu erişimi, gelişmiş ölçüm ve hedefleme teklifleriyle birlikte sunuyor. Merge, adserver entegrasyonuna sahip gelişmiş ölçüm; tekil erişim, lokasyon, operatör, cihaz, işletim sistemi gibi kırılımlar sunan detaylı raporlama ve ileri seviye hedefleme teklifleriyle rakiplerinden ayrışıyor. Merge reklam verenlerin demografi, davranış, lokasyon, operatör, cihaz, işletim sistemine göre hedefleme yapmalarını sağlıyor. Reklam verenler dilerlerse Merge ağı üzerinden basit seviyede hedefleme de yapabiliyorlar.

merge

2015'in ikinci yarısında yılın ilk yarısına göre 11 kat büyüme gösterdiğini söyleyen Merge, bir süre daha bu hızlı büyümeyi devam ettirecek gibi görünüyor. Merge'ün müşterileri arasında geleneksel radyolarla birlikte yerli dijital müzik platformları TTNet Müzik ve Fizy de yer alıyor. Son olarak Turkcell Müzik uygulamasına entegre edilen Fizy ile ilgili olarak Turkcell bunun geçici bir süreç olduğunu söylüyor. Fizy'nin yeniden oyuna dönmesi durumunda Merge ile çalışması bekleniyor.

Merge, önümüzdeki üç yıl içinde sadece dijital radyo ve müzik dinleme platformlarından yaklaşık 30-33 milyon lira gelir elde edeceğini tahmin ediyor. Buna karşın Merge ile ilgili akla gelen ilk soru, radyo reklamlarının her geçen dönemde gerileyen payı oluyor. Reklamcılar Derneği verilerine göre 2015'in ilk yarısında radyo reklamları yatırımları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında düşerek 63 milyon dolar olarak gerçekleşti. Düşüşün devam etmesi beklenirken Merge, bu sınırlamayı ses dışında diğer medyalara açılarak aşmayı planlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.